Предлагат почивните дни да не бавят изплащането на пенсиите
Изплащането на пенсиите ще бъде ускорено и няма да се позволява закъснение, когато датата за тяхното приемане се пада в почивен ден . Това планува смяна в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, оповестяват от Министерството на труда и обществената политика (МТСП).
По инструкции на служебния обществен министър Хасан Адемов специалистите на министерството и на Националния застрахователен институт (НОИ) са подготвили смяна, която ще форсира изплащането на парите на възрастните хора.
В момента пощенските станции, банките и други снабдители на платежни услуги, лицензирани от Българска народна банка, всеки месец изплащат пенсиите сред 7 и 20 число. Когато тези дни са неработни обаче, изплащането стартира и приключва в идващия работен ден.
От МТСП обясниха, че в случай че датата съответствува с почивни дни, се основава съществено закъснение, което основава финансови усложнения за възрастните, защото за по-голямата част от тях пенсиите са единственият им източник на приход.
Започва изплащането на пенсиите и великденските добавки
По 20 и по 50 евро за Великден
След като смяната в наредбата влезе в действие, когато 7 или 20 число са неработни дни, изплащането на пенсиите ще стартира или приключва в предходния работен ден. По този метод ще се подсигурява, че пенсионерите ще получат своите пенсии и добавки към тях без закъснение.
Адемов посочи, че това е още една стъпка в посока осъществяване на един от главните цели на служебния кабинет - поддръжката на най-уязвимите. Мярката няма да коства никакви средства, само че ще сътвори успокоение и ще подсигурява навременно погашение на средствата на българските пенсионери, добави той и означи, че това е дълготраен проблем, който в този момент намира решение.
Проектът за смяна в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж е оповестен за публично разискване. След края на консултациите ще бъде прегледан в Надзорния съвет на Национален осигурителен институт, след което ще бъде импортиран за дефинитивно приемане от Министерския съвет.
Изплащането на пенсиите през предходния месец стартира на 9 март, тъй като 7 и 8 март бяха неработни дни.
По инструкции на служебния обществен министър Хасан Адемов специалистите на министерството и на Националния застрахователен институт (НОИ) са подготвили смяна, която ще форсира изплащането на парите на възрастните хора.
В момента пощенските станции, банките и други снабдители на платежни услуги, лицензирани от Българска народна банка, всеки месец изплащат пенсиите сред 7 и 20 число. Когато тези дни са неработни обаче, изплащането стартира и приключва в идващия работен ден.
От МТСП обясниха, че в случай че датата съответствува с почивни дни, се основава съществено закъснение, което основава финансови усложнения за възрастните, защото за по-голямата част от тях пенсиите са единственият им източник на приход.
Започва изплащането на пенсиите и великденските добавки
По 20 и по 50 евро за Великден
След като смяната в наредбата влезе в действие, когато 7 или 20 число са неработни дни, изплащането на пенсиите ще стартира или приключва в предходния работен ден. По този метод ще се подсигурява, че пенсионерите ще получат своите пенсии и добавки към тях без закъснение.
Адемов посочи, че това е още една стъпка в посока осъществяване на един от главните цели на служебния кабинет - поддръжката на най-уязвимите. Мярката няма да коства никакви средства, само че ще сътвори успокоение и ще подсигурява навременно погашение на средствата на българските пенсионери, добави той и означи, че това е дълготраен проблем, който в този момент намира решение.
Проектът за смяна в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж е оповестен за публично разискване. След края на консултациите ще бъде прегледан в Надзорния съвет на Национален осигурителен институт, след което ще бъде импортиран за дефинитивно приемане от Министерския съвет.
Изплащането на пенсиите през предходния месец стартира на 9 март, тъй като 7 и 8 март бяха неработни дни.
Източник: news.bg
КОМЕНТАРИ




