Ивановден е един от най-обичаните и почитани празници в българския

...
Ивановден е един от най-обичаните и почитани празници в българския
Коментари Харесай

Вижте какви интересни традиции и народни обичаи има на Ивановден

Ивановден е един от най-обичаните и почитани празници в българския календар, отбелязван на 7 януари. На този ден православната черква празнува Свети Йоан Кръстител – пророка, който кръщава Исус Христос във водите на река Йордан. Ивановден е кондензиран с дълбоки религиозни и фолклорни знаци, като традициите и обичаите, свързани с него, са се съхранили през вековете.

07 януари 2025, 07:30

Ивановден е. Празнуваме Събор на Св. Йоан Кръстител

Ритуали, свързани с водата

Основен знак на празника е водата, която въплъщава чистотата и обновлението. На Ивановден се има вяра, че водата има изключително мощна пречистваща мощ. Традиционно на този ден се прави ритуалното къпане или „ водичарство “, което е излишък от антични езически традиции. В някои райони млади мъже хвърлят във вода тези, които носят името Иван, за здраве и шанс, напомня още Искра.бг.

Обичаят на „ мъжката кума “

Друго известно вярване гласи, че на Ивановден се избира „ мъжка кума “ – човек, който ще води хората на хорото и ще е знак на силата и мъжкото достолепие. В някои региони на България този бит се е съхранил като част от празничната стратегия, обвързвана с Ивановден.

Празничното хоро

На Ивановден обичайно се играят буйни хора, постоянно край реките или други водоеми. Хората се събират навън, с цел да отпразнуват празника с музика, танци и песни. Смята се, че това е метод да се прогонят злите духове и да се запази плодородието през годината.

Празничната софра

Ивановден се свързва и с богатата празнична софра. Обикновено на масата участват ястия като свинско месо, баница, варена пшеница и греяна ракия. В някои райони се подготвя специфичен ритуален самун, който се разчупва и благославя за здраве и благодат.

Имен ден

Ивановден е измежду най-разпространените именни дни в България. На този ден честват всички, които носят имената Иван, Иванка, Йоан, Йоана, Жана и техните производни. По традиция домът на именника е отворен за посетители, а празникът е съпроводен с забавление, песни и доста дарове.

Символика и значение

Ивановден е време за обновяване, нови очаквания и благословия за идната година. Чрез своите традиции и обичаи този празник свързва религиозната религия с националното творчество, като оставя дълготраен отпечатък в културната еднаквост на българите.

Ивановден не е просто ден за празнуване на именници. Това е празник, който ни припомня за силата на пречистващата вода, силата на добротата и сплотеността на хората. Той носи наслада и въодушевление в зимните дни и продължава да бъде значим знак на българските обичаи.


 

FaceBookTwitterPinterest
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР