Избирателната активност в страната към 16 ч. е 26.25%. Най-висока

...
Избирателната активност в страната към 16 ч. е 26.25%. Най-висока
Коментари Харесай

Най-висока е активността в Смолян - 32,33%, най-ниска - в Сливен - 20,34%

Избирателната интензивност в страната към 16 ч. е 26.25%. Най-висока е тя в Смолян - 32,33%, най-ниска е в Сливен - 20,34%. Това разгласи говорителката на ЦИК и неин зам.-председател Росица Матева на втория за деня формален брифинг на комисията.

Тя направи и съпоставяне с гласуването в същия час предходните избори през юни - тогава интензивността е била 20,44%, най-високо е било гласуването още веднъж в Смолян, а най-ниско в Сливен. През април интензивността е била 27,7%, най-висока е била в столичния 23 МИР, а най-ниска в Кърджали. През октомври 2022 година интензивността е била 25,58%, най-висока още веднъж в 23-и МИР, най-ниска в Кърджали. Тенденцията се резервира, сподели Матева.

Към 16,45 ч. е прекъснато гласуването с 95 машини, 4 от тях в чужбина. Към същия час през юни блокиралите машини са били малко повече от 100. Тенденцията и тук се резервира, сподели Матева, уточнявайки, че на предходния избор не можеше да се гласоподава с общо 148 машини.

А на въпрос дали казусът в машините идва от употребяваната хартия, говорителката на ЦИК сподели, че няма по какъв начин да даде еднопосочен отговор. Матева напомни, че по напътствие на комисията е направена инспекция на всички машини, които не са работели през юни - от специалисти в министерството и двама доценти от Българска академия на науките.

" Те не можаха да дадат еднопосочен отговор. Според тях повода не е в хартията. Препоръчахмепрофилактика, в това число и на принтерите ", сподели тя, като добави, че се допуска, че при честа приложимост ролките на принтера може да се замърсят. Ще възложим разбор и ще се опитаме да разтеглим обсега на специалистите, които да го извършат, с цел да забележим дали това е софтуеърен проблем или подобен с хартията, сподели Матева.

Към ЦИК са подадени и сигнали за издание предварителни данни за гласуването. Има и за машинния избор, два от които за хартията - препратени са към Печатницата на Българска народна банка, която е неин снабдител.

Матева разяснява и неявяването на членове на комисии, както и няколко сигнала от хора, които са се явили, почнали са работа, някои даже са дали своят вот в секциите, след което са известени, че са сменени с решения на РИК, признати нощес късно или през днешния ден рано.

" Не мога да кажа какви са аргументите РИК да не извършват напътствията на ЦИК, отговорността е тяхна. Указанията ни са законосъобразни, само че РИК провеждат изборите в съответния регион, въпросите би трябвало да се насочат и към тях ", означи тя.

Говорителката на ЦИК означи, че идващият парламент би трябвало да намерения за необятна полемика за промени в Изборния кодекс и да се вземат поради рекомендациите на ЦИК във връзка с назначението на СИК. Тя изреди някои от рекомендациите - да се назначават членове на секционни комисии по-близо до изборния ден и да се заменят единствено по съществени аргументи. Или да има и база данни с членове, които да се образоват и сред избори, да им се издават удостоверения и партиите и обединенията да избират сред тях.

На въпрос по какъв начин Делян Пеевски е дал своя вот в село Бабяк, Матева уточни, че не знае. Но посочи, че претендентите за народни представители, наблюдаващите и членовете на комисии могат да гласоподават на адрес, друг от непрекъснатия и сегашния, в случай че показват уверение.

                                                                                               
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР