Ветото отхвърлено, „Възраждане“ обяви исторически пробив в Изборния кодекс!
Изключително удовлетворен съм, че успяхме да преодолеем ветото на президента върху измененията в Изборния кодекс. Макар денят да беше тежък, той се оказа извънредно потребен, тъй като постигнахме сериозна победа за българския народ и за запазването на българската държавност. Това съобщи в предаването „ Пресечна точка “ водачът на Костадин Костадинов от Възраждане.
„ Гласуването в Турция беше опасност за националната сигурност “
Според него методът, по който в продължение на близо четири десетилетия е било проведено гласуването в Турция, съставлява действителна опасност за националната сигурност.
„ Там се гласуваше под строй, в интерес на партии, които пазят непознати национални ползи. Имаше всеобщи нарушавания и съществени подозрения за фалшификации “, акцентира Костадинов.
Той изясни, че „ когато човек отиде да гласоподава в Турция, съгласно условията на Централна изборна комисия, би трябвало на място да попълни декларация, че желае да упражни правото си на избор “.
„ Част от хората не попълняха тези заявки персонално. Те се попълняха от други лица. Освен това имаше случаи, при които се пускаха бюлетини от името на хора, които действително не са дали своят вот. Това изкривяваше изборния развой и застрашаваше демокрацията. Днес на тази процедура беше комплициран, уповавам се, финален край. Затова се веселя, че ветото беше преодоляно “, безапелационен е той.
Ограничението на секциите няма да засегне Съединени американски щати и Англия
Лидерът на „ Възраждане “ увери, че ограничението на броя на изборните секции отвън Европейски Съюз не лимитира правото на глас на българите в Съединени американски щати и Англия.
„ Секциите в посолствата и консулските служби не попадат в това ограничаване, тъй че при нужда могат да бъдат разкрити и спомагателни секции “, разясни той.
По думите му изказванията, че ще бъде лимитирано или даже неразрешено гласуването в Европа, са изцяло погрешни. „ В рамките на Европейски съюз българските жители ще продължат да гласоподават свободно “, съобщи Костадинов.
„ Пет години битка “ за промени в Изборния кодекс
Костадинов разяснява и държанието на останалите партии при гласуването на ветото. Той напомни, че от „ Възраждане “ са внесли предложение за понижаване броя на секциите още през декември 2021 година.
„ След пет години битка успяхме в последна сметка да го реализираме. Това е нещо, което заздравява българската народна власт и държавност. Имам съображение да се усещам извънредно добре “, посочи той.
По думите му поправките в Изборния кодекс обичайно се преглеждат безусловно седмици преди старта на изборната процедура.
Позициите на партиите – кой по какъв начин гласоподава
Костадинов съобщи, че от ГЕРБ и Движение за права и свободи са упорствали за промени в изборните правила, в това число въвеждане на машини по модел, който те поддържат.
„ Ние бяхме срещу. Не единствено ние – всички останали отвън ГЕРБ и Движение за права и свободи също бяха срещу. В обществото имаше настройка за митинги. ГЕРБ и Движение за права и свободи не се съобразиха и стартираха процедурата, само че в един миг видяха, че не могат да съберат болшинство. Разделиха се и предложенията им останаха без поддръжка “, напомни той.
Според него позицията на ГЕРБ не е претърпяла смяна през годините – партията в никакъв случай не е подкрепяла изцяло безкрайно гласоподаване в чужбина и точно тя е наложила лимита от 35 секции през 2017 година, който по-късно е бил анулиран от Продължаваме промяната – Демократична България.
Той означи, че смяна има при ИТН, които в 46-ото Народно заседание са подкрепили безграничен избор в чужбина, а в този момент са застанали зад предлагането на „ Възраждане “.
По отношение на Българска социалистическа партия той уточни, че социалистите обичайно са подкрепяли концепцията за ограничавания.
„ С оглед на наближаващите избори и съответната политическа обстановка успяхме да извлечем най-много от събитията и да защитим българската народна власт “, безапелационен е Костадинов.
Още вести четете в: България, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News




