Може ли да потече вода от пресъхнали кранове
Живеещите в над 400 български селища се бунтуват поради сушата и безводието, от което страдат години наред, а управници от всевъзможни цветове на политическия набор в годините обратно следиха с цялостно равнодушие това. Кой може да оправдае управническото безхаберие, заради което в България има вода, има и пари, но хиляди българи страдат от безводие и жадност?!
С мъка се майтапя пред млади сътрудници, че има тематики, за които „ писалото ми се изписа ” от непрестанното им коментиране и слагане в публичния фокус. И познайте – резултат няма никакъв, само че продължаваме, тъй като, до момента в който един проблем не е решен, е отворен за диалози, мнения, оферти и отзиви.
Такъв е казусът с тежкото безводие в някои райони, което е обусловено не от липса на водни ресурси, а от
неспособност водата да стига до домовете на хората, заради неприятно ръководство на бранша.
Публична загадка е, че водопреносната система у нас се нуждае от сериозна обнова - някъде от ново създаване, другаде от замяна на тръбите и за всичко това са нужни доста средства.
Парадоксалното е, че пари има, само че не се разпределят и влагат по верен метод във значимите браншове. Особено откогато има опция да се употребяват и евросредства по разнообразни стратегии.
Накратко, вода има и пари има.
Защо тогава хиляди българи са на воден режим,
е въпрос, на който към този момент всеки четец самичък може да си отговори. Хората по места се питат, за какво десетки кметове в околните години обратно избраха да строят футболни стадиони даже там, където няма тимове за „ играта на народа ”, вместо да създадат и поправят водопреносните мрежи? И сами са намерили допустими за тях отговори – приказва се, че от строителството на стадионите се облажвали локалните управляващи, а от други действия това било по-трудно.
Факт е, че към този момент на някои места все още кипи усилна активност по правенето на водоснабдителна система, която върви постепенно, мудно и с куп проблеми и затруднения. Там има късмет от пресъхналите кранове да потече живителна течност въпреки и късно. За други обаче няма никаква вяра към този момент. Огромен проблем е и това, че в дребните селища няма подготвени фрагменти, които да пишат читави планове, които по-късно да защитят пред „ огромните служители ” в столицата.
Мисля си, дали последните не биха показали малко емпатия и угриженост, най-много отговорност да защитят заплатите си,
като оказват помощ на чиновниците от дребните обитаеми места при правенето на плановете за водоснабдяване!
Така дребните ще може да получават средства по съответни стратегии, вместо централната администрация да се „ големее ” и да препъва локалната. Това може да звучи утопично, само че пък е демонстрация на „ заедност ”, както споделяше един политик, на предпочитание да живеем и да си оказваме помощ в общността, която се назовава наша страна.
Тогава може би ще потече вода и от пресъхналите кранове…
Този коментар показва персоналното мнение на създателя и може да не съответствува с позициите на novini.bg