кадър: БНТПо думите ѝ лекото протичане на заболяването е притеснително,

...
кадър: БНТПо думите ѝ лекото протичане на заболяването е притеснително,
Коментари Харесай

Проф. Радка Аргирова: Tази вълна ще е по-различна от досегашните.

кадър: Българска национална телевизия

По думите ѝ лекото протичане на болестта е притеснително, тъй като хората няма да се разболеят или няма да виждат, само че те ще станат преносители на вируса.

Намираме се при започване на четвъртата вълна, която е по-различна от миналата и ще мине под знака на индийския вид на вируса. Пикът й ще бъде малко откакто тръгнат учениците, сред 10 и 20 октомври. На този стадий не е належащо слагането на трета доза, и имунизацията е единственият вид, посредством който може да убием вируса, както се случи с Хепатит В.

Това сподели в изявление за БГНЕС вирусологът проф. Радка Аргирова. По думите ѝ през днешния ден се намираме в две пандемии – СПИН и COVID-19 и нещата не са завършили нито във връзка с едната, нито по другата.

Проф. Аргирова изяснява, че следи разтегнато във времето навлизането в четвъртата вълна и това е открила още на 1-ви август, когато случаите с новозаразени са почнали да се покачват.

„ Още тогава се видя едно леко завишаване в броя на новозаразените със SARS CoV-2, на фона на предходните дни и седмици, в които такива липсваха или бяха единични “, разяснява тя и споделя, че всички проби, които е подала за секвениране в Националния център по заразни и паразитни заболявания са открили съществуването на индийския тип на вируса.

„ Очевидно тази вълна се асоциира с индийския вид, по този начин както се случва и в останалите страни. Ние вървим с към месец, месец и половина, след тези които първи рапортуваха за съществуването му “, декларира тя и акцентира, че пикът на вълната ще бъде малко, откакто учениците тръгнат на учебно заведение, най-вероятно сред 10 и 20 октомври.

Проф. Аргирова споделя, че тази вълна ще е по-различна от досегашните.

„ По-различна е по няколко аргументи. Първата е, че въпреки всичко имаме едно 20% хора, които са имунизирани. Това е един декор. Известно е, че утвърдените ваксини индуцират обезвреждащи антитела и против индийския вид. Поради това чакаме имунизираните, които могат да се заразят, че или няма да се разболеят, или това ще бъде доста леко, и ще наподобява на грип. При този вид отсъства неналичието на подушване на усет или намаляването му, което беше особено за началото на пандемията “, показва вирусологът, само че разяснява, че тези признаци не са изчезнали изцяло.

Тя показва, че признаците, с които стартира болестта са гърлобол, хрема, на места висока температура.

„ Много по-рядко е задухът, по-рядко са дихателни феномени, които бяха преди всичко при предходните разновидности. Има ги, само че те се доста по-малко. Отделно от това този вид на вируса заразява доста по-лесно. Това се дължи на обстоятелството, че има доста по-голям брой вирусни частици в носоглътката, горните дихателни пътища. Много повече частици могат да заразят близките и по тази причина се приказва непрестанно за маските “, споделя още специалистът и прибавя, че този вирус има рецептори във всички органи и тъкани на организма и по тази причина той води до повреди във всички органи.

 

Проверка на обстоятелствата: Съобщете ни, в случай че видите фактологични неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

За реклама в "Петел " на цена от 50 лв. на ПР обява пишете на и вижте още в -.

Прочети тук -
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР