Достигнали сме критична точка: 7 от 9-те „планетарни граници“ са нарушени от човечеството
Изследователи от Потсдамския институт за проучване на въздействието върху климата (Potsdam Institute for Climate Impact Research – PIK) са установили, че Земята е пресякла седем от деветте „ планетарни граници “, което е обезпокоителен знак за положението на планетата.
Тези граници съставляват основни екологични знаци, които дефинират стабилността и устойчивостта на биосферата.
Те включват такива индикатори като изменението на климата, загубата на биоразнообразие, изтъняването на озоновия пласт, замърсяването на сладководните източници на вода и други. Понастоящем в една от най-сериозните закани се трансформира повишението на киселинността на океана, която се приближава до сериозен предел, изключително в райони с по-високи географски ширини. Повишаването на киселинността съставлява възходяща опасност за морските екосистеми.
Докладът на Потсдамския институт за проучване на въздействието върху климата (PIK) се основава на дългогодишни проучвания, показващи, че има девет системи и процеса, които способстват за стабилността на животоподдържащите функционалности на планетата, които учените климатолози за нарекли „ планетарни граници “. Превишаването на тези ограничавания може да докара до необратими последствия за планетата, написа futurist.bg.
От деветте граници шест към този момент са нарушени: изменението на климата, въвеждането на нови детайли ( да вземем за пример такива като другите типове синтетични химикали и продукти), измененията в целостта на биосферата и измененията в биогеохимичните потоци се счита, че се намират в зоните на висок риск. Освен това, въпреки и в по-малка степен, има нарушение на границите на земната система и промени в положението на сладководните източници на прясна вода. Според учените всички тези граници са нарушени и индикаторите, които ги характеризират, са се влошили.
От друга страна учените установяват, че изтъняването на озоновия пласт остава устойчиво, а равнищата на замърсеност на атмосферата дори са се подобрили леко, се споделя в проучването. В същото време подобен значим фактор като киселинността на океаните се утежнява по целия свят, като най-забележими са резултатите в южните елементи на Тихия океан и Северния ледовит океан.
Океанската киселинност регистрира настоящото положение на рН в другите райони на Световния океан и за жалост се следи повишение на киселинността ( т.е. намаление на pH) на океанската вода заради абсорбцията на атмосферния CO2. Този развой освен вреди на калциращите морски организми, което може да докара до колапс на питателните вериги, само че също по този начин понижава успеваемостта на океана като значим поглътител на въглерод.
„ Това значи, че всяко човешко влияние върху световната околна среда, което виждаме сега, не може да се преглежда като изолиран проблем, както нормално се прави сега. Подобен метод подценява обстоятелството, че съставените елементи на цялостната система на Земята непрекъснато си взаимодействат, образувайки огромна взаимозависима мрежа, където измененията в една област засягат другите “, споделя Левке Сезар, климатолог в PIK и съавтор на отчета.
Науката за “планетарните граници ” е създадена за първи път през 2009 година от шведския академик Йохан Рокстрьом, понастоящем шеф на PIK, и екип от негови сътрудници. В това проучване и двата следващи отчета откривателите са разпознали и определили количествено „ планетарните граници “, свързани с изменението на климата, биосферата, смяната на земната система, смяната при сладководните източници, биогеохимичните потоци, киселинността на океана, атмосферното аерозолно натоварване, изтъняването на озоновия пласт и въвеждането на нови детайли като синтетични химикали и артикули в околната среда.
Нарушаването на границите във всяка от тези области в положението на планетата може да докара до нарушение стабилността, устойчивостта и пригодността за живот, които са се запазили през последните 12 000 години и разрешили появяването на комплицирана човешка цивилизация.
Докладът, оповестен една година след предходния, е първият от поредност от годишни “проверки здравето на планетата ”, които ще бъдат оповестени от PIK, споделя Рокстрьом. „ Ние осъзнаваме, че здравето на планетата сега е под такава опасност, че ние като учени би трябвало да се активизираме и да излезем от нашата зона на комфорт, заявявайки, че в този момент се ангажираме с годишна научна оценка на цялостното „ здравословно положения “ на планетата и оценка на риска за всички „ планетарни граници “, декларира той. „ Това е доста повече от просвета, това е просвета за измененията. ”
За разлика от предходните версии на проучването на PIK за “планетарните граници ”, отчетът не се разгласява в академично списание, а е написан и предопределен за необятната аудитория. Рокстрьом и неговите сътрудници декларират, че техните констатациите се базират напълно на рецензирани научни проучвания.