Женският национален отбор на България по футбол започна Европейските квалификации

...

Жените на България тръгнаха с победа в евроквалификациите

Женският народен тим на България по футбол стартира Европейските квалификации в група C4 с победа с 1:0 над Казахстан. Единственият гол въз основата на локалния клуб Кайрат в Алмати осъществя Симона Петкова в добавеното време на първата част.

Втората среща на българките е на 9-и април от 18:00 часа на стадион " Александър Шаламанов " против Армения. Арменките през днешния ден паднаха от Румъния с 0:5 на собствен терен. Успехът на девойките на селекционера Силвия Радойска е изцяло подобаващ, защото те преобладаваха в големи интервали от срещата. Освен гола, те имаха и още благоприятни условия за гол, които пропуснаха, включително и дузпа.

България имаше съществено превъзходство преди почивката и разумно поведе с 1:0, въпреки и в добавеното време на първата част. Още в 14-ата минута Симона Петкова получи добра топка по диагонала от дясно и стреля, само че вратарката Ангелина Портньова. След това девойките на Силвия Радойска продължиха да търсят гола, а Попадинова и Лора Петрова трябваше да бъдат спирани с цената на фаулове и картони.

Минута преди края на първата част Лора Петрова беше повалена в наказателното поле от Мария Демидова и съдийката Мелиз Йозчийдем от Турция уточни бялата точка. Ивана Найденова, която играе за италианския втородивизионен Рес Рома VIII, обаче не съумя да осъществя дузпата.

Но в 5-ата минута на добавеното време на първата част Симона Петкова, която преди няколко дни вкара значим гол за Аарау в швейцарското състезание, откри резултата. Петкова се разписа след осъществяване на свободен удар, още веднъж направен от Лора Петрова.

Домакините пробваха да пренесат играта пред българската врата при започване на второто полувреме, само че до 65-ата минута България изпусна още шансове посредством Лора Петрова на два пъти, Йоана Станкова и Евдокия Попадинова.

До края на срещата играта се отвори и двата тима сътвориха положителни офанзиви, само че още веднъж по-чистите положения бяха за " лъвиците ". Накрая едно такова пропусна Виктория Адрианова, която можеше да удвои преднината в 95-ата минута.

Състав на България: Роксана Шахънска, Силвия Кефалова, Яница Иванова (78 - Николета Бойчева), Нора Димитрова, Кристиана Караиванова, Лора Петрова, Йоана Станкова, Ивана Найденова (78 - Леонора Желева), Симона Петкова (69 - Ивет Василева), Евдокия Попадинова (85 - Полина Ръсина), Димитра Иванова (46 - Виктория Адрианова)