CNN: Израел се опасява, че Тръмп може да сключи лоша сделка с Иран, иска Техеран да понесе още удари
Израел е обезпокоен, че президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп може да реализира съглашение с Иран, без да прегледа някои от основните въпроси, които са провокирали войната сред двете страни, оповестява CNN, базирайки се на голям брой израелски източници.
Според тях, съглашение, което оставя нуклеарната стратегия на Техеран отчасти непокътната, заобикаляйки въпроси като балистични ракети и поддръжка за районни съдружници, би принудило Израел да гледа на войната като на незавършена.
Медията напомня, че при започване на войната Тръмп е декларирал, че Съединените щати се стремят да унищожат програмата за балистични ракети на Иран, да прекратят поддръжката на Иран за районни съдружници и да затворят нуклеарните му уреди, с цел да предотвратят построяването на нуклеарна бомба от Иран.
10 седмици по-късно обаче договарянията се концентрираха върху урана – по-специално върху обогатяването му до равнища, подобаващи за оръжейни цели – и отварянето на Ормузкия пролив.
Източник, осведомен с полемиките, означи, че Израел схваща, че въпросите за ракетите и медиаторите „ евентуално не са на дневен ред “, тъй като не наподобява да са били включени в предходни дипломатически планове, заради което министър председателят Нетаняху преглежда урана като най-належащата опасност.
„ Има действителни опасения, че Тръмп ще подписа неприятна договорка “, сподели различен израелски чиновник пред CNN.
Висш израелски чиновник съобщи, че Израел остава в нараснала подготвеност при положение на неуспех на договарянията.
„ Ще се радваме, в случай че няма съглашение, ще се радваме, в случай че блокадата на Ормузкия пролив продължи, и ще се радваме, в случай че Иран понесе още няколко удара “, сподели той, признавайки, че окончателното решение е на Тръмп.
Според него ескалацията на спора е реален сюжет, „ в случай че иранците продължат да играят игра на изчакване и да проточват договарянията “.




