Задържаха за рекет и изнудване Янко Ваташки-Лудия и братовчед му Александър
Известният в престъпните среди Янко Ваташки-Лудия и братовчед му Александър са били арестувави от ГДБОП този следобяд, научи NOVA от свои източници. От ГДБОП потвърдиха, само че отхвърлиха детайлности.
Ваташки и братовчед му са арестувани при акция в Перник и София по следствие за рекет и изнудване. Двамата са хванати в миг на приемане на част от поискана от тях сума, научи още NOVA.
Установени са и други участници в бандата на рекет. Ваташки изтърпя присъда за рекет от 8 години и излезе от пандиза преди по-малко от година.
През 2015 година Ваташки бе арестуван и упрекнат от Специализираната прокуратура, че е принудил със закани жена да изтегли 5000 лв. от банковата си сметка и да му ги съобщи. Той бе обвиняем и по друго дело за изнудване. Двете присъди бяха обединени и по този начин получи една обща от 8 години отнемане от независимост.
Кой е Янко Ваташки-Лудия
Янко Ваташки-Лудия е роден в радомирското с. Друган през 1963 година През 80-те години той е чейнчаджия и малък лъжец по морското крайбрежие, а първото му дело е формирано през март 1987 година - за машинация.
В началото на 90-те Лудия се занимава с автокражби в Чехия и Унгария дружно с Иво Карамански. През 1993 година се прибира в България и става един от главните играчи в трафика на крадени коли и магистрални грабежи. Година по-късно Ваташки влиза и в трафика на хероин.
През есента на 1995 година той е разгласен за търсене, откакто при няколко грабежа в София отмъкна пари и артикули за към 50 млн. остарели лв.. За да се измъкне от българското правораздаване, той бяга в Чехия, а по-късно се реалокира в Унгария. Там дружно с други българи Лудия продължава да се занимава с грабежи и рекет.
Той е арестуван от полицията и в Чехия, и в Унгария, а по непотвърдени данни е лежал в затвори там. В средата на април 1996 година Янко Ваташки инсценира личното си ликвидиране след престрелка на жп гарата в Будапеща. Твърди се, че по-късно самичък си е разлепвал некролозите по улиците и е пуснал слух към България, че е погубен.
В края на 90-те години Лудия има четири висящи каузи у нас за обезчестяване, дипломиран обир и финансови закононарушения. Заради дебелото си престъпно досие той попада в листата " Начев " (става дума за концепцията на тогавашния вътрешен министър Любомир Начев за наложително задържане под стража на нарушители с повече от две висящи дела).
Ваташки не е хванат от Интерпол в Унгария и се завръща с подправен паспорт в България при започване на 1997 година У нас се захваща още веднъж с грабежи и изнудване. Той провежда и мрежа за проститутки. Ваташки в никакъв случай не взе участие непосредствено в осъществяването на закононарушенията, а употребява свои хора.
Публикации в пресата през 1995 година го набеждават като причинител на убийството на Васил Илиев, основател на ВИС.
На 24 юли 2002 година при профилирана акция на НСБОП, Столична дирекция на вътрешните работи и РДВР-Перник е разкрита група, занимаваща се с изнудвания, отвличания и рекет в Софийско и Пернишко. Задържани са главният й уредник - Янко Ваташки, на 39 година, от Перник, и двама от съучастниците му - Любомир С., на 35 година, и Ивайло П., на 39 година, от Радомир. Според спецполицаи тримата са измежду първите реализатори на " мокри поръчки " на някогашната силова формация ВИС.
Те са арестувани поради отвличането на арабина Мохамед Атти, станало в края на юни 2002 година в центъра на София. Атти е със статут на непрекъснато пребиваващ в България, а брачната половинка му е българка. В първите три дни след отвличането чужденецът е оставен без храна и вода и подложен на жестоки мъчения - горили краката му с ютия и го рязали с нож по тялото. За да го освободят, похитителите поискали от околните му 20 000 $. Получават откупа и освобождават жертвата си.
След ареста против Ваташки и хората му е формирано авансово произвеждане, което е предоставено на Столичната следствена работа. По това дело на Лудия му е наложена мярка за неотклонение „ задържане под стража ", а през ноември 2002 година влиза в действие и четиригодишната му ефикасна присъда за обир, осъществен през 1998 година
В началото на юли 2004 година юристите на Ваташки подават молба до Софийския градски съд (СГС) с искане да му бъде наложена мярка за неотклонение „ подписка ". Тази молба е задоволена и на 5 октомври 2004 година Янко Ваташки е освободен.