Изпитващ затруднения петролен гигант от Южна Америка може би най-накрая

...
Изпитващ затруднения петролен гигант от Южна Америка може би най-накрая
Коментари Харесай

Най-големият притежател на петрол е на път да се справи с проблемите си – ще спадне ли цената ?

Изпитващ усложнения петролен колос от Южна Америка може би най-сетне ще преодолее дългогодишния си проблем със спада в производството.

Венецуела има най-големите потвърдени ресурси от нефт в света, като надминава даже Саудитска Арабия. По-голямото предложение на венецуелски недопечен нефт на международния пазар може да облекчи лимитираното предложение, което способства за енергийните шокове през предходната година и евентуално да понижи инфлацията.

Цената на суровия нефт в Съединени американски щати, като West Texas Intermediate е малко под $70 за барел, са намалели с към 40% през последната година, което е довело до забележителен спад в цените на рафинираните артикули като бензина.

Спадът на цените на енергоносителите способства за понижаване на годишната инфлация в Съединени американски щати, като през май главният ритъм на инфлация доближи 4%, което е най-бавният ритъм от март 2021 година насам.

Повечето анализатори изясняват спада на цените на петрола на първо място с икономическата уязвимост в Китай – най-големия източник на търсене на нефт в международен мащаб, който към момента се бори с спиранията след Коронавирус.

Въпреки това някои специалисти считат, че увеличеното предложение на нефт, в това число от Венецуела, също оказва въздействие върху цените.

Според неотдавнашна изследователска записка на петролните анализатори от Goldman Sachs те чакат стеснен капацитет за повишение на цените на петрола заради възходящото предложение, като се базират на увеличеното произвеждане от мощно глобени производители като Иран, Русия и Венецуела.

Международната организация по енергетика също по този начин съобщи, че “ “.

Тези мнения бяха направени в оповестен в сряда отчет по отношение на средносрочните вероятности за петролния пазар.

Поради политизирането на държавната петролна компания производството на нефт във Венецуела непрестанно намаляваше в продължение на десетилетия, преди международните цени на петрола да се срутен през 2014 година

Сривът докара до несъблюдение на отговорностите на държавния петролен колос PDVSA, което мощно ограничи опциите му да влага в производството и провокира икономическа рецесия.

В началото на 2019 година администрацията на Тръмп наложи наказания, целящи да отслабят левия властнически режим на президента Николас Мадуро, което докара до рекордно ниски равнища на произвеждане.

Въпреки това, в отговор на шока в цените на петрола през предходната година, администрацията на Байдън стартира внимателно да облекчава някои ограничавания върху венецуелския нефт, в това число предоставяйки на Chevron лиценз за обновяване на активността в страната.

Тази стъпка пристигна след напредъка в договарянията сред Мадуро и политическата съпротива – забележителна политическа спънка, която Съединени американски щати желаеха да преодолеят, преди да отслабят натиска върху режима.

Според Фернандо Ферейра, анализатор в основаната във Вашингтон консултантска компания Rapidan Energy Group, от известно време се следи внимателен оптимизъм във връзка с производството във Венецуела.

Той допуска, че Венецуела може да приближи производството си до 1 милион барела на ден през тази година, частично заради облекчаването на първичния кръг от наказания.

Важно е обаче да се означи, че този рандеман към момента е дребна част от тогавашния пик на производството на Венецуела, който през 1997 година доближи почти 3.5 милиона барела дневно.

Освен това то съставлява относително непретенциозен принос към международната стопанска система, която използва към 100 милиона барела на ден. Някои настояват, че може би не си коства да се вършат отстъпки на една брутална тирания.

Райън Бърг, шеф на Американската стратегия в Центъра за стратегически и интернационалните проучвания, предложи усилване на връзките с богати на сила страни като Бразилия и Колумбия като средство за повишение на енергийната сигурност на Съединени американски щати, вместо да се разменя една тирания за друга.

Актуална информация за договарянията сред венецуелския режим и опозицията за определяне на съществени правила за идните избори, планувани за идната година.

Способността на Венецуела да доближи планувания рандеман от 1 милиона барела дневно зависи от напредъка в тази област, защото той може да докара до по-нататъшно облекчение на глобите от страна на Съединени американски щати, изяснява Ферейра.

Източник: cryptodnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР