Историята на СДС е всъщност история на успеха на България.

...
Историята на СДС е всъщност история на успеха на България.
Коментари Харесай

Сините на Кръгла маса: И сторията на СДС беляза успеха на България

„ Историята на Съюз на демократичните сили е в действителност история на триумфа на България. Съюз на демократичните сили е името на този триумф на България, има ли Съюз на демократичните сили - България съумява. Това е добре да се запомни, както от приятелите ни, по този начин и от неприятелите ни “. Такава формула на най-старата дясна партия даде евродепутатът Александър Йорданов послучай 33 години, които Съюзът навършва на 7 декември. Послучай Христовата възраст на синята партия, бе проведена Кръгла маса на тематика " Каузите на Съюз на демократичните сили като част от европейската десница-ЕНП. От НАТО и ЕС–към Еврозоната и Шенген. ".

Поводът за събирането през днешния ден до известна степен е този празник, само че желаеме да обсъдим идеите, които преследваше Съюз на демократичните сили – кои от тях изпълнихме и кои не. С общите старания на цялата политическа класа ние успяхме да станем член на НАТО и Европейски Съюз, само че в този момент имаме други две провокации - еврозоната и Шенген, уточни лиде рът на партията Румен Христов. Макар и два дни авансово, след събитието бе разрязана обичайна синя торта за рождения ден на партията.  

Около мнението, че предлагането на Николай Габровски за министър-председател е добър ход, се сплотиха участниците в събитието. 



Ние се връщаме от среща на парламентарната група, на която бяха дебатирани двата вероятни разновидността за претендент за министър-председател, съобщи ръководителят на Съюз на демократичните сили Румен Христов. Той посочи, че единият от разновидностите е бил партийна фигура и мощно политическо държавно управление, като са били коментирани няколко имена, само че главно това на Бойко Борисов. Вторият вид е бил предлагането на необятно консенсусна фигура, с което споделят, че търсят разговор и опция да сформират държавно управление в този тежък за страната миг, давайки си сметка, че като главен покровител на това държавно управление, ще натрупат негативи. 

Журналистът Валерия Велева дефинира хода като верен. В такава обстановка на острота в Народното събрание, държавно управление на малцинството, ръководено от партиен водач, не можеше да се случи, сподели тя. Да забележим по какъв начин другите политически сили ще реагират на държавно управление, ръководено от такава консенсусна и уважавана персона, разяснява тя и добави, че зависи и от това какви ще са министрите. Според нея в тази обстановка би трябвало да се вземат ексцентрични решения и това е такова. 

Проф. Антоанета Христова също счита, че изборът на Габровски е положително попадение. ГЕРБ споделя: имаме хора, разполагаме с поддръжка на авторитетни персони, имаме предпочитание да не дразним чисто партийно извънредно, уточни тя и ги дефинира като положителни послания. 

Съюз на демократичните сили сложи с доста труд и безрезервност България на верния коловоз на времето и на историята. Това сподели евродепутатът Александър Йорданов на кръгла маса на тематика: " Каузите на Съюз на демократичните сили като част от европейската десница - ЕНП. От НАТО и Европейски Съюз – към Еврозоната и Шенген " в София.

На 7 декември 1989 година,все още в изискванията на тоталитарен комунистически режим, няколко незаконни цивилен организации и възобновени, незаконно към момента, партии се сплотиха в Съюз на демократичните сили, сподели Йорданов. По думите му по този начин те са изпълнили фантазията на доста български жители за основаване на обединена съпротива против ръководещата Българска комунистическа партия - фантазия и воля за демократична смяна посредством промяна на системата. Според евродепутата тази промяна не е можела да се случи без отстраняването на Българска комунистическа партия от власт, което е било първата и огромна идея на Съюз на демократичните сили. От нея се родиха и нашите фантазии за участие в Северноатлантическия алианс и Европейски Съюз, изясни Йорданов.

За първото участие през 1989 година никой и дума не издумваше, уточни Йорданов. Той посочи, че през лятото на 1990 година депутатите в Седмото Велико Народно заседание са попълнили парламентарна анкета, която през днешния ден съгласно него е единственият меродавен документ за това какви очаквания и показа са имали те при започване на прехода. От 400 народни представители, единствено двама – Соломон Паси и моя благосклонност, са декларирали, че участието в НАТО е гаранция за националната ни сигурност, посочи Йорданов.

Той напомни, че седем години по-късно, когато президент е бил Петър Стоянов, в основната квартира на НАТО в Брюксел той е изразил безапелационна позиция за пълноправно участие в Северноатлантическия алианс. Самото участие се случи през 2004 година, съобщи Йорданов и добави, че втората им фантазия – за участие в Европейски Съюз, се е случила три години след приемането ни в НАТО.

И в този момент 30 години по-късно още веднъж сме пред своите дела – участие е еврозоната и в Шенген, съобщи Йорданов. Днес Съюз на демократичните сили е политическата мощ, която е част от дясната евроатлантическа политика у нас и се пробва да взема решение, а не да основава проблеми на България, съобщи евродепутатът. По думите му през миналите 33 години Съюз на демократичните сили е минал през доста трудности, през разнообразни организационни стадии и вътрешни проблеми, само че те не трансформират истината, че историческата смяна в България бе допустима с помощта на Съюз на демократичните сили. Затова и през днешния ден нашият съюз съчетава превъзходно демократичната си политическа традиция, управническия опит, който натрупахме, и европейското си политическо наличие, добави Йорданов.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР