Учени разкриват как акула може да живее повече от 400 години. Носи ли това надежда за хората?
Известно е, че гренландската акула е неуловима и години наред дейно крие най-удивителните си черти. Мудните същества се спотайват най-вече в дълбоките, студени води на Северния Атлантически и Арктическия океан и са единствените акули, които устоят на ниските температури през цялата година. Някои човеци от типа може да са плували там от колониални времена - и откривателите занапред стартират да разгадават по какъв начин, написа CNN.
Поради бавния метаболизъм на морското животно учените от дълго време подозираха, че гренландската акула има извънредно дълъг живот, само че до неотдавна нямаше метод да се дефинира точната големина. Изследване, оповестено през 2016 година, установи, че акулите са най-дълго живеещите гръбначни животни, евентуално живеещи на към 400 години, като приблизителната възраст варира от 272 години до над 500 години. Сега едно друго изследване има за цел да разбере механизма зад това дългоденствие.
Международен екип от учени стана първият, който картографира генома на гренландската акула, като секвенира към 92% от нейната ДНК и дава визия за вътрешните процеси на дълголетната риба.
Тази заран 4 мин. След трансплантацията на Анита: Защо майка, станала донор на щерка си, не може да си откри работа? Съдържание от сътрудници 3 мин. Фантастико груп с приз за най-щедър донор България 1 мин. Пожар в столична болница, извеждат пациенти (СНИМКИ) България 2 мин. Дете на 1 година умря в кола за спешна помощ във Варна, родителите упрекват лекарите Любопитно 3 мин. Последен петък 13-и за 2024: Ето какво би трябвало да знаете за „ злополучния “ ден Тази заран 2 мин. Да летиш със 182 км/ч при ограничаване от 50: 21-годишен натрупа 49 нарушавания на пътя за 3 година Тази заран 1 мин. През 2001 година цяла България е затрупана от сняг за Коледа: Ще имаме ли подобен тази година? Тази заран 4 мин. След трансплантацията на Анита: Защо майка, станала донор на щерка си, не може да си откри работа? Съдържание от сътрудници 3 мин. Фантастико груп с приз за най-щедър донор България 1 мин. Пожар в столична болница, извеждат пациенти (СНИМКИ) България 2 мин. Дете на 1 година умря в кола за спешна помощ във Варна, родителите упрекват лекарите Любопитно 3 мин. Последен петък 13-и за 2024: Ето какво би трябвало да знаете за „ злополучния “ ден Тази заран 2 мин. Да летиш със 182 км/ч при ограничаване от 50: 21-годишен натрупа 49 нарушавания на пътя за 3 година Тази заран 1 мин. През 2001 година цяла България е затрупана от сняг за Коледа: Ще имаме ли подобен тази година?„ Само със сглобяването на генома можем в действителност да разберем кои, да вземем за пример, разновидности са се натрупали в акулата, довели до тази голяма дълготрайност на живота “, сподели доктор Стив Хофман, старши създател на ново проучване на гренландската акула и изчислителен биолог в Институт Лайбниц за стареенето в Германия.
Има малко типове животни, които живеят по-дълго от хората, изключително спрямо нашето телесно тегло и размер. Чрез проучване на механизмите за дългоденствие на гренландската акула, учените биха могли също по този начин да получат повече визия за това по какъв начин евентуално да удължат човешкия живот, споделиха създателите.
Геномът на гренландската акула
Гренландските акули порастват с изключително бавна скорост от по-малко от 1 сантиметър на година, само че в последна сметка могат да доближат повече от 6 метра дължина и не доближават полова зрялост, до момента в който не навършат един век. Подозира се, че най-старият тип може да оцелее повече от половин хилядолетие.
То е за огледален живот
Гренландската акула е неповторима с това, че голямо количество - повече от 70% - от нейния геном се състои от скачащи гени , които могат да се движат в границите на ДНК последователността, като се дублират, от време на време създавайки разновидности. Често тези дублирания се назовават генетични паразити заради техните евентуални нездравословни резултати, в това число генетични болести като рак.
Изглежда обаче, че в гренландската акула гените, които възвръщат ДНК, работят като скачащи гени, разпределят се в генома и забавят процеса на стареене, като фиксират повредената ДНК. В резултат на това „ нездравословният резултат на тези портативни детайли (скачащи гени) освен се отстранява, само че може би даже се обръща, тъй че целостта на генома да е още по-добра в гренландската акула “, сподели водещият създател доктор Арне Сахм, биоинформатик и младши професор в Рурския университет Бохум в Германия.
Авторите допускат, че гените за възобновяване на ДНК във типа в даден миг са развили способността да се развъждат, което в допълнение способства за възобновяване на ДНК и на собствен ред дълголетието. Изследователите желаят да проучат и проучват в допълнение ДНК на гренландската акула, като в същото време сравнят нейния геном с други типове акули и по-краткоживеещи риби, с цел да дават спомагателни доказателства за тази неповторима линия, сподели Хофман.
Изучаване на гренландската акула
Поради желанията на акулите към дълбоки води, в исторически проект множеството информация за гренландската акула идва от записи за търговски лов на риба. През последното десетилетие откривателите от ден на ден употребяват видео, в това число отдалечено ръководени транспортни средства и камери с стръв, както и наблюдения върху уловени екземпляри, с цел да изследват неуловимата акула.
За да подредят и проучат генетичния състав на акулата, създателите евтаназират няколко екземпляра, с цел да получат тъканна проба, за която имат позволение за проучване. Но учените се надяват, че работата им върху генома на гренландската акула в последна сметка ще помогне за опазването на типа, сподели Хофман. Гренландската акула понастоящем е посочена като уязвима в Червения лист на застрашените типове на Международния съюз за запазване на природата с последната оценка през юни 2019 година
Авторите на проучването откриха, че геномът на акулата е извънредно огромен, два пъти по-дълъг от човешкия и по-голям от всеки различен геном на акула, секвениран досега. Изследователите проучват генома, с цел да проучат какво може да значи огромният му размер за дълголетието на акулата. Една от аргументите за по-дълъг геном може да се сведе до способността на акулата да поправя своята ДНК, линия, която нормално се следи при други типове с изключителна дълготрайност на живота, в това число голия плъх, най-дълго живеещият гризач, който устоя до 30 години или повече и някои типове костенурки , които могат да живеят до повече от 100.
Удължаване на човешкия живот
В по-ранни проучвания учените са съумели да удължат живота на някои краткотрайни типове, като мухи и мишки, посредством потребление на генетични модификации. Чрез проучване на повече дълголетни типове учените могат да схванат по-добре процеса на стареене за всички типове и комплектите принадлежности, които евентуално биха могли да бъдат приложени за удължение на човешкия живот, сподели Сам.
„ Еволюцията не постоянно избира един и същи път. Така че, да кажем, че задачата е да имаме по-добро възобновяване на ДНК, само че това може да бъде реализирано посредством голям брой механизми, а механизмите са разнообразни при плъховете, китовете и акулите, би трябвало да научим за всички тях и по-късно да забележим кои може би можем по-лесно да се приспособяваме за човешка приложимост “, сподели доктор Вера Горбунова, професор по медицина и биология в университета в Рочестър в Ню Йорк и водещ създател на проучване от 2023 година, което трансферира гени на голи къртици, с цел да удължи живота на мишките.
„ След като откривателите схванат механизма … тогава можем да забележим дали можем да проектираме характерно лекарство, което да насочи този геномен ензим по този метод “, добави тя. „ Можете да мечтаете за генна терапия, може би можем да дадем на хората ген от гренландска акула, само че това може да е по-научнофантастичен вид метод, само че нещо по-лесно за превод би било, е, може би можем да проектираме лекарство, което е ориентирано към човешки ген и го кара да работи малко повече като този на гренландска акула. И това би подобрило възобновяване на ДНК при хората.
Има доста въздействия на околната среда, които повреждат човешката ДНК, като слънчева светлина или тютюнопушене. Като научат повече за неповторимата техника за възобновяване на ДНК на гренландската акула, учените могат да стартират да учат по какъв начин тази характерност способства за други фактори, забавящи стареенето, като угнетяване на тумора в клетките на гренландска акула, както и евентуални резултати върху клетките на други типове, в това число нашите лични, сподели Сахм.
„ Ако в действителност желаеме доста да увеличим продължителността на човешкия живот, или може би даже по-добре, да удължим % от живота си (в който) сме в действителност здрави и във форма и можем да вършим неща... добре е да разгледаме триковете на много дълголетни живи животни “, добави той, „ по какъв начин те трансформират системата си като цяло, кои тактики употребяват и по-късно да се учим от тези тактики. “
Последвайте ни за още настоящи новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK