Журналисти и граждани се събират в 18:00 часа заради свалянето

...
Журналисти и граждани се събират в 18:00 часа заради свалянето
Коментари Харесай

АЕЖ oрганизират спешен протест в защита на Мария Цънцарова

Журналисти и жители се събират в 18:00 часа поради свалянето на водещите на утринния блок
Асоциацията на европейските публицисти (АЕЖ) – България прикани за незабавен митинг довечера в отбрана на водещите на утринния блок на bTV Мария Цънцарова и Златимир Йочев. Демонстрацията под надпис " Чашата преля " ще се организира през днешния ден, 19 декември, от 18:00 часа на паркинга пред централата на малкия екран в София.

Поводът за острата реакция е информацията, която обиколи медийното пространство в последните часове, че управлението на bTV е взело решение да смъкна от ефир емблематичните си водещи. Въпреки че досега няма публично прессъобщение от медията, голям брой източници, в това число депутати от парламентарната естрада, потвърдиха новината за рокадите.
" Опразване на столчета "
От АЕЖ дефинират протичащото се като следващ опит за заглушаване на сериозни гласове в народен ефир.

" Обезпокоени сме от риска от следващо 'опразване на столчета' на сериозни гласове в българския народен ефир. Призоваваме управлението на bTV да вземе рационално решение, което не е в прорез с публичния интерес и законодателството, защитаващо свободата на словото ", се споделя в формалната позиция на асоциацията.

Според организацията, Мария Цънцарова е обект на систематични политически офанзиви от години, а в последните месеци против нея се води дейна акция в " жълтите " медии.

" За страдание, протичащото се с Мария носи чувство точно за това – следващ жесток акт на политически напън против свободната публицистика в България ", допълват от АЕЖ.
Политически отзив и напън
Новината за отстраняването на водещите провокира мигновена реакция и в Народното събрание. Депутатът от " Демократична България " Ивайло Мирчев заяви от трибуната, че Цънцарова е била уволнена, а сътрудника му Божидар Божанов обвърза решението с въздействието на Делян Пеевски върху медийната среда.

Самата Цънцарова неотдавна влезе във фокуса на публичното внимание след алегоричен жест в ефир – появяването ѝ с чаша с надпис " Time to make real change " ( " Време е да създадем същинска смяна " ) директно след всеобщите митинги в София. Тогава чашата беше заменена по време на рекламната пауза, което породи подозрения за цензура.
Реакция от Съвет за електронни медии
Председателят на Съвета за електронни медии (СЕМ) Симона Велева също изрази безпокойствие от обстановката. В своя позиция тя акцентира, че свалянето на публицисти поради критичността им към политици е извънредно рисково за демокрацията и е една от аргументите България да заема нежелани места в класациите за независимост на словото.

Към 16:00 часа към момента липсва формален коментар от мениджмънта на bTV, само че съгласно информация на " Клуб Z " и " Медиапул ", новината към този момент е била обявена вътрешно в редакцията на малкия екран.

Протестът тази вечер цели да покаже взаимност освен с съответните публицисти, само че и да съобщи безапелационна позиция против политическото преодоляване на медиите у нас.
Източник: dunavmost.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР