Животът на банскалии е директно свързан с планината - 60%

...
Животът на банскалии е директно свързан с планината - 60%
Коментари Харесай

Истинският дебат за Банско

Животът на банскалии е непосредствено обвързван с планината - 60% от стопанската система на общината е туризъм, ресторантьорство и развлекателно-спортен бранш. Близо 47% от работещите намират препитатие в тези икономически действия, като даже идващите най-големи работодатели (мебелната индустрия) и селското стопанство имат връзка с местоположението на Банско и Добринище и останалите селища.

Нощувките в община Банско са скочили двойно от началото на рецесията през 2008 година до 2016 година, достигайки над 315 хиляди Съответно приходите от тези нощувки нарастват от 16,3 млн. през 2008 година до 28-29 млн. в интервала 2013-2015 – от тях чужденците генерират 1,8 пъти повече доходи, в сравнение с родните туристи.

Банско отново се подвигна на протест за втори въжен превоз

Т.е. противоположното на това, което виждат някои еколози - мъчно можем да кажем, че туристическият бизнес е „ във банкрут “ поради надуването на някакъв имагинерен балон. Всъщност единствено през последния сезон е осъществен скок на нощувките с 34% - надали има бизнес, който не би желал 1/3 нарастване на оборота си.



Всичко това е подтекстът, който в никакъв случай не чуваме, щом се отвори безконечният спор за втори въжен превоз на Банско. Не чуваме, че курортът става все по-популярен, основава разцвет за района, основава работни места и по този метод задържа население в общината и на процедура е модел за това по какъв начин може да имаме развиване отвън огромните български градове.

Благодарения на планината и на туризма, в един географски стеснен район на провинцията в България, имаме дребни градчета, които не наподобяват на печално известния Северозапад.

Британско издание: Банско е измежду едни от най-хубавите ски курорти в света

За да може да продължи развиването си, курортът Банско е значимо да притегля от по-заможните туристи, които, както статистика демонстрира, са главно чужденци.

Със сигурност можем да отблежим, че неща като незавършено строителство и проблеми с обслужването надали оказват помощ на една сходна цел и това са проблеми, които самите вложили в услуги като зимен спорт и гостолюбие би трябвало да решат.

В същото време няма и по какъв начин да си затворим очите пред обстоятелството, че никой не желае да прекарва почивката си чакайки 1-2-3 часа на опашка, с цел да може да се занимава с главното, за което е пристигнал - да кара ски. Кой привикнал с австрийските или другите европейски планини, които имат обилие от лифтове, би желал да пристигна на Балканите и да си отвиси, седейки на едно място, през зимата.

Битката сред двете страни (за и срещу строежа) е стигнала до неуместната обстановка на привършване на причините всъщност. Няма план за въжен превоз, който да бъде оценен, обсъждан, прекаран през оценки на въздействието, през експертизи на държавните институции и еколозите от неправителствения бранш. Това е по този начин, тъй като измененията в остарелия и новия проект за ръководство са блокирани политически и правосъдно, до обстановка, в която никой вложител нищо не може да предложи за разглеждане.

Банско сграбчи наградата “Град с финансова резистентност "

Ако съперниците на лифта желаят да продължава с административното блокиране на плановете вечно, тогава става дума за напълно различен спор, друг, който се е водил до момента. Можем да го назовем – за или срещу запечатването на планината в настоящето и положение.

В него няма да намесваме екологичността на ски зоната, няма да намесваме икономическия смисъл на втория въжен превоз, няма да намесваме въпроса кой и какъв е концесионерът. Всички тези тематики са съответстващи единствено, в случай че някой може въобще да предложи план за въжен превоз и зимният туризъм ще се развива. И по този начин е разумно, в случай че сме решили да приключим дотук с човешкото наличие в планината, няма смисъл да вършим заобикалки и да маневрираме – непосредствено си споделяме, че това е максимумът развиване, което желаеме в Пирин и няма повече хотели, чужденци и нощувки.

Само че, подобен спор не е воден и не е извоюван от зелените активсти, не може една дребна група от хора просто да реши, че това ще е оптималният потенциал на курорта и да разиграва банскалии, спортисти и туристи.

Или да престанем със шикалкавенето и позволим въобще да има оферти за градеж на спортна инфраструктура, или да излезем на същински спор за и срещу запечатването на Банско в днешния му тип.

Стоян Панчев е ръководител на Българско либертарианско общество, помощник в катедра "Публична администрация " в Софийски университет.

*Голяма част от данните са от Икономически профил на община Банско, Институт за пазарна стопанска система, 2015

Следете ни на всички места и когато и да е с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Гугъл Play и AppStore.

За още вести харесайте страницата ни във Фейсбук ТУК
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР