Италия продължава да бъдe бомба със закъснител. Третата по големина

...
Италия продължава да бъдe бомба със закъснител. Третата по големина
Коментари Харесай

Италия-болният човек на Европа

Италия продължава да бъдe бомба със закъснител. Третата по величина стопанска система в еврозоната още веднъж e в политическа рецесия откакто министър-председателят Джузепе Конте подаде оставка след седмици неразбирателства сред партиите в ръководещата коалиция. По този метод още веднъж се следи отлагането на основни решения по належащите проблеми в страната, които тормозят италианската стопанска система от десетилетия. Но какво в действителност трансформира Италия в сериозна опасност за стабилността освен на единната валута, само че и на целия Европейски Съюз?

Проблемът с обществения дълг

Италия продължава да изпитва съществени усложнения с обществения си дълг, който през 2018 г.  надвишава 2,3 трилиона евро (132,4% от БВП). Въпреки че в условен размер дългът на Италия не е най-големият в еврозоната (първи е този на Гърция), в безспорни стойности двете страни са  трудно сравними. Докато общественият дълг на Гърция се чака да доближи към 3,3% от целия обществен дълг на еврозоната към края на 2019 година, то прогнозата за дълга на Италия е да доближи към 23%, сочат данни на Европейската комисия.

Фундаменталната причина зад големия размер на обществените отговорности в Италия може да се търси главно в неприятно ръководство на обществените финанси. През 80-те години на 20-и век бюджетният недостиг в страната е приблизително към 10,7% от Брутният вътрешен продукт, което естествено води до повишаване на обществения дълг. До този миг част от финансирането идва от Италианската централна банка, част от Министерството на финансите на страната до 1981 година, която изкупува непласираните на пазара държавни скъпи бумаги. „ Разводът “ на двете институции обаче основава дефицит на финансиране, защото централната банка прекратява практиката си на непосредствено финансиране на обществения дълг, което естествено води и до по-неблагоприятни условия по финансирането на бюджетния недостиг, в това число растеж на дълговите заплащания.

Графика 1: Публичен дълг на Италия като % от Брутният вътрешен продукт, 1980– 2018  
111.png
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР