ITF W25 Агадир, финалГергана Топалова – Анджелика Моратели 2-6, 6-2,

...

Обрат и титла за Гергана Топалова на турнира в Агадир

ITF W25 Агадир, край

Гергана Топалова – Анджелика Моратели 2-6, 6-2, 6-3

Гергана Топалова реализира един от най-големите триумфи в кариерата си. Българката завоюва купата на W25 шампионата в Агадир след поврат против четвъртата сложени Анджелика Моратели (№375). По този метод Топалова подвигна петия си ITF трофей, последните четири от които са на клей.

Освен това 509-ата в ранглистата продължи една доста положителна наклонност – тя към този момент е печелила купа на равнище ITF в три следващи сезонаслед като предходната година бе шампионка в Кайро, а през 2020 година победи в Ираклион.

Мачът стартира чудесно за Топалова, която проби още в първия гейм, само че Моратели незабавно върна брейка и обърна резултата, преди българката да възвърне равенството при 2-2. Италианката обаче още веднъж взе водачеството като завоюва идващото си подаване на нула, а след това усили задатъка си на 4-2, спечелвайки дългия и оспорван шести гейм. Световната №375 продължи да владее самодейността и стигна до нов пробив, спечелвайки първата част с 6-2.

След почивката обаче Топалова се завърна като преобразена на корта. Втората част стартира вихрено за българката, която осъществя два поредни пробива и на процедура реши сета, натрупвайки удобен задатък от 4-0. Моратели съумя да върне един брейк, само че Топалова не ѝ разреши да продължи да се надява на поврат и изравни резултата в мача след 6-2.

Българската тенисистка направи сериозна крачка към трофея, като в заключителния сет още веднъж стигна до ранен пробив и поведе с 3-1. Моратели обаче съумя да възвърне равенството, след което бе напълно покрай поврат. Топалова обаче избави брейкпойнт в седмия гейм и прекъсна серията на италианката, правейки резултата 4-3 в своя изгода.

Възходът на международната №509 продължи и тя записа нов пробив, доближавайки се още повече до купата. В доста дългия и оспорван девети гейм, изцяло заслужен за кулминационна точка на край, Топалова пропусна три мачбола, само че все пак продължи да слага съперничката си напрегнат и в последна сметка победи с купата след 2-6, 6-2, 6-3.
Източник: tenniskafe.com