Жители на петричко село: Не искаме фотоволтаици върху 300 декара гора
Жителите на петричкото село Старчево на митинг срещу построяването на фотоволтаичен парк наоколо до обитаемото място. Инвестиционното желание планува изсичане на близо 300 декара гора над селото. Опасенията са, че това ще има отрицателно влияние върху екосистемата. Въпреки че тази борба водят още от 2023 година, недоволството на хората в този момент е провокирано от правосъдно решение в интерес на частен вложител.
Иван: " Нашата идея е само да спасим няколко стотин дървета. Всички знаем, че от година на година горещините нарастват. С всяка минала година се дава информация, че градусите се повишават. Виждаме, че това е проблем в международен мащаб. Ние тук, едно малко село, просто желаеме да спрем изсичането на една 60–70, може би 80-годишна гора, която за нас е от изключително значение. Тя носи и сантиментални мемоари за нас. "
" Това доста ни пречи. Ние сме на към 50 метра от мястото на изсичането и градежа на фотоволтаиците ", споделя жителка на селото.
Кирил: " Аналог на такава гора в общината няма. Тя е основана по нужда от хората в селото. Причината са наводненията, които са ставали при поройни дъждове. Ние се намираме малко по-ниско, само че в случай че се качим по-нависоко, ще забележим, че покрайнините на селото са напълно гол терен. Тук е и една от най-горещите точки в страната. Ако се изсече и тази гора, дружно с прилежащите площи, ще се образува един гол терен от към 1000 декара с водосборна точка тъкмо над селото. Когато дойдат водите, тази плитка почва не поема дъждовната вода. Потекат ли водите надолу, те ще причинят наводнения в долната част на селото, както и в обработваемите поземлени площи. Именно с тази цел е основана тази гора. Тя е отгледана с доста труд през годините – не се случва за един ден. "
Позицията на община Петрич е, че откакто към този момент има правосъдно решение, няма какво да създадат и са " с вързани ръце ".
Георги Кузманов, кмет на с. Старчево сподели за Българска национална телевизия: " Като направиш белята, след това като се обърне каруцата, както се споделя, пътища доста. И общината по този начин споделя – има решение и ние нищо не можем да създадем. Решението на Общинския съвет е от юли 2022 година. Ние разбираме за него чак през септември 2023 година. Това е нещо, за което може би и аз имам някаква виновност, защото не съм ревизирал какви решения са били взети тогава. Но в последна сметка то е взето, както се споделя, под сурдинка. Оттам нататък се дава картбланш на компанията да стартира подготовка на документите, разрешителните и така нататък Ние се оказваме сложени пред приключен факт. Но зелена сила по този начин не се прави. "
Като контрапункт на правосъдното решение, на 15 март хората провеждат залесяване на региона.
Иван: " Нашата идея е само да спасим няколко стотин дървета. Всички знаем, че от година на година горещините нарастват. С всяка минала година се дава информация, че градусите се повишават. Виждаме, че това е проблем в международен мащаб. Ние тук, едно малко село, просто желаеме да спрем изсичането на една 60–70, може би 80-годишна гора, която за нас е от изключително значение. Тя носи и сантиментални мемоари за нас. "
" Това доста ни пречи. Ние сме на към 50 метра от мястото на изсичането и градежа на фотоволтаиците ", споделя жителка на селото.
Кирил: " Аналог на такава гора в общината няма. Тя е основана по нужда от хората в селото. Причината са наводненията, които са ставали при поройни дъждове. Ние се намираме малко по-ниско, само че в случай че се качим по-нависоко, ще забележим, че покрайнините на селото са напълно гол терен. Тук е и една от най-горещите точки в страната. Ако се изсече и тази гора, дружно с прилежащите площи, ще се образува един гол терен от към 1000 декара с водосборна точка тъкмо над селото. Когато дойдат водите, тази плитка почва не поема дъждовната вода. Потекат ли водите надолу, те ще причинят наводнения в долната част на селото, както и в обработваемите поземлени площи. Именно с тази цел е основана тази гора. Тя е отгледана с доста труд през годините – не се случва за един ден. "
Позицията на община Петрич е, че откакто към този момент има правосъдно решение, няма какво да създадат и са " с вързани ръце ".
Георги Кузманов, кмет на с. Старчево сподели за Българска национална телевизия: " Като направиш белята, след това като се обърне каруцата, както се споделя, пътища доста. И общината по този начин споделя – има решение и ние нищо не можем да създадем. Решението на Общинския съвет е от юли 2022 година. Ние разбираме за него чак през септември 2023 година. Това е нещо, за което може би и аз имам някаква виновност, защото не съм ревизирал какви решения са били взети тогава. Но в последна сметка то е взето, както се споделя, под сурдинка. Оттам нататък се дава картбланш на компанията да стартира подготовка на документите, разрешителните и така нататък Ние се оказваме сложени пред приключен факт. Но зелена сила по този начин не се прави. "
Като контрапункт на правосъдното решение, на 15 март хората провеждат залесяване на региона.
Източник: glasnews.bg
КОМЕНТАРИ




