Д-р Орлин Колев: Президентът не разполага с правомощието да бави подписването на указа за новия главен прокурор
Изборът на основен прокурор в България още веднъж се оказва основен за политическата непоклатимост и бъдещото образуване на държавно управление. Политическите съвещания за бъдещото държавно управление протичат относително умерено, само че въпросът за основния прокурор остава в центъра на вниманието.
" Ако следва своята хронограма, следва Висш съдебен съвет да избере прокурор на 16 януари. Трябва да има избор на претендент. Имаме конкурсна процедура, няма нищо неприятно в това да има единствено един претендент. Той ще бъде определен тогава, когато получи 13 гласа. Въпреки че 16 януари наближава, в случай че нямаме 13 гласа, няма да имаме прокурор ", съобщи конституционалистът д-р Орлин Колев в студиото на " Денят ON AIR ".
Д-р Колев не изключва опцията депутатите да се опитат да блокират избора посредством промени в закона за правосъдната власт, макар че призна, че законодателният развой е комплициран и изисква време.
" Законодателният развой би трябвало да премине през две четения и да бъде прегледан от съответните комисии ", изясни той.
Що се отнася до опцията президентът да не подпише указа за новия основен прокурор, доктор Колев бе безапелационен, че такова деяние би било в нарушаване на Конституцията.
" Президентът не разполага с пълномощието да бави подписването на указа. Ако откаже да го подпише, това би означавало вмешателство в правосъдната власт ", изясни конституционалистът пред Bulgaria ON AIR.
Доктор Колев разяснява и хипотезата, че Конституционният съд може да бъде сезиран по въпроса за избора на основен прокурор и за правото на Висшия правосъден съвет да избира прокурора с изминал мандат.
" Конституционният съд към този момент се е произнесъл по сходен въпрос през 2023 година, като тогава не бе позволено настояването за прекъсване на изборите ", подсети той.
Според него в този случай е малко евентуално Конституционният съд да се произнесе по друг метод.
Един от главните въпроси, който слага доктор Колев, е законопроектът за правосъдната власт, който лимитира опцията за преизбиране на магистрати, заемащи длъжности за избран интервал.
" Не съм уверен, че това е в подтекста на Конституцията, защото нарушава правилото за тъждество на жителите ", уточни той. Според него този законопроект може да бъде оспорен от органите, които са профилирани в равноправието.