Износът на ирански петрол и финансовите трансакции с Ислямската република

...
Износът на ирански петрол и финансовите трансакции с Ислямската република
Коментари Харесай

Петролът и банките са под прицела на американските санкции срещу Иран

Износът на ирански нефт и финансовите преводи с Ислямската република попадат от 5 ноември под прицела на Съединени американски щати.

Американските наказателни ограничения, които влизат в действие от среднощ, визират всяко задгранично физическо лице или компания, които вършат бизнес с Иран в огромен брой браншове, принуждавайки фирмите да избират сред иранските си вложения и достъпа до американския пазар, отбелязва Франс прес, представена от Българска телеграфна агенция.

Вашингтон възвърне и всички наказания, вдигнати по силата на нуклеарното съглашение от 2015 г, откакто президентът Доналд Тръмп изтегли Съединени американски щати от договорката.

На 8 май т.г. Тръмп разгласи изтеглянето на Вашингтон от съглашението за иранската нуклеарна стратегия, което означаваше последователно възобновяване на дейностите на замразените ограничаващи ограничения във връзка с Техеран, както и по отношение на трети страни. На 6 август президентът подписа изпълнителна заповед, според която глобите би трябвало да бъдат върнати на два стадия. На 7 август бяха възстановни рестриктивните мерки върху пазаруването от иранското държавно управление на долари и пазаруването или продаването на " обилни " количества риали (иранската валута), пазаруването на ирански държавни скъпи бумаги и облигации, пазаруването и продаването на злато, благородни метали, алуминий и стомана, въглища или графит, работата с иранското автовтомобилостроене и и комерсиалната авиация, вноса в Съединени американски щати на килими или хранителни артикули от Иран. Под удара попаднаха и фирмите, произвеждащи компютърни стратегии за индустриални предприятия, напомня ТАСС.

Вторият стадий, който се вкарва през нощта на 4 против 5 ноември, възвръща рестриктивните мерки, свързани с износа на нефт и енергийния бранш, корабостроенето и корабоплаването. Освен това задграничните финансови институции, които правят валутен продан с иранската централна банка и поредност други банки от страната, ще подлежат на наказания и може да бъдат лишени от достъп до американската финансова система.

На 2 ноември държавният секретар Майк Помпейо разгласи, че Съединени американски щати САЩ краткотрайно ще освободят осем страни, без да прецизира кои, от действието на петролните наказания. Временните изключения се вършат единствено тъй като тези страни са осъществили доста редуциране на вноса на ирански нефт и са съдействали по доста други въпроси, а също по този начин са създали значими стъпки, с цел да се сведат до нула приходите на Иран от експорт на нефт, акцентира държавният секретар. По думите му Вашингтон е съумял да реализира понижаване на износа на ирански нефт с 1 милион барела и без възобновяване на енергийните наказания.

Съединени американски щати няма да изключат страните от Европейски Съюз от антииранските петролни наказания, а описът на осемте, които ще бъдат освободени от рестриктивните мерки, ще бъде оповестен на 5 ноември, добави Помпейо. " В понеделник, 5 ноември, Съединени американски щати ще разгласяват " лист от осем страни, които се изключват от антииранските ограничавания, само че " Европейски Съюз няма да получи място " в този лист, акцентира ръководителят на американската дипломация.

По-рано същия ден организация Блумбърг заяви, базирайки се на източници от администрацията на Тръмп, че Съединени американски щати са се съгласили да разрешат краткотрайно на осем страни, измежду които Япония, Индия и Южна Корея, да продължат да купуват ирански нефт и след възобновяването на глобите против иранския петролен бранш на 5 ноември. Според източниците в подмяна те ще би трябвало да свият вноса на нефт, с цел да не способстват за повдигане на цените на петролния пазар.По-късно турският министър на енергетиката Фатих Дьонмез, представен от Анадолската организация, съобщи, че Турция е осведомена, че ще бъде изключена от американските наказания против Иран, само че към момента не знае всички детайлности.

Съединени американски щати ще приложат твърди ограничения против специфичния механизъм на Европейски Съюз за търговски разплащания с Иран, съобщи министърът на финансите Стивън Мнучин. Той означи, че не чака някакви обилни преводи, които да се правят посредством специфичния механизъм. Мнучин обаче предизвести, че в случай че се появят данни, че по този метод се правят преводи, предопределени да заобиколят американските наказания, Вашингтон " нападателно ще вземе ограничения ", съобщи Ройтерс.

Общо 700 лица и ирански организации ще бъдат прибавени към американския черен лист за възобновяването на глобите, посочи Мнучин. Освен това Съединени американски щати желаят да откъснат от интернационалната разплащателна система СУИФТ (SWIFT) иранските финансови институции, които са обект на наказания, като се изключи " филантропични преводи ", акцентира финансовият министър, представен от Франс прес и Асошиейтед прес. Държавният секретар Помпейо също съобщи, че Съединени американски щати ще създадат филантропични изключения от антииранските наказания, в това число за пазаруване на лекарства от Техеран.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР