Шокиращо разкритие: Богаташи плащали стотици хиляди евро за „сафарита с деца“ по време на войната в Сараево!
Италианската прокуратура стартира следствие на ужасяващи свидетелства за по този начин наречените „ сафарита с хора “ по време на обсадата на Сараево при започване на 90-те години. Разследването е предизвикано от данните, събрани от писателя и публицист Ецио Гавацени, който твърди, че богати западни жители са плащали големи суми, с цел да стрелят по цивилни като част от перверзен „ туризъм “.
„ Шофьорът на товарния автомобил е напуснал мястото на произшествието незабавно след случая “, съобщи комисар Петров от пътна полиция.
Това стана ясно от извънредно изявление на Гавацени за NOVA, което ще бъде излъчено през днешния ден следобяд. Според разкритията, цената за сходно варварско прекарване е достигала до 300 000 евро, като целите са били почтени жители, в това число деца.
„ Ценоразпис “ за човешки живот
Ецио Гавацени разкрива смразяващи елементи за организацията на тези „ екскурзии “. По думите му, схемата е включвала логистична поддръжка от паравоенни структури, които са осигурявали достъп до снайперските позиции по хълмовете над Сараево.
„ Данните, които събрах през последните две години, демонстрират, че западни жители – освен италианци, само че и от други европейски страни – са плащали, с цел да стрелят по цивилни в Сараево„, съобщи Гавацени, представен от NOVA.
Той прецизира, че „ клиентите “ са били хора с огромни финансови благоприятни условия и бизнесмени. Едно такова „ сафари„, провеждано нормално през уикенда от петък до неделя, е коствало сред 200 и 300 хиляди евро, преизчислено към днешни пари.
Децата като „ безценен трофей “
Най-шокиращият аспект от следствието е съществуването на самобитен „ ценоразпис “. Според свидетелствата, желаните цели са били децата, като убийството им е коствало най-скъпо на „ туристите “.
„ За тези хора най-желаният „ трофей “ са били точно децата “, акцентира италианският публицист.
Гавацени признава, че прочувствената тежест на следствието е била голяма. „ Когато разбрах, че „ ловецът “ би трябвало да занесе вкъщи трофей – и осъзнах какъв тъкмо е този трофей – тогава проумях дълбочината на пропастта, в която тези хора са паднали “, споделя той.
Разследване без отминалост
Разкритията на Гавацени и документалният филм „ Сараево сафари “ на режисьора Миран Зупанич доведоха до публични дейности от страна на италианските управляващи. Прокуратурата в Милано работи по случая, като съгласно италианското законодателство закононарушението се квалифицира като всеобщо ликвидиране, осъществено от низши подбуди.
Това е закононарушение, което няма отминалост, и може да докара до първите правосъдни процеси против европейски жители, взели участие като частни лица във военни закононарушения за забавление.
Още вести четете в: Крими & Темида, Свят, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News




