Живеем в ера, в която всеки може да име мнение

...
Живеем в ера, в която всеки може да име мнение
Коментари Харесай

Нарисувай болката: как една корейска звезда победи онлайн заплахите и омразата с четка в ръка

Живеем в епоха, в която всеки може да име мнение за всеки и за всичко, прикрит зад екрана, през който се взира всекидневно в изкривеното отражение на света. Хората с лекост раздават избрания и дават непоискани оценки, които от време на време са способни да преобърнат нечий живот. Най-уязвими са личностите, чиито живот е предмет на по-голям публичен интерес спрямо останалите. 

Солби е корейска музикална звезда. Тя има всичко, живот, за който можеш да ѝ завидиш. Още през 2006 година дебютира с групата Typhoon и става толкоз сполучлива, че албумът ѝ оглавява музикалните ранглисти две седмици след излизането му.

" Работих толкоз интензивно, с цел да реализира моята фантазия и получих известност " , споделя Солби. 

Осъществените ѝ фантазии обаче скоро са помрачени. Младата жена се сблъсква с натоварен кибертормоз в разгара на кариерата си.

Солби споделя, че при започване на кариерата ѝ социалните мрежи не са били толкоз известни и хората не са правели отрицателни мнения, само че с възхода на тези уеб сайтове, онлайн омразата стартира да си проправя път.

" Коментарите бяха главно за полов тормоз и персонални офанзиви. През 2011 година подправени видеоклипове с мен бяха публикувани онлайн, и хората започнаха да имат вяра, че във видеото съм аз. Този случай се трансформира в новината " , споделя певицата.

Става въпрос за клипове със полово наличие, в които се твърди, че певицата взе участие. Въпреки че това няма нищо общо с действителността, хората стартират да осъждат и нападат Солби, трансформирайки живота ѝ в борба за оцеляване.

" Беше доста срамно, даже когато споделях, че това не съм аз, те не го имаха вяра. И доста хора продължаваха да настояват: " Това е Солби, това е Солби. " Даже за майка ми беше тежко. Тя колабира от потрес и се наложи да бъде приета в болница. Тогава доста злобни мнения бяха ориентирани към мен " , споделя Солби, добавяйки, че в един миг даже е имала мисли за самоубийство.

 voa VOA

Според изследване на Корейска комисия по връзките и NIA от 2022 година, кибертормозът е сериозен проблем в Южна Корея, засягащ 37,5% от младежите в страната.

В бедата си тя търси помощ от терапевт, който я поучава да нарисува картина като част от лечението ѝ. Така Солби открива изцелителната мощ на рисуването.

Докато цифровите терзания променят нейния персонален живот и кариера, тя започва да употребява изкуството, с цел да се бори с негативността на кибертормоза и да увеличи осведомеността за неговото влияние по света.

" Когато се усещах изоставена, започнах да възстановявам себе си посредством изкуството. Започнах да групирам храброст да преодолея тези тествания. Оттогава открих вяра че мога да пребивавам нов живот ", споделя тя.

Днес Солби има лично студио и употребява изкуството си, с цел да разпространява тематиката за вредата от кибертормоза.
 
Източник: edna.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР