Качеството на въздуха, който дишаме като деца, храненето и стресът

...
Качеството на въздуха, който дишаме като деца, храненето и стресът
Коментари Харесай

Социалното неравенство влияе на гените: Как бедността и стресът разболяват децата

Качеството на въздуха, който дишаме като деца, храненето и стресът в фамилията оказват въздействие върху гените ни. Според разнообразни проучвания при децата от фамилии в неравностойно състояние има по-голям риск от затлъстяване, болести и по-слаби триумфи в учебно заведение, написа немската обществено-правна телевизия АРД, представена от .

" На взаимоотношението сред околната среда и гените може да се гледа като на главен механизъм, посредством който общественото неравноправие въздейства върху развиването на децата и води до дълготрайни разминавания в образованието, здравето и благосъстоянието ", изяснява психоложката Лорел Рафингтън от Института за човешко развиване " Макс Планк " в Берлин.

Социалното неравноправие въздейства на гените

В своите проучвания Рафингтън открива доказателства, че общественото неравноправие се отразява на гените и това е очевидно посредством така наречен епигенетични профили. Според тях при децата от фамилии в обществено неравностойно състояние рискът от насърчаване на диабет или по-бързо остаряване е по-висок. " Резултатите ни демонстрират, че събитията при започване на живота, да вземем за пример когато децата са родени в беднотия, са изключително значими за епигенетичните профили ", изяснява Рафингтън пред АРД.

Епигенетиката дава значима информация за положението на гените. И по-конкретно - кои гени биват прочетени в клетките и кои - заглушени. Външни фактори като стрес, боледуване или хранене могат да повлияят на епигенетичната стратегия на клетките.

Тютюнопушенето да вземем за пример трансформира епигенома на белодробните кафези, като по този метод гените могат да придобият свойства, предизвикващи заболяване: " От изследвания знаем, че когато човек пуши и се откаже, това се отразява в самостоятелните генни регулатори ", изяснява Рафингтън.

Епигенетичният профил може да бъде изменен

Рафингтън изследва дружно с други учени проби от слюнка на над 3200 деца и младежи на възраст от 8 до 18 години. Те основават епигенетичен профил за всяко дете. За оценката учените употребяват и резултати от по-ранни проучвания. " Един от изводите е, че интервенцията за възстановяване на здравето и дълголетието евентуално би трябвало да се възнамерява десетилетия преди появяването на обвързваните с възрастта болести ", споделя психоложката. 

Добрата вест от изследването е, че епигенетичният профил може да бъде изменен и не е закрепен вечно, даже когато е обвързван с тежки условия в ранна детска възраст, изяснява експертката от института " Макс Планк ". Но доста аспекти към момента не са изследвани - да вземем за пример до каква степен може да настъпи позитивна смяна, в случай че започнете да се храните по-добре или да се движите повече. 

" Някои специалисти по стареенето считат, че медикаментите, които евентуално ще се появят в бъдеще за закъснение или прекъсване на биологичното стареене, може да са в положение да извърнат отрицателните резултати, насъбрани в началните етапи на живота ", изяснява Рафингтън.

За по-доброто бъдеще на децата

В рамките на така наречен интервенционно изследване в Съединени американски щати майките, които живеят на прага на бедността или покрай него, ще получават парични тласъци в продължение на шест години, с цел да сведат до най-малко някои стресови фактори. Целта е да се изследва дали и по какъв начин това се отразява на епигенетичните профили на децата. 

Това е огромната изследователска цел на Рафингтън: от нейната работа да произтекат и ограничения в региона на обществената политика и по този метод тя да способства за по-доброто бъдеще на децата, обобщава АРД. 

 
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР