Затворник у дома: Жена от Стара Загора се бори за поставянето на рампа във входа на блока й
Жена от Стара Загора е принудена да живее като пандизчия в личния си дом. Яна Тенева е в неравностойно състояние и неналичието на налична среда я е сложила в изолираност. От жилището ѝ до външния свят я разделят няколко стълби, които са все по-непосилно затруднение.
Ще успее ли тя да се пребори да бъде инсталирана рампа по националната стратегия за налична жилищна среда? От общественото министерство прецизираха, че програмата за налична среда се извършва от 2019 година, като за 7 години е обезпечена досегаемост в 351 здания - за 529 души с увреждания. Изградени са 428 уреди като платформи, подемници, асансьори и рампи.
Пътят към свободата на Яна са 9 стъпала. „ Слизането ми коства големи старания. Изключително мъчно е. Живея сама, нямам близки и няма кой да ме поддържа. Вратата на асансьора е извънредно тежка. Едва-едва влиза количката ", споделя дамата.
По националната стратегия за налична жилищна среда Яна може да кандидатства за слагане на електрическа рампа, само че през последните 6 години по този начин и не съумява. „ Тази стратегия е повече от неуместна. Тя не цели да усъвършенства живота на хората с увреждания, а цели да каже, че нещо се дава. Това е цялостен парадокс ", счита тя.
Яна се пробва да кандидатства по програмата сама. Трябва да намери десетки притежатели в блока, в който живее. „ Има 32 жилището. Много от тях са празни, някои хора са в чужбина, някои от жилищата са дадени чартърен. Аз не мога да ги издиря ", споделя тя.
Успява да събере нужните подписи от съседи, само че стартира безпределно циркулиране по институции - община, организация по вписванията. От периода за кандидатстване остават по-малко от два месеца - време, в което бюрокрацията би трябвало да бъде преодоляна. Оказва се, че „ безплатната " стратегия не е напълно без разноски.
„ Сега съм на стадий одобрение на очакване на план. И представете си, аз би трябвало да заплатя 500 евро за този план. А това е по безвъзмездна стратегия. Ако одобрят плана, тези 500 евро щели да ми ги върнат септември месец. А до тогава? ", пита дамата.
В разпоредбите на програмата е планувано подпомагане от институции, ангажирани с обезпечаването на налична среда. Въпреки това Яна би трябвало неведнъж сама да обикаля тези институции. „ Това е унизително и цинично и аз не съм единствен случай. Много хора с увреждания не дочакват, умират преди да пристигна рампата им. Поставят ни в положение на пандизчия в личния ни дом ", споделя тя.
Рампа към свободата Яна може да сложи, в случай че разполага с 12 хиляди евро - без присъединяване в стратегии и без да обикаля институции сама с количката си. Тя не разполага с такива средства и продължава своята битка.
„ Излизам и се боря. Понякога се прибирам със сълзи и на сутринта още веднъж подвигам глава и си споделям: „ Абе, би трябвало да стане! " ", има вяра Яна.
Ще успее ли тя да се пребори да бъде инсталирана рампа по националната стратегия за налична жилищна среда? От общественото министерство прецизираха, че програмата за налична среда се извършва от 2019 година, като за 7 години е обезпечена досегаемост в 351 здания - за 529 души с увреждания. Изградени са 428 уреди като платформи, подемници, асансьори и рампи.
Пътят към свободата на Яна са 9 стъпала. „ Слизането ми коства големи старания. Изключително мъчно е. Живея сама, нямам близки и няма кой да ме поддържа. Вратата на асансьора е извънредно тежка. Едва-едва влиза количката ", споделя дамата.
По националната стратегия за налична жилищна среда Яна може да кандидатства за слагане на електрическа рампа, само че през последните 6 години по този начин и не съумява. „ Тази стратегия е повече от неуместна. Тя не цели да усъвършенства живота на хората с увреждания, а цели да каже, че нещо се дава. Това е цялостен парадокс ", счита тя.
Яна се пробва да кандидатства по програмата сама. Трябва да намери десетки притежатели в блока, в който живее. „ Има 32 жилището. Много от тях са празни, някои хора са в чужбина, някои от жилищата са дадени чартърен. Аз не мога да ги издиря ", споделя тя.
Успява да събере нужните подписи от съседи, само че стартира безпределно циркулиране по институции - община, организация по вписванията. От периода за кандидатстване остават по-малко от два месеца - време, в което бюрокрацията би трябвало да бъде преодоляна. Оказва се, че „ безплатната " стратегия не е напълно без разноски.
„ Сега съм на стадий одобрение на очакване на план. И представете си, аз би трябвало да заплатя 500 евро за този план. А това е по безвъзмездна стратегия. Ако одобрят плана, тези 500 евро щели да ми ги върнат септември месец. А до тогава? ", пита дамата.
В разпоредбите на програмата е планувано подпомагане от институции, ангажирани с обезпечаването на налична среда. Въпреки това Яна би трябвало неведнъж сама да обикаля тези институции. „ Това е унизително и цинично и аз не съм единствен случай. Много хора с увреждания не дочакват, умират преди да пристигна рампата им. Поставят ни в положение на пандизчия в личния ни дом ", споделя тя.
Рампа към свободата Яна може да сложи, в случай че разполага с 12 хиляди евро - без присъединяване в стратегии и без да обикаля институции сама с количката си. Тя не разполага с такива средства и продължава своята битка.
„ Излизам и се боря. Понякога се прибирам със сълзи и на сутринта още веднъж подвигам глава и си споделям: „ Абе, би трябвало да стане! " ", има вяра Яна.
Източник: cross.bg
КОМЕНТАРИ




