Изследванията показват, че използването на смартфони е допринесло за епидемията

...
Изследванията показват, че използването на смартфони е допринесло за епидемията
Коментари Харесай

Унищожават ли смартфоните психичното ни здраве?

Изследванията демонстрират, че потреблението на смарт телефони е асъдействало за епидемията от неприятно психологично здраве измежду младежите

Емил Василев преди 10 секунди 3 Сподели

Най-четени

ТелефониСветослав Димитров - 13:15 | 08.09.2023

Ето коя функционалност разрежда смарт телефона 5 пъти по-бързо, съгласно специалистите

IT НовиниДаниел Десподов - 10:23 | 11.09.2023

Тази област се развива доста бързо – компанията Mahle създаде „ идеалният “ електродвигател (видео)

АвтомобилиДаниел Десподов - 9:41 | 08.09.2023

Нов пробив: в Германия сътвориха ултракомпактен електродвигател без непрекъснати магнити съвършен за електрическите автомобили (видео)

Емил Василевhttps://www.kaldata.com/

Никой не може да оспори обстоятелството, че смарт телефоните не са създали дълбока гражданска война в обществото, в което живеем. Броят на хората, които имат смарт телефони се прави оценка на сред 5 и 6,92 милиарда души, като прогнозите са, че до 2028 година броят им ще доближи 7,7 милиарда.

Но макар, че по някакъв метод са опростили метода, по който хората поддържат връзка и достъпа до информация, потреблението на обществените мрежи и внезапното прекосяване към смарт телефони при започване на 2010 година наподобява също по този начин са изиграли значима роля за основаването на това, което се назовава зараза от психологични болести.

Доказано е, че несъразмерното време, прекарано пред смарт телефон, компютър и тв приемник води до стрес и тревога, както и до нарушавания на съня и меланхолия.

Според изследване на учени от Университета Ватерло, Канада, цифровата взаимозависимост може да накара хората, които имат интуитивно мислене да се извърнат към търсачката на смарт телефона си, а не към личния си разсъдък, когато вземат решения. Изследователите пишат:

„ По-конкретно, фактът, че хората нормално се отхвърлят от аналитичното мислене, изискващо старания за сметка на бързата и лесна вътрешен глас, допуска, че хората могат да разрешат на своите смарт телефони да мислят вместо тях. Те могат да потърсят информация, която в действителност знаят или биха могли елементарно да научат, само че не желаят да положат старания. “

твърди Гордън Пеникук, съавтор на проучването и докторант в катедрата по логика на психиката на университета

Резултатите сочат, че смарт телефоните може даже да ни вършат по-глупави.

„ Нашето проучване поддържа връзката сред интензивната приложимост на смарт телефони и намалената просветеност. “

казва Пеникук

Докторът по философия Костадин Кушев, помощник в университета „ Джорджтаун “ е провел проучване, което демонстрира, че страничните резултати от натрапчивото потребление на смарт устройства също могат да доведат до това хората да се усмихват по-малко. Това, от своя страна, може да повлияе доста на способността им да откриват по-дълбоки прочувствени връзки с другите хора.

Смартфони и психологично здраве

Юношите и младежите са изключително податливи на отрицателните резултати от несъразмерната приложимост на смарт телефони. До каква степен обаче е застрашено тяхното психологично здраве?

В сериозен преглед, оповестен в подзаглавието After Babel, доктор Джонатан Хайдт, обществен психолог от Stern School of Business на Нюйоркския университет, и Закари Рауш, откривател от Центъра за хуманни технологии, допускат, че смарт телефоните освен подкопават вниманието и ученето, само че и оказват голямо въздействие върху възприятието за принадлежност на младежите. Те показват проучвания, които потвърждават, че юношите, които прекаляват със смарт телефоните и обществените медии могат да навредят на способността си да се концентрират.

Аргументите им се поддържат от неотдавнашно световно изследване, озаглавено Global Mind Project, извършено от организацията с нестопанска цел Sapien Labs, което откри, че смарт телефоните в действителност имат огромен негативен резултат върху психологичното здраве и взаимоотношенията, изключително измежду младежите.

Проучването открива, че близо 50 % от интервюираните младежи изпитват усложнения с умеенето да разчитат сигнали като изражения на лицето, език на тялото, звук на гласа и допиране, което води до компликации при оценката на желанията и построяването на доверие.

Повече от 3 пъти повече младежи на възраст сред 18 и 24 години не желаят да имат нищо общо с възрастните си фамилии спрямо поколението на техните баби и дядовци. Смартфонът е понижил времето, което фамилиите прекарват в същинско персонално другарство между тях.

Смартфоните обаче освен откъсват младежите от приятелите и фамилиите им, само че и могат да ги тласнат по пътя на депресията, тревогата и самонараняването.

Статистическите изследвания демонстрират, че трендовете за самоубийства измежду подрастващите стартират да се повишават внезапно съвсем в крачка с появяването на смарт телефоните. Броят на младежите в учебна възраст в Съединени американски щати, които са обмисляли да извършат самоубийство се е нараснал с 25% сред 2009 и 2017 година до момента в който процентът на меланхолия измежду младежите се е нараснал съвсем двойно сред 2009 и 2019 година.

Предотвратяване на отрицателните последствия

Негативните последствия от потреблението на смарт телефони и обществени мрежи не са останали незабелязани от необятната общност. През последните години броят на родителите, които се сплотиха към възбраната на телефоните в учебно заведение набъбна.

ЮНЕСКО, организацията на Организация на обединените нации за обучение, просвета и просвета, пресмята, че всяка четвърта страна към този момент е забранила смарт телефоните в учебните заведения посредством закон или инструкции. В своя отчет за световен мониторинг на образованието (GEM) за 2023 година организацията предлага в учебните заведения да се употребяват единствено високи технологии, които подкрепят образованието.

Все отново има вяра и част от нея идва от най-засегнатите хора. Например, неотдавна измежду нюйоркските младежи стартира придвижване, водено от младежи за отвод от смарт телефоните и обществените мрежи и вместо това да се ангажират повече един с различен в „ действителния свят “. Тийнейджърите заменят смарт телефоните си с по-стари типове телефони и вместо това прекарват времето си в полемики и в други „ офлайн “ занимания.

Източник: kaldata.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР