Акциите на европейските банки се сринаха във вторник, след като Италия одобри данък върху неочакваните печалби от 40% за банките за 2023 г., изпращайки тръпки в сектора, който регистрира скок на печалбите, тъй като световните лихвени проценти се повишиха.
Измерителят на банките в еврозоната падна с 3,7% и беше определен за най-големия си дневен спад след сътресенията в банковия сектор през март, когато Credit Suisse се срина.
Италианските банки водят до загуби. Двамата му най-големи кредитори, Intesa Sanpaolo (IITSF) и УниКредит (UNCFF), спадна съответно със 7,9% и 6,6%.
„Тези правителствени намеси в Европа не помагат да се осигури необходимата стабилност за намаляване на рисковата премия, свързана с еврозоната. Това не е само италианско нещо, Испания направи същото миналата година“, каза Жил Гибу, ръководител на капиталовите стратегии в Axa Investment Managers в Париж.
Анализатори от Bank of America изчислиха, че новият данък може да струва на италианските банки между 2% и 9% от печалбите им.
Пешеходец минава покрай сградата на Федералния резерв Marriner S. Eccles във Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ, в събота, 3 юни 2023 г. Нейтън Хауърд/Блумбърг/Гети изображенияСривът засегна други банки във валутния блок, включително испанската Banco Santander (BCDRF), която падна с 3%, и германската Deutsche Bank (DB), спад от 2,7%.
Само за 2023 г. Италия ще обложи 40% от нетния лихвен марж на банките, мярка за доходите, които банките получават от разликата между лихвените проценти по кредитите и депозитите. Правителството очаква да събере по-малко от 3 милиарда евро (3,3 милиарда долара) от мярката, казаха източници, близки до въпроса, пред Ройтерс.
Постъпленията от данъка върху неочакваните печалби ще бъдат използвани за подпомагане на притежателите на ипотечни кредити и намаляване на данъците, казавицепремиерът на Италия.
„Данъкът, който Италия е наложила върху свръхпечалбите, за които се смята, че банките правят, дойде като изненада и вероятно поражда опасения, че държавите могат да последват примера на Италия“, каза Стюарт Коул, главен макроикономист в Equiti Capital.