Изведнъж се появиха едни минус 40% от емисиите спрямо 2019

...
Изведнъж се появиха едни минус 40% от емисиите спрямо 2019
Коментари Харесай

Неправилно поет ангажимент пред ЕК води до проблемите с ТЕЦ-овете, смята Жечо Станков

Изведнъж се появиха едни минус 40% от излъчванията по отношение на 2019 година при държавни управления, в които и крайното дясно, и крайното ляво участваше, разгласи депутатът

„ Много е тъжно, когато в един подобен миг, значим за българската енергетика, аз персонално виждам на трибуната на Народното събрание да се качват хора и да се упражняват на тематика енергетика, а самите те не могат да създадат разлика сред мегават и мегаватчас. “ Това разгласи бургаският народен представител от ГЕРБ-СДС Жечо Станков по време на днешните пленарни диспути, свързани със съглашението с протестиращите служащи от ТЕЦ-ове и въглищни мини.

„ Не е смешно, напряко си е плачевно “, добави Станков след реакции на народни представители в залата. Той отговори на рецензии към държавните управления на Бойко Борисов от страна на депутата от Българска социалистическа партия Христо Проданов , който бе министър на туризма в кабинета на Кирил Петков.

Бургаският депутат, който е някогашен зам.-министър на енергетиката, изясни, че може да направи единствено бездънен реверанс на синдикатите , с които дружно се борили през всичките тези години.

„ И когато и господин Проданов се упражнява в реторика по отношение на един от най-хубавите министър председатели в България – Борисов , с едни от най-успешните държавни управления, а точно заради обстоятелството... единствено ще ви посоча, че към края на 2014 година енергетиката, сътрудници, я оставихте в колапс . Тогава задлъжнялостта, която беше сред ТЕЦ-ове, мини – ето тука, господин Дяков от КНСБ може да ви го каже, Огнян Атанасов може да ви го каже, на браншови препоръки сме ги гледали детайлно... Беше по този начин завързан възелът в българската енергетика за вътрешна задлъжнялост, че нещата не можеше да продължат изобщо в никаква посока. Коефициентът за пускане на свлачища в мините и връщане в далечните 70-те години на предишния век щяха да доведат до това да загубим човешки животи, в случай че не беше разплетен този възел, с цел да стартират вложенията и в мините, и в ТЕЦ-овете. Така че т очно вие няма да ми говорите какво е било тогава . На думите, които цитирате от 2020 година напълно некадърно, когато приказваме за 55% понижаване на излъчванията от газове, се има поради съответно от всички браншове. България по отношение на 1990 година, която е референтната година, до 2020 година е съкратила излъчванията с 48% “, уточни бургаският народен представител.

Той изясни и че по време на ръководствата на Борисов не е поставяно на масата затваряне на каквато и да мощ освен в Маришкия басейн, а в цялата страна.

„ Водили сме диалози десетки часове с Европейската комисия по Плана за възобновяване и резистентност. Никога не е било в дневния ред и вицепремиерът Дончев, който отговаряше за това... с всички оповестени проекти потвърждаваме, че няма стихотворец никакъв ангажимент. Изведнъж обаче се появиха едни минус 40% от излъчванията по отношение на 2019 година в държавни управления, в които и крайното дясно, и крайното ляво участваше. Ама това не го споменавате. И казусът сега не са толкоз проектите и сътрудниците от синдикатите го знаят . Проблемът е поетият ангажимент в Плана за възобновяване и резистентност. Колеги, тук всички би трябвало да се обединим , тъй като съединението прави силата – неслучайно го написа на герба. Трябва да се обединим, да седнем с Еврокомисията и да разгадаем този проблем за погрешно поетия ангажимент.

И би трябвало да забележим оттук насетне всички стъпки, които да се подхващат, с цел да не се заплаши енергийната сигурност на страната, работните места на тези десетки хиляди хора, които директно, индиректно апостериори са в тези райони и с които дружно сме оценили риска през годините. Защото до момента в който ГЕРБ отговаряше за проектите за преход, имаше ежеседмични срещи с тези хора и всичките им желания, стремежи бяха включени в тези проекти.

Интегрираният проект „ Климат-енергетика “, който показва посоката на развиване на българската енергетика до 2030-а с небосвод до 2050-а, напълно регистрира техните стремежи и до 2038 година ТЕЦ-овете и мините по отношение на този проект би трябвало да работят. Към него би трябвало да се придържаме, тъй като той сега би трябвало да бъде освежен. Той трябваше да бъде освежен към 1 юли т.г.

Призовавам ви към покорност! Всички политически сили, които сме тука, да работим, както се работи в енергийна комисия – заедно ; да намерим метод да реализираме задачите, тъй че хората да са спокойни за своите работни места, българската енергетика да не е застрашена и да не си приказваме за години на затваряне или за различни мощности като парогазови централи, каквито, апропо, са посочени в Плана за декарбонизация, който през днешния ден се опита да бъде прокаран на енергийна комисия, а да забележим по какъв метод България да резервира мястото си като чист експортьор на сила и поръчител за сигурността на Балканите за доставка на сила “, заключи Жечо Станков.

 
Източник: flagman.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР