Иран и Израел продължават въздушните удари
Израел съобщи в събота, че е ликвидирал Саид Изади - върховен пълководец на иранските Сили " Кудс ", управляващ Палестинския корпус на организацията, при въздушен удар в иранския град Кум, написа БиБиСи.
Според израелския министър на защитата Израел Кац, Изади е финансирал и въоръжавал Хамас преди нападението им на., което сложи началото на спора в Газа.
Изади, който попада в санкционните описи на Съединени американски щати и Англия, е бил погубен при удар по жилищна постройка. Иранските управляващи не потвърдиха гибелта му.
Корпусът на гвардейците на ислямската гражданска война разгласи, че петима негови членове са починали в набези против Хорамабад. В Кум локални медии оповестиха за гибелта на 16-годишен юноша и двама ранени.
Иранската организация Nour News заяви, че минимум 430 души са били убити и 3500 ранени от началото на израелските удари на 13 юни. По данни на основаната в Съединени американски щати правозащитна организация HRANA, броят на починалите в Иран доближава 639 , в това число високопоставени военни и нуклеарни учени.
Израел разгласи, че е умъртвил и втори пълководец на Силите " Кудс " , Бенхам Шарияри, при нощна офанзива. Според Nour News, още 15 офицери и бойци от иранската Противовъздушна отбрана са починали в спора.
Израелските сили са нанесли удари по обекти за предпазване и изстрелване на ракети, както и по нуклеарния комплекс в Исфахан. Иран отхвърли съществуване на приключване на радиоактивни материали.
Според иранския министър на опазването на здравето, Израел е атакувал три лечебни заведения, убивайки двама медици и дете, и е нанесъл вреди на шест коли за спешна помощ. Израел отхвърля умишлени офанзиви по цивилни цели.
В четвъртък Иран и е умъртвил 24 цивилни с ракетни удари, оповестиха израелските управляващи. В събота сирени прозвучаха в Тел Авив и Западния бряг поради нов обстрел, само че няма данни за жертви.
Иран отхвърля да договаря със Съединени американски щати, до момента в който Израел не спре ударите
Изявление на иранския външен министър Абас Аракчи
Иранският външен министър Абас Аракчи съобщи, че страната му няма да води нуклеарни договаряния под боен напън, обвинявайки Израел и Съединени американски щати в бойкот на дипломацията. В Женева Аракчи се срещна с европейски дипломати, само че прогрес не бе реализиран.
Съветникът на висшия водач на Иран и някогашен началник на службата за сигурност на страната Али Шамхани , за когото бе обявено, че е бил погубен при израелски удар, евентуално е оживял , оповестяват иранските държавни медии.
Публикация в профила му в обществените мрежи X подсказваше, че Шамхани е бил ранен. " Съдбата ми е да оцелея. Бих се жертвал 100 пъти за Иран " , се споделя в обявата в X. Според държавната осведомителна организация ИРНА, Шамхани е бил ранен при израелски удар против Техеран на 13 юни. В момента той е в устойчиво положение и се подлага на рехабилитация в болница, написа организацията.
Тръмп поддържа помирение Израел-Иран " според от събитията "
Европа няма да може да помогне доста във войната сред Иран и Израел, смята той
Президентът Доналд Тръмп съобщи, че дали Съединени американски щати да се включат в спора. Според него Иран може да реализира нуклеарна дарба " в границите на седмици ".
Турция, Русия и Китай приканиха за незабавна деескалация. Турският президент Реджеп Тайип Ердоган упрекна Израел, че съзнателно проваля договарянията.
Израел разгласи, че няма да приключи ударите , до момента в който не отстрани нуклеарната и балистична стратегия на Иран. Ирански представители обявиха пред " Ройтерс ". че са подготвени да обсъдят ограничавания на обогатяването на уран, само че не и цялостна възбрана - изключително по време на удари.
Путин: Няма доказателства, че Иран създава нуклеарно оръжие
Русия неведнъж е предупреждавала Израел за това
Източник: news.bg
КОМЕНТАРИ




