Издадени са заповедите, с които се забранява увеличението на цените

...
Издадени са заповедите, с които се забранява увеличението на цените
Коментари Харесай

Издадоха заповедите за забрана на увеличението на цените от мобилните оператори

Издадени са заповедите, с които се не разрешава нарастването на цените от мобилните оператори, това оповестиха от пресцентъра на Министърът на стопанската система.

От писмото излиза наяве, че Комисията за отбрана на потребителите е разгласила документите, с които се не разрешава на „ Теленор България “ ЕАД и „ А1 България “ ЕАД да индексират цените по ред, който не е очакван в подписаните сред него и потребителите контракти.

„ Потребителите са подложени на невиждан напън от увеличаващите се цени на всички артикули и услуги. Няма да позволим използването на нелоялни търговски практики, които в допълнение товарят фамилиите с непостижими разноски в тази рецесия. С всички благоприятни условия на закона ще пазиме потребителите от злоупотреби с правата им. Сега страната би трябвало да се погрижи за хората “, показва вицепремиерът Корнелия Нинова.

Ето и претекстовете на Комисията за отбрана на потребителите:

При осъществен обзор на предлаганите от сдружението типови контракти и общи условия се открива съществуването на уговорка, регламентираща индексирането на цените на месечните абонаментни такси, а точно:

„ Операторът има право да индексира месечния абонамент един път годишно с размер на оповестения от Национален статистически институт средногодишен показател на потребителските цени за миналата година, като осведоми Потребителя в първата месечна фактура след индексирането. Индексираният месечен абонамент е основа за осъществяване на индексация през идната година “, показват от КЗП.

Според Комисията е видно от цитирания текст, че не е регламентирано, че операторът има право да индексира месечните абонаментни такси по договорите за прилагане на електронни съобщителни услуги с оповестения от Национален статистически институт средногодишен показател на потребителските цени за две години едновременно, а в противен случай – в текста е ясно написано, че операторът има само опция да усили Международен автомобилен транспорт (стопанско обед с показателя за една предишна година.

Още повече, консуматори, които са подписали контракти в средата и след средата на 2021 година не би следвало да чакат и надлежно да бъдат задължавани да заплащат нарастване на Международен автомобилен транспорт (стопанско обед на база предишна година преди взетото от тях комерсиално решение за подписването на контракти, считат от КЗП.
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР