НД Фонд "13 века България" с номинации за млад талант в съвременното изкуство и наука
Журито на проведената от Националния дарителски фонд " 13 века България " премия за млад гений в актуалното изкуство и просвета номинира четирима от претендентите. Всеки от тях е младеж със забележителна кариери и сгряващи сърцата хрумвания за бъдещето.
Любопитното е, че една от претендентките – Ивалина Трендафилова, бе измежду шестимата номинирани и при предишното издание на състезанието и бе на косъм от купата " Кавалер на премията ". Очевидно младата дама е окуражена този път да завоюва.В мотивационното си писмо тя изрежда научните си достижения: " През 2018 година завоювах едномесечна специализация в Национален институт по химия, Любляна, Словения, където започнах разработки по различно приложение на получените от мен материали, а точно като катализатори за разграждане на рискови замърсители в отпадни води и летливи органични субстанции от индустриални процеси. След отбрана на докторската си степен в ИОХЦФ-БАН, аплайвах и бях утвърдена за постдокторантски стаж в същия институт в Словения за период от 01.01.2019 – 31.03.2020 година. В началото на 2020 година, след сполучливото ми показване на конкурс, заех длъжността " основен помощник " в лаборатория ОРММ към ИОХЦФ-БАН. В края на същата година завоювах план за постдокторантска специализация (36 месеца) в Универтитета в Намур, Белгия по стратегия BEWARE съфинансиран от MarieSkłodowska-CurieActions, в границите на който не преставам да задълбавам познанията си в областта на синтез и приложение на новаторски порести силикатни материали в региона на фармацията и зелените технологии ".
Ана Костова се развива в диаметрално противоположна област – изобразително изкуство. Тя е магистър в специалността Живопис от Националната художествена академия в София, в ателието на проф. доктор Здравка Василева. Ето по какъв начин Ана разказва по-нататъшните си креативен търсения: " През април 2021 започнах магистърска степен в Университет за Изящни Изкуства " Мутезиус ", град Киел, Германия, в класа на проф. АнтжеМайевски. Винаги съм се стремяла да се развъртвам и да диря своята креативна известност. В момента не преставам да се занимавам главно с живопис, само че също по този начин опитвам с нови техники и материали. Желая изкуството ми да бъде забелязано от повече хора и посредством НДФ " 13 века България " това може да бъде допустимо ".
Третата дама измежду номинираните за Националната премия за млад гений в актуалното изкуство и просвета – Виктория Желязкова, е интердисциплинарен откривател и фотограф. Родена е във Варна, живее в Бърно, учила е в Масариковия университет в Чехия и в университета в Маастрихт, Нидерландия. Бакалавър е и по бизнес, и по изкуство. А магистър по културна социология. " С кандидатурата си за състезанието целя да разпространя концепцията за завишаване равнището на грижа и отговорност, които даряваме на средата, в която се намираме, както и на самите нас. Ако във времената на неустановеност, в които живеем, напълно дребна част от нашето внимание е ориентирана към понятието " грижа ", то моята работа цели да разкрие пространства, способи и пътища, посредством които на подобаващ език да се приближим към реализиране форми на грижа, както за самите нас, по този начин и за нашето обграждане ", написа в мотивационното си писмо Виктория.
Единственият млад благородник във " Великолепната четворка " от номинирани за второто издание на състезанието е Делян Балев. Той изпъква с разнообразната си и наситена доброволческа активност и влечението към непознатите езици и филантропичните науки. Делян е бил пратеник в Генералната асамблея към Организация на обединените нации в " Changethe World VirtualModelofUnitedNations " 2020,стажант в Зимния замък в Санкт-Петербург (Държавен музей " Эрмитаж " ) и Служба по доброволческата активност, експерт по Международни връзки и дипломация към дипломатически вестник YouthDiplomacy ”, Руска Федерация.
Г-н Балев е признат във Виенския университет по магистърската, стратегия " Културни разлики и транснационални процеси ", която съгласно него дава по-тясна академична устременост в сфери на научната активност като културната антропология, демократизацията, миграционните рецесии. " Моята фантазия е България да се трансформира в положителен модел, както за Европа, по този начин и за света ", написа в мотивационното си писмо Делян Балев.
В последващи изявления ще ви представяме по-детайлно номинираните за Националната премия за млад гений в актуалното изкуство и просвета на НДФ " 13 века България ".
Кой ще е идващият джентълмен на оценката ще реши журито.
„ Подкрепи гения – подари “, 202 2 д-р Ивалина Трендафилова нанонауки и нанотехнологии
постдокторантска специализиация (януари 2021 – януари 2024), Намюрски университет, Бeлгия
„ Популяризирането на науката на наличен език за по-широк публичен кръг е от голяма важност, защото би подкрепило разбирането на получените научни резултати и вероятните изгоди от тях. Поради тези си убеждения с възторг вземам участие в разпространяването на научните резултати посредством разнообразни канали, като медии (телевизия, радио), обществени мрежи и семинари, като това беше и моята концепция зад присъединяване ми в състезанието за Национална премия за млади гении в науката и изкуството на Националния дарителски фонд „ 13 века България “. “
Магистър „ Медицинска химия “, Факултет по химия и фармация, Софийски университет „ Св. Климент Охридски “, София
Доктор, Институт по органична химия с център по фитохимия, Българска академия на науките, София
Автор на десетки научни изявления в областта на нанонауките и нанотехнологиите
Ръководител на плановете:
„ Разработване на нови нанокомпозитни системи за следено снабдяване на противовъзпалителни и противотуморни лекарствени субстанции “, Програма за подкрепяне на млади учени и докторанти, Българска академия на науките, ДФНП 191/14.05.2016 – 14.05.2017; „ Нови доставящи системи за биофлавоноиди на основата на модифицирани мезопорести силикатни носители “, Програма за подкрепяне на млади учени и докторанти, Българска академия на науките, ДФНП 17-58/26.07.2017 – 26.01.2019; „ Доставящи системи за биологично дейни субстанции с естествен генезис въз основата на новаторски органично-неорганични носители “, по Национален парк МУП 01/04/2020 – 31/03/2021.
Член на национални и интернационалните научни мрежи:
– Съюз на химиците в България;
– Slovenian Zeolite Association;
– European Association for Chemical and Molecular Sciences.
Носител на награди и оценки, измежду които и Наградата на млад академик „ Проф. Марин Дринов “, научно направление „ Нанонауки, нови материали и технологии “, София, България, 2019. Номинации за Националната премия „ 13 века България “ за млади гении в актуалното изкуство и просвета, 2020 и
Награда за просвета „ Питагор “ за принос в развиването на науката, категория „ Голяма премия за млад академик “, София, България, 2021
Ана Костова художник, живопис
Магистърска степен (2021 – 2023), „ Свободни изкуства “ при проф. Антже Майевски, Университет за изящни изкуства „ Мутезиус “, Кил, Германия
„ …Винаги съм се стремяла да се развъртвам и да диря своята креативна разпознаваемост… В момента не преставам да се занимавам главно с живопис, само че също по този начин опитвам с нови техники и материали. Обучението ми дава опция да показва творчеството ми пред нова аудитория в друга страна и това, че то бива оценено, ме стимулира да не преставам да се развъртвам и да се стремя към по-високи цели. “
Завършва Националната художествена академия, София, магистърска степен, компетентност „ Живопис “ при проф. доктор Здравка Василева.
Представя свои произведения в изложбите: „ Портрет “, 2020, изложба „ Шипка “ 6, СБХ, София, „ В началото “, 2020, изложба „ Райко Алексиев “, София, „ Rosa-Grün “, 2020, Аншарпарк, Кил, Германия, „ Import-Export “, 2021, Прима Кунст, Градска изложба, Кил, Германия.
Виктория Желязкова социология на културата
Магистърска степен (март 2021 – януари 2023), компетентност „ Социология на културата “, Факултет по обществени науки на Масариковия университет, Бърно, Чехия
„ Ако във времената на неустановеност, в които живеем, напълно дребна част от нашето внимание е ориентирана към понятието „ грижа “, то моята работа цели да разкрие пространства, способи и пътища, посредством които на подобаващ език да се приближим към реализиране на форми на грижа, както за самите нас, по този начин и за нашето обграждане. “
Бакалавър „ Интернационален бизнес “, Университет в Маастрихт, Нидерландия
Бакалавър „ Изкуства и просвета “, Университет в Маастрихт, Нидерландия
Делян Балев международни отношения
Магистърска степен (2021 – 2023), компетентност „ Културни разлики и транснационални процеси “, Катедра по обществена и културна антропология, Виенски университет, Австрия
„ Моята фантазия е България да се трансформира в положителен модел, както за Европа, по този начин и за света. А българският народ да бъде мотор на просперитета в културно-духовната, обществената, политическата и икономическата сфери. Вярвам, че с общи старания, труд, неизменност и колективизъм, това е допустимо! “
Бакалавър, компетентност „ Международни връзки “, Санктпетербургски държавен университет, Руска федерация
Делегат в Генералната асамблея към Организация на обединените нации в „ Change the World Virtual Model of United Nations “ 2020
Специалист по Международни връзки и дипломация към дипломатически вестник „ Youth Diplomacy ”, 2020 – 2021, Руска Федерация
Любопитното е, че една от претендентките – Ивалина Трендафилова, бе измежду шестимата номинирани и при предишното издание на състезанието и бе на косъм от купата " Кавалер на премията ". Очевидно младата дама е окуражена този път да завоюва.В мотивационното си писмо тя изрежда научните си достижения: " През 2018 година завоювах едномесечна специализация в Национален институт по химия, Любляна, Словения, където започнах разработки по различно приложение на получените от мен материали, а точно като катализатори за разграждане на рискови замърсители в отпадни води и летливи органични субстанции от индустриални процеси. След отбрана на докторската си степен в ИОХЦФ-БАН, аплайвах и бях утвърдена за постдокторантски стаж в същия институт в Словения за период от 01.01.2019 – 31.03.2020 година. В началото на 2020 година, след сполучливото ми показване на конкурс, заех длъжността " основен помощник " в лаборатория ОРММ към ИОХЦФ-БАН. В края на същата година завоювах план за постдокторантска специализация (36 месеца) в Универтитета в Намур, Белгия по стратегия BEWARE съфинансиран от MarieSkłodowska-CurieActions, в границите на който не преставам да задълбавам познанията си в областта на синтез и приложение на новаторски порести силикатни материали в региона на фармацията и зелените технологии ".
Ана Костова се развива в диаметрално противоположна област – изобразително изкуство. Тя е магистър в специалността Живопис от Националната художествена академия в София, в ателието на проф. доктор Здравка Василева. Ето по какъв начин Ана разказва по-нататъшните си креативен търсения: " През април 2021 започнах магистърска степен в Университет за Изящни Изкуства " Мутезиус ", град Киел, Германия, в класа на проф. АнтжеМайевски. Винаги съм се стремяла да се развъртвам и да диря своята креативна известност. В момента не преставам да се занимавам главно с живопис, само че също по този начин опитвам с нови техники и материали. Желая изкуството ми да бъде забелязано от повече хора и посредством НДФ " 13 века България " това може да бъде допустимо ".
Третата дама измежду номинираните за Националната премия за млад гений в актуалното изкуство и просвета – Виктория Желязкова, е интердисциплинарен откривател и фотограф. Родена е във Варна, живее в Бърно, учила е в Масариковия университет в Чехия и в университета в Маастрихт, Нидерландия. Бакалавър е и по бизнес, и по изкуство. А магистър по културна социология. " С кандидатурата си за състезанието целя да разпространя концепцията за завишаване равнището на грижа и отговорност, които даряваме на средата, в която се намираме, както и на самите нас. Ако във времената на неустановеност, в които живеем, напълно дребна част от нашето внимание е ориентирана към понятието " грижа ", то моята работа цели да разкрие пространства, способи и пътища, посредством които на подобаващ език да се приближим към реализиране форми на грижа, както за самите нас, по този начин и за нашето обграждане ", написа в мотивационното си писмо Виктория.
Единственият млад благородник във " Великолепната четворка " от номинирани за второто издание на състезанието е Делян Балев. Той изпъква с разнообразната си и наситена доброволческа активност и влечението към непознатите езици и филантропичните науки. Делян е бил пратеник в Генералната асамблея към Организация на обединените нации в " Changethe World VirtualModelofUnitedNations " 2020,стажант в Зимния замък в Санкт-Петербург (Държавен музей " Эрмитаж " ) и Служба по доброволческата активност, експерт по Международни връзки и дипломация към дипломатически вестник YouthDiplomacy ”, Руска Федерация.
Г-н Балев е признат във Виенския университет по магистърската, стратегия " Културни разлики и транснационални процеси ", която съгласно него дава по-тясна академична устременост в сфери на научната активност като културната антропология, демократизацията, миграционните рецесии. " Моята фантазия е България да се трансформира в положителен модел, както за Европа, по този начин и за света ", написа в мотивационното си писмо Делян Балев.
В последващи изявления ще ви представяме по-детайлно номинираните за Националната премия за млад гений в актуалното изкуство и просвета на НДФ " 13 века България ".
Кой ще е идващият джентълмен на оценката ще реши журито.
„ Подкрепи гения – подари “, 202 2 д-р Ивалина Трендафилова нанонауки и нанотехнологии
постдокторантска специализиация (януари 2021 – януари 2024), Намюрски университет, Бeлгия
„ Популяризирането на науката на наличен език за по-широк публичен кръг е от голяма важност, защото би подкрепило разбирането на получените научни резултати и вероятните изгоди от тях. Поради тези си убеждения с възторг вземам участие в разпространяването на научните резултати посредством разнообразни канали, като медии (телевизия, радио), обществени мрежи и семинари, като това беше и моята концепция зад присъединяване ми в състезанието за Национална премия за млади гении в науката и изкуството на Националния дарителски фонд „ 13 века България “. “
Магистър „ Медицинска химия “, Факултет по химия и фармация, Софийски университет „ Св. Климент Охридски “, София
Доктор, Институт по органична химия с център по фитохимия, Българска академия на науките, София
Автор на десетки научни изявления в областта на нанонауките и нанотехнологиите
Ръководител на плановете:
„ Разработване на нови нанокомпозитни системи за следено снабдяване на противовъзпалителни и противотуморни лекарствени субстанции “, Програма за подкрепяне на млади учени и докторанти, Българска академия на науките, ДФНП 191/14.05.2016 – 14.05.2017; „ Нови доставящи системи за биофлавоноиди на основата на модифицирани мезопорести силикатни носители “, Програма за подкрепяне на млади учени и докторанти, Българска академия на науките, ДФНП 17-58/26.07.2017 – 26.01.2019; „ Доставящи системи за биологично дейни субстанции с естествен генезис въз основата на новаторски органично-неорганични носители “, по Национален парк МУП 01/04/2020 – 31/03/2021.
Член на национални и интернационалните научни мрежи:
– Съюз на химиците в България;
– Slovenian Zeolite Association;
– European Association for Chemical and Molecular Sciences.
Носител на награди и оценки, измежду които и Наградата на млад академик „ Проф. Марин Дринов “, научно направление „ Нанонауки, нови материали и технологии “, София, България, 2019. Номинации за Националната премия „ 13 века България “ за млади гении в актуалното изкуство и просвета, 2020 и
Награда за просвета „ Питагор “ за принос в развиването на науката, категория „ Голяма премия за млад академик “, София, България, 2021
Ана Костова художник, живопис
Магистърска степен (2021 – 2023), „ Свободни изкуства “ при проф. Антже Майевски, Университет за изящни изкуства „ Мутезиус “, Кил, Германия
„ …Винаги съм се стремяла да се развъртвам и да диря своята креативна разпознаваемост… В момента не преставам да се занимавам главно с живопис, само че също по този начин опитвам с нови техники и материали. Обучението ми дава опция да показва творчеството ми пред нова аудитория в друга страна и това, че то бива оценено, ме стимулира да не преставам да се развъртвам и да се стремя към по-високи цели. “
Завършва Националната художествена академия, София, магистърска степен, компетентност „ Живопис “ при проф. доктор Здравка Василева.
Представя свои произведения в изложбите: „ Портрет “, 2020, изложба „ Шипка “ 6, СБХ, София, „ В началото “, 2020, изложба „ Райко Алексиев “, София, „ Rosa-Grün “, 2020, Аншарпарк, Кил, Германия, „ Import-Export “, 2021, Прима Кунст, Градска изложба, Кил, Германия.
Виктория Желязкова социология на културата
Магистърска степен (март 2021 – януари 2023), компетентност „ Социология на културата “, Факултет по обществени науки на Масариковия университет, Бърно, Чехия
„ Ако във времената на неустановеност, в които живеем, напълно дребна част от нашето внимание е ориентирана към понятието „ грижа “, то моята работа цели да разкрие пространства, способи и пътища, посредством които на подобаващ език да се приближим към реализиране на форми на грижа, както за самите нас, по този начин и за нашето обграждане. “
Бакалавър „ Интернационален бизнес “, Университет в Маастрихт, Нидерландия
Бакалавър „ Изкуства и просвета “, Университет в Маастрихт, Нидерландия
Делян Балев международни отношения
Магистърска степен (2021 – 2023), компетентност „ Културни разлики и транснационални процеси “, Катедра по обществена и културна антропология, Виенски университет, Австрия
„ Моята фантазия е България да се трансформира в положителен модел, както за Европа, по този начин и за света. А българският народ да бъде мотор на просперитета в културно-духовната, обществената, политическата и икономическата сфери. Вярвам, че с общи старания, труд, неизменност и колективизъм, това е допустимо! “
Бакалавър, компетентност „ Международни връзки “, Санктпетербургски държавен университет, Руска федерация
Делегат в Генералната асамблея към Организация на обединените нации в „ Change the World Virtual Model of United Nations “ 2020
Специалист по Международни връзки и дипломация към дипломатически вестник „ Youth Diplomacy ”, 2020 – 2021, Руска Федерация
Източник: novinite.bg
КОМЕНТАРИ