С нова наребда: Пенсиите вече няма да се бавят заради почивни дни
Изплащането на пенсиите ще бъде ускорено и няма да се позволява закъснение, когато датата за тяхното приемане се пада в почивен ден. По инструкции на министър Хасан Адемов специалистите на Министерството на труда и обществената политика (МТСП) взаимно с сътрудниците си от Националния застрахователен институт подготвиха смяна в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, която ще форсира изплащането на парите на възрастните хора, оповестява профилираното издание PARITENI.
В момента пощенските станции, банките и други снабдители на платежни услуги, лицензирани от Българска народна банка, всеки месец изплащат пенсиите сред 7-о и 20-о число. Когато тези дни са неработни, изплащането стартира и приключва в идващия работен ден. Така на процедура, ако датата съответствува с почивни дни, се основава съществено закъснение, което основава финансови усложнения за възрастните, защото за по-голямата част от тях пенсиите са единственият им източник на приход.
След като смяната стане факт, когато 7-о или 20-о число са неработни дни, изплащането на пенсиите ще стартира или приключва в предходния работен ден. По този метод ще се подсигурява, че пенсионерите ще получат своите пенсии и добавки към тях без закъснение, оповестиха от общественото министерство.
„ Слагаме завършек на забавянето на изплащането на пенсиите поради почивните дни. Това е още една стъпка в посока осъществяване на един от главните цели на служебния кабинет – подкрепата на най-уязвимите. Мярката няма да коства никакви средства, само че ще сътвори успокоение и ще подсигурява навременно погашение на средствата на българските пенсионери. Tова е дълготраен проблем, само че в този момент той намира своето решение “, съобщи министър Адемов.
Проектът за смяна в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж е оповестен за публично разискване. След края на консултациите ще бъде прегледан в Надзорния съвет на Национален осигурителен институт, след което ще бъде импортиран за дефинитивно приемане от Министерския съвет.
В момента пощенските станции, банките и други снабдители на платежни услуги, лицензирани от Българска народна банка, всеки месец изплащат пенсиите сред 7-о и 20-о число. Когато тези дни са неработни, изплащането стартира и приключва в идващия работен ден. Така на процедура, ако датата съответствува с почивни дни, се основава съществено закъснение, което основава финансови усложнения за възрастните, защото за по-голямата част от тях пенсиите са единственият им източник на приход.
След като смяната стане факт, когато 7-о или 20-о число са неработни дни, изплащането на пенсиите ще стартира или приключва в предходния работен ден. По този метод ще се подсигурява, че пенсионерите ще получат своите пенсии и добавки към тях без закъснение, оповестиха от общественото министерство.
„ Слагаме завършек на забавянето на изплащането на пенсиите поради почивните дни. Това е още една стъпка в посока осъществяване на един от главните цели на служебния кабинет – подкрепата на най-уязвимите. Мярката няма да коства никакви средства, само че ще сътвори успокоение и ще подсигурява навременно погашение на средствата на българските пенсионери. Tова е дълготраен проблем, само че в този момент той намира своето решение “, съобщи министър Адемов.
Проектът за смяна в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж е оповестен за публично разискване. След края на консултациите ще бъде прегледан в Надзорния съвет на Национален осигурителен институт, след което ще бъде импортиран за дефинитивно приемане от Министерския съвет.
Източник: bulnews.bg
КОМЕНТАРИ




