Изграждането на язовир Черни Осъм е безалтернативен проект за решаване

...
Изграждането на язовир Черни Осъм е безалтернативен проект за решаване
Коментари Харесай

Министър Коритарова: Язовир "Черни Осъм" е безалтернативен проект за водоснабдяването на областите Плевен и Ловеч

Изграждането на язовир " Черни Осъм " е безалтернативен план за решение на казуса с водоснабдяването на областите Плевен и Ловеч. Започваме действителни действия за рестартиране на обекта. Това разгласи на брифинг министърът на районното развиване и благоустройственото инж. Виолета Коритарова, взаимно с министъра на околната среда и водите Петър Димитров. Двамата организираха срещи с регионалните шефове на Шумен и Кюстендил, кметовете на Плевен, Търговище, Кочериново и специалисти от ВиК операторите и " Български ВиК холдинг " ЕАД. Те разискаха обстановката с безводието в страната и обрисуваха краткосрочни, средносрочни и дълготрайни ограничения, които страната подхваща за решение на рецесията.
 
Министър Коритарова означи, че строителството на бент. " Черни Осъм "   ще отнеме към 10 години, поради което ще бъдат подхванати незабавни ограничения за облекчение на водния режим за град Плевен. Предвижда се построяването на довеждащ тръбопровод за поддържане на шахтовите кладенци от Водоснабдителна група " Биволаре ". Това ще увеличи количествата подавана вода, само че няма да реши казуса на 100%, акцентира районният министър. Заедно с общината ще стартира дейна работа по замяна на вътрешната водопроводна мрежа, която е остаряла и амортизирана и сега води до загуби на вода от 60%.
 
 Министърът на районното развиване и благоустройственото инж. Виолета Коритарова, взаимно с министъра на околната среда и водите Петър Димитров организираха срещи с регионалните шефове на Шумен и Кюстендил, кметовете на Плевен, Търговище, Кочериново и специалисти от ВиК операторите и Министърът на районното развиване и благоустройственото инж. Виолета Коритарова, взаимно с министъра на околната среда и водите Петър Димитров организираха срещи с регионалните шефове на Шумен и Кюстендил, кметовете на Плевен, Търговище, Кочериново и специалисти от ВиК операторите и " Български ВиК холдинг " ЕАД Източник: Пресцентър на Министерство на регионалното развитие
По този метод ще се понижат загубите и повредите. Паралелно с това Министерство на околната среда и водите ще ускори наблюдението на равнищата на водите в язовирите, като ще се затегне регулационният режим и предпочитано ще се отпуска вода за питейни и битови потребности.  Министър Коритарова уточни, че другият значим план за гарантиране на водоснабдяването на Северна и Североизточна България е построяването на система " Дунав ".  Регионалният министър осведоми, че ще бъде направен систематизиран отчет с начертаните ограничения и цената за тяхното осъществяване, който ще бъде показан на Министерския съвет с искане за финансиране на най-приоритетните задания. " Нужна е обаче политическа воля и поддръжка за осъществяването им ", разяснява тя.
 
Засегнатите от безводието общини поеха ангажимент също да приоритизират работата си по замяна на водопроводните мрежи и да аплайват с планове по капиталовата стратегия, финансирана от държавния бюджет. Министър Коритарова заяви още, че дружно с кмета на Община Кочериново са разисквани незабавни ограничения, които в кратковременен проект ще разрешат казуса с дефицита на вода в обитаемоте места. " В Министерство на регионалното развитие не сме спирали срещите с кметове и разискването на проблемите с обитаемоте места на воден режим. Разглеждаме всички ограничения, които ни предложат, и търсим работещи разновидности ", увери районният министър.
 
От своя страна министър Петър Димитров означи, че климатичните проблеми водят до засушаване и опустошителни бедствия в цяла Европа. Той прикани общинските кметове да работят предпочитано за търсенето и създаването на нови водоизточници, които да се включат в системите за водоснабдяване на обитаемоте места. Той даде образец, че това към този момент се прави от кметовете на Шумен и Търговище. Въпреки ниските равнища на бент. " Тича ", които подсигуряват към момента водоснабдяването за дълъг интервал от време,  градоначалниците търсят ограничения за спомагателни водоизточници.
 
" За благополучие имаме време, обединихме се към построяването на система " Дунав ". Нужно е и възобновяване на хидромелиоративните системи, които в предишното са били доста развити, само че не са поддържани и са в неприятно положение ", уточни той. Според министър Димитров построяването на бент. " Черни Осъм " ще реши проблемите с водоснабдяването на Плевен и Ловеч и ще даде сигурност за годни напред. В момента водите на река Черни Осъм не могат да се употребяват пълноценно, тъй като няма нито язовир, нито пречиствателна станция.
 
" Изграждането на язовира е без конкуренция в дълготраен проект. Това не значи, че няма да предприемем ограничения за облекчение на режима на жителите. Има и други различни ограничения в къс проект, което е въпрос на в допълнение съглашение сред кметовете и ВиК операторите. Засушаването ще продължава, само че е реалност, че нямаме режим на водата в обитаемоте места, които се доставят от язовири. За страдание огромните ни градове не са обезпечени от такива уреди ", уточни още министърът.
 
Той означи, че отминалото лято е било четвъртото сушаво подред, като поради климатичните промени има спад в оттока на реките. Средно за страната той е със 72% по-малък спряно 2023 година " Практически през тази пролет е липсвало прииждане на реките. Най-изразен е казусът в Дунавската низина ", означи министър Димитров. Според него обаче аргументите за безводието са сложни и с изключение на сушата различен сериозен фактор е остарялата и амортизирана водоснабдителна система.
 
Министърът на околната среда заяви, че другата седмица ще свика съвещание на Висшия съвещателен съвет по водите, на което ще бъде показана обстановката със засушаването в страна и аргументите, довели до проблеми със снабдяването с вода за битови потребности и за напояване, както по-рано през днешния ден прикани премиера Димитър Главчев. Министър-председателят чака Министерство на околната среда и водите в най-кратки периоди да провежда работна среща с присъединяване на всички отраслови министерства за набелязване на ограничения за справяне с рецесията.
Източник: zonanews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР