Изненадата Шенген. Най-възмутени са най-виновните.
Изненадани и възмутени от решението на Нидерландия за Шенген са най-много виновниците за този отвод. И не схващат, че задачата на България не е да влезе в Шенген, а да стане правова страна и да се пребори с корупцията.
Ах, каква изненада. Като сняг по Коледа. Не сме били настояща правова страна. И не сме се били справили с корупцията - аргументите. Всички са учудени, огорчени и възмутени. И най-много виновниците за този отвод. Главният прокурор Иван Гешев също изумен и засегнат. А по отношение на неговите дейности и най-много бездействия, той декларира: " Няма аргументи да не бъдем признати в Шенген ".
Редакцията предлага
Сякаш хората не знаят или са не запомнили какъв брой пъти Главната прокуратура е работила като политическа бухалка. Срещу какъв брой политици от опозицията е повдигала безсмислени и голословни обвинявания. Колко пъти е тормозила и изнудвала настоятелен хора и бизнеси.
Едно съпоставяне с румънската прокуратура
Според данни на Българска телеграфна агенция от 28 септември тази година: " За 20 години румънската Антикорупционна организация е отпратила на съд над 15 000 души за корупция, в това число двама министър председатели и десетки министри, както и 100 парламентаристи - нанесли вреди на обща стойност 5,4 милиарда евро; 30 милиона евро е бил най-големият рушвет по дело за корупция; 22 милиона евро - най-голямата иззета сума; 15 години и 8 месеца - най-голямата присъда. Сред тях: Адриан Нъстасе - първият някогашен министър председател, изпратен в пандиза за корупция, Виктор Понта - първият настоящ министър председател, разследван за корупция, Ливиу Драгня - водачът на най-голямата партия, изпратен в пандиза.
Самото избиране на за Главен прокурор на Европейския Съюз към този момент беше самопризнание за триумфите на Румъния за определяне на правова страна и в битката с корупцията. Срещу Кьовеши бяха отправени всевъзможни клюки и закани, в това число и от български политици, само че тя не отстъпи - под нейно управление бяха стартирани правосъдни следствия против 14 някогашни министри, 43-ма депутати и сенатори и 260 комунални политици. Но споделят, нашенските политици, Европа отделяла от Румъния, тъй като имала двойни стандарати.
Нека тогава още веднъж да съпоставим. При " високите етажи на властта " българската прокуратура има едно обвиняване против забравения трагичен министър на екологията Нено Димов, само че не за корупция, както и присъда против назависимата кметица на квартал " Младост ". Която при ареста беше унижавана с часове, с надянати на ръцете белезници, до момента в който, оповестил, че е в Русия, обикаляше в близост. Грозно, срамно, позорно зрелище. Като позорът на е за Иванчева, а за българското правораздаване.
Изненадани, огорчени и възмутени, са значи, множеството нашенски политици от решението на Нидерландия. И ето какви ги приказват: Вицепрезидентката Илияна Йотова декларира, че това решение демонстрира " двойни стандарти, които опонират на европейските полезности ". Министърът на вътрешните работи оповестява, че трима български служители на реда починали в отбрана на европейските граници и по тази причина трябвало да бъдем признати в Шенген.
И най-нелепата опасност
Може би най-нелепа беше опасността на Стефан Янев - лидер на партия " Български напредък ", който съобщи, че: " Парламентарната група ще внесе на първото съвещание на Народното събрание предложение за решение, което задължава министър-председателя на България да гласоподава срещу всички препоръчани начинания и назначения на Нидерландия, като реципрочна мярка на политиката на сегрегация, методически прилагана към родината и сънародниците ни ". Страшна опасност. След която Марк Рюте ще падне от колелото си.
Президентът написа във Facebook, че " Марк Рюте неприемливо е внушил, че границата ни би могла да бъде премината против 50 евро ". Ами може и да е прав. Хората към границата приказват за 1000 лв., или 500 евро. Зависи от броя преминаващи.
Нинова пък декларира: „ Шенген е една от дребното тематики, която ни сплотява. Нека всички дружно и изрично да защитим националния си интерес ".
Иво Беров
Като всички отзиви се свеждат най-вече до следното: " Не е почтено, България е изпълнила всички критерии за влизане в Шенген. И никой от изказалите се като че ли не се сеща какви са главните критерии за влизане - правовата страна и битката против корупцията. И никой не осмисля думите на нидерландският министър на външните работи Вопке Хукстра: " Нидерландия може да преразгледа въпроса едвам когато стане ясно, че в България има настояща ".
А цяла година митингите в България желаеха тъкмо това
И като че ли не помниха " учудените, огорчени и възмутени " политици, че цяла година протестиращи жители желаеха тъкмо това - правосъдна промяна, която да направи от България правова страна, способна да се оправи с корупцията и проведената престъпност.
И като че ли не помнят рекомендациите на Венецианската Комисия и отчетите на Европейския съюз. И всички те - като че ли следвайки апела на Корнелия Нинова - " се сплотяват в отбрана на националния интерес ".
И не могат да осъзнаят благите бранители на националните ползи, че главната задача на България не е да влезе в Шенген, а да се трансформира в настояща правова страна и да се пребори с корупцията. Нещо, което няма по какъв начин да стане, в случай че гласоподавателите отново заложат на оня, който преди 11 години самонадеяно рече: " остава една постройка да измажем и сме в Шенген ".
Този коментар показва персоналното мнение на създателя и може да не съответствува с позициите на Българската редакция и на Дъждовни води като цяло.
****
Вижте и това видео на Дъждовни води:
Те стачкуват за България - за бъдеще без корупция
Източник: dw.com
КОМЕНТАРИ