Изслушване на зам.-председателя на ЕК Вера Йоурова се провежда днес

...
Изслушване на зам.-председателя на ЕК Вера Йоурова се провежда днес
Коментари Харесай

Вера Йоурова: ЕК следи ситуацията и протестите в България, рано е да кажем кога ще отпадне мониторингът |

Изслушване на зам.-председателя на Европейска комисия Вера Йоурова се организира през днешния ден в Комисията по цивилен свободи, правораздаване и вътрешен ред (LIBE) в Европейския парламент.

Йоурова би трябвало да приказва положението на така наречен Механизма за съдействие и инспекция (МСП) - европейският мониторинг на правораздаването и вътрешния ред у нас.

Заседанието на комисията може да се гледа наживо тук. В него не вземат участие представители на българските управляващи, а единствено евродепутати. В залата е Елена Йончева от групата на европейските социалисти и демократи.

" Комисията продължава да следи от близко политическата обстановка и митингите в България. Ние постоянно сме се застъпвали за правото на мирни митинги ", стартира ревюто си Йоурова.

" Конституционните промени би трябвало да са обект на необятен спор, с цел да се реализиран консенсус у механизми за инспекция и въздържане, и да се вземат поради рекомендациите на Венецианската комисия ", сподели още тя.

Би било прибързано да ви дам дата за отпадане на Механизма за съдействие и инспекция, уточни еврокомисар Йоурова. Тя напомни, че следва решение на Европейския съвет. В експозето си тя акцентира, че въпреки в регистрирания през октомври 2019 година отчет за напредъка на страната ни по механизма да са регистрирани доста стъпки в вярна посока, престои да се види по какъв начин те ще бъдат приложени на процедура. Основните проблеми не престават да са корупцията по високите етажи, независимостта на правосъдната система и отчетността на основния прокурор , акцентира Вера Йоурова.

Кое е незавършено - уточни тя и избори още веднъж акцентите: Първо, промени във връзка с битката против корупция. Процедури за отговорността и отчетността на основния прокурор, в това число правосъдната самостоятелност - по рекомендациите на Венецианската комисия. Възможности за ограничения против прокурори при наказателни дейности. Препоръчва се още специфичен прокурор, който да прави следствия на основния прокурор и неговите заместници.



Евродепутатът Елена Йончева (Европейски социалисти и демократи) попита Йоурова дали Европейска комисия готви нов отчет за напредъка на България по механизма и в случай че, да, по кое време ще бъде показан той. Тя попита и дали Комисията готви съответни дейности във връзка с България по отношение на политическата рецесия у нас. " Нека Европейската комисия дефинира кое ѝ е по-скъпо – българската народна власт или господин Борисов “, попита Йончева.

От групата на " Зелените " подчертаха, че обстановката в България бележи декаданс и по тази причина не е целесъобразно да се поставя завършек на МСП.

Евродепутат от Европейските консерватори и реформисти , който разгласи, че замества Ангел Джамбазки, разяснява, че България ползва рекомендациите на Европейска комисия по Механизма и той би трябвало да бъде преустановен. Според него има двоен стандарт от страна на Европейска комисия. И в Испания има блокаж на правосъдната система – неща, които се споделят за България, могат да се кажат и за Испания. Комисията не трябва да се намесва във вътрешните работи, а да следи за осъществяване на договорите, добави евродепутатът.

Или сте изцяло некомпетентни, или сте подчинени на Борисов, съобщи Клер Дейли от Групата на европейската обединена левица – Северна зелена левица .

България във фокуса и на тематиката с медийната независимост



Заседанието на комисията стартира с спор по тематиката за свободата на медиите, отдадена на обстановката в разнообразни европейски страни. Докладчик по тематиката бе полякинята Магдалена Адамович, а един от докладчиците в сянка – българският евродепутат Елена Йончева.

Йончева се застъпи за общоевропейска политика за независимост на медиите и акцентира, че има огромна разлика сред положението на медийната независимост в другите страни – Финландия да вземем за пример е на второ място, до момента в който България е на 111-то.

Йончева предложи три насоки за изменение: механизъм за наблюдаване върху медиите - отвън новия механизъм за господство на о; укрепване на проверяващата журналистика; финансова помощ на проверяващите журналисти; ефикасни механизми за недопускане на монополизиране на медии и липса на бистрота.

За 111-тото място на България в класацията на „ Репортери без граници “ загатна и различен от докладчиците – Рамона Стругариу (Румъния/Renew Europe Group). Тя изброи похищенията над публицисти – арести, побой, счупена техника – по време на антиправителствените митинги предходната седмица.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР