Иван Портних и главният архитект Виктор Бузев обясниха днес хронологията

...
Иван Портних и главният архитект Виктор Бузев обясниха днес хронологията
Коментари Харесай

Кметът и главният архитект обясниха как стоят нещата със строителството в парка под Почивка“

 Иван Портних и основният проектант Виктор Бузев обясниха през днешния ден хронологията и фактологията към застрояването в зоната на парка под езиковите гимназии във Варна, съобщи кореспондент на Varna24.bg .

Повод за изказването бяха митингите на жители против застрояването в региона, което ще докара до редица проблеми като неналичието на задоволително зелени площи и замърсяване на въздуха. 

" Искаме без политизиране и без измама да стане ясно каква е обективната обстановка и предистория на всичко, което се случва. Защото виждаме опити от така наречен десни общински съветници да се трансферира акцията за локални избори към акция за парламентарните. То не бяха спекулации,че вода няма да има във Варна, че градският превоз ще спре, в този момент нова тематика. Искаме обективно да предоставим хронологията и фактологията ", сподели кметът. 

Главният проектант на Община Варна изясни, че още през далечната 1995 година след реституцията на земи в България са върнати на притежателите имоти във въпросната зона. 

В зоната на паметника и гимназиите през 2001 година със заповед на кмета Кирил Йорданов е утвърден застроителен и регулационен план на жк. " Бриз-юг ", в който са нанесени тези парцели. Те са залегнали и в кадастралната карта. Още тогава според проекта тези парцели са имали опция за застрояване. 

През 2012 година влиза в действие Общият организационен проект на Варна. 

Основната част от тези парцели са по периферията, само че четири са в сърцевината до паметника. Те получават статут в устройствената зона. И с проекта се дава опция за застрояване.

Впоследствие в тази територия са направени промени на проекта за да се конкретизират отрежданията на парцелите и се съобразят с параметрите на Общ устройствен план. Планът е променен и в част от парцелите са осъществени капиталови проектирания. 

" Така се появява една висока постройка, чиято история е дълга сага. Веднъж съм направил стимулиран отвод. След това безмълвен отвод да издам позволение за градеж. Така следват правосъдни каузи. В последна сметка бях длъжен да издам позволение за градеж. РДНСК анулира това позволение със подозрения за неизпълнени процедури за наложената строителна възбрана през 1997 година В продължение на година и няколко месеца притежателят жали решението на РДНСК и съдът реши да анулира възбраната ", изясни арх. Бузев.

" Съдът задължава основният архитект да издаде това позволение и това няма нищо общо със сегашната администрация ", акцентира кметът. 

През 2014 година е направен Подробен устройствен план от екип от водещи експерти. През май 2019 година е входиран план за капиталово желание. Ролята на администрацията е да съобрази дали плана дава отговор на Общ устройствен план. След произнасянето на съда администрацията е била задължена да се съобрази, добави още арх. Бузев. 

През декември е входирано искане за издаване позволение за градеж. Токав не е издадено от Община Варна. На 13 януари притежателите са отправили тъжба към Асминистративен съд, че не им е издадено това позволение, стана ясно още през днешния ден.  

Повече вижте във видеото!

За да гледате видеото, би трябвало да активирате Javascript.
Източник: varna24.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР