Жените с малки деца и тези, на които предстои да

...
Жените с малки деца и тези, на които предстои да
Коментари Харесай

85% от българите за“ еднакви заплати за двата пола, само 1/5 от жените обаче са доволни от своята

Жените с дребни деца и тези, на които следва да станат майки в скоро време, се сблъскват с проблеми при намиране на работа. Това сочи изследване на организация " Тренд ", направено по самодейност на евродепутата Елена Йончева. Изследването е извършено сред 26 ноември и 3 декември 2020 година, с цел да се оцени до каква степен дамите в България са равнопоставени на пазара на труда.

Данните са тревожни. 67% от българите са чували за проблеми с намирането на работа от майки на дребни деца. При дамите този дял е 75%. Високи резултати се регистрират при хората, които са в трудоспособна възраст, както и измежду живеещите в регионалните градове. 42% от запитаните пък са чували за млади дами, които към момента нямат деца и имат проблеми с намирането на работа. Сред честите аргументи за това е, че млади дами във фертилна възраст могат скоро да основат семейство.

Проучването ревизира и настройките към стандарти като " дамата би трябвало да се подчинява на мъжа ", " работата на дамата е единствено да гледа децата ", " мъжете са по-добри експерти от дамите ", " обикновено е управническите позиции да се заемат от мъже ", " имате ли проблем жена да изкарва повече пари от мъжа " и други.

При всички въпроси се откроява разлика във усещанията сред мъжете и дамите. При по-възрастните и жителите на дребните обитаеми места нараства патриархалното отношение. В тези сегменти на обществото има високи дялове на с ъгласни с изказвания като това, че работата на дамата е единствено да гледа децата, мъжете са по-добри експерти от дамите, обикновено е управническите позиции да се заемат от мъже и така нататък Все отново 51% от всички българи споделят, че не са съгласни, че работата на дамата е единствено да гледа децата, а 69% отхвърлят, че дамата би трябвало да се подчинява на мъжа . Сред мъжете обаче 38% мислят, че дамите би трябвало да се подчиняват, до момента в който 88% от дамите отхвърлят това изказване.
 Искате тъждество на половете, чакайте 200 година, разгласи Световният стопански конгрес
Искате тъждество на половете, чакайте 200 година, разгласи Световният стопански конгрес

Очакванията са да отнеме 202 година

Управленските позиции е обикновено да се заемат от мъже, настояват общо 40% от всички запитани, а 52% са срещу това схващане. Разбивката по пол обаче демонстрира огромна поляризация на мненията - 61% от мъжете одобряват това изказване, а 73% от дамите го отхвърлят.

Разлика в позициите има и в отговорите на въпроса дали има равнопостовеност в професионалната реализация. 59% от мъжете настояват, че има, до момента в който 48% от дамите са на противоположното мнение.

Изследването демонстрира, че 73% от българските мъже нямат проблем дамите да изкарват повече пари, както и 67% нямат проблем жена да им бъде началник. Едва 21% от дамите обаче са на мнение, че получават заслужено възнаграждение.

Мнозинството от запитаните (57%) не е според с изказванието, че съгласни, че мъжете могат да се осъществят по-лесно на пазара на труда в сравнение с дамите, до момента в който 30% са на противоположното мнение.

73% пък считат, че дамите имат нужните качества да вършат бизнес против 14%, които са несъгласни, и 13%, които не могат да преценяват.
 90% от хората по света с предразсъдъци против дамите
90% от хората по света с предразсъдъци против дамите

Първият показател по рода си проучва информация от 75 страни

Според 60% от интервюираните пък би било добре в бизнеса да вземат участие повече дами на високи постове.

64% смятат, че дамите и мъжете у нас са равни в персоналните връзки. На това мнение са и 58% по въпроса за служебните връзки, а 56% настояват, че двата пола са с равни права на пазара на труда. Че дамите и мъжете имат равни благоприятни условия за кариера пък считат 51% от интервюираните.

Убедителното болшинство от 85% от запитаните е на мнение, че мъже и дами на идентична позиция би трябвало да получават идентични заплати. Несъгласни с това изказване са едвам 6%. Сред главните претекстове, които се показват са, че мъжете са по-добри в работата (18%), правят повече работа (10%) или че дамите не могат да се оправят с физически натоварвания (9%).
 Нито една страна в света няма да реализира тъждество сред половете до 2030 година
Нито една страна в света няма да реализира тъждество сред половете до 2030 година

Дори и в скандинавските страни, сложени отпред на показателя, ще би трябвало да положат големи старания,
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР