Израел ударил Доха от изтребители над Червено море
Израелски изтребители над Червено море са изстреляли балистичните ракети, ориентирани против водачите на " Хамас " в Катар предходната седмица, съобщи представител на американското министерство на защитата, представен от Асошиейтед прес и Българска телеграфна агенция.
Новаторската тактичност евентуално е целяла да преодолее противовъздушната защита на богатата на енергийни запаси страна и да избегне навлизането във въздушното пространство на която и да е страна от Близкия изток.
Атаката от 9 септември, при която починаха шестима души в столицата на Катар, Доха, обърка месеци на дипломатически старания, водени с посредничеството на арабската страна и целящи реализиране на помирение във войната сред Израел и " Хамас " в линията Газа, която продължава съвсем две години.
Малко повече от седмица след изстрелването на ракетите Израел стартира наземна атака против град Газа. Това още веднъж разсъни гнева, провокиран в района от водената от Израел война, а офанзивата в Доха породи опасения в други страни, че и те могат да станат обект на удари.
Израелската войска се възползва от детайла на изненадата, стреляйки от посока, която евентуално не е била предстояща от Катар или Съединени американски щати, чието предно командване за Близкия изток оперира от военновъздушната база " Удейда " в Катар.
Дори и тези страни да са знаели, специалистите споделят, че ракетните батареи " Пейтриът " в Катар евентуално не биха могли да прехванат ракетите, летящи със скорост, надхвърляща неведнъж тази на звука.
" Вероятно става дума за няколко минути от изстрелването до удара, тъй че не е доста дълго ", сподели Сидхарт Каушал, специалист по ракети и старши теоретичен помощник в мозъчния концерн " Роял юнайтид сървисис инститют " в Лондон. " Дори в случай че батареите " Пейтриът " ги бяха засекли, прехващането в този миг щеше да бъде чист шанс ".




