Три антикомунистически организации свикват нощно бдение срещу закриването на Комисията по досиетата
Историческата памет не е въпрос само на предишното - тя е фактор за националната сигурност, споделят уредниците на митинга
Съюза на репресираните от комунизма „ Памет “, Асоциация „ Памет за на следващия ден “ и гражданската организация на някогашните концлагеристи от " Белене " и техните фамилии " Справедливост, права и културно съдействие на Балканите " провеждат на 29 юни от 20,30 часа протестно бдение със свещи пред мемориала на жертвите на комунизма в градината на НДК в София. Поводът за гражданския митинг е решението на държавното управление без публично допитване да закрие Комисията по досиетата.
„ Подобно решение надвишава рамките на административна или бюджетна промяна. То визира паметта на обществото, доверието в институциите и способността на страната да пази историческата истина от политическа обстановка и проведена дезинформация.
Комисията по досиетата е институция, основана със закон, която близа 20 години обезпечава обществен достъп до архивни документи на тоталитарните служби, открива принадлежност към репресивния уред на комунистическия режим и спомага опция за научно проучване на този интервал от българската история. Нейната активност съставлява гаранция за бистрота, публичен надзор и осведомен либерален избор. Историческата памет не е въпрос само на предишното. Тя е фактор за националната сигурност “, акцентират трите организации.
Те показват и изрично противоречие с обществените изказвания на финансовия министър Гълъб Донев, че броят на сътрудниците за откриване е доста дребен, а щатът на Комисията е раздут. Това е проява на жестоко непознаване на спецификата на работата на този орган, а думите на вицепремиера - са манипулативни и погрешни, акцентират трите организации, посветили активността си на паметта и историческата истина.
Съюзът на репресираните от комунизма „ Памет “, Асоциация „ Памет за на следващия ден “ и гражданската организация на някогашните концлагеристи от " Белене " и техните фамилии " Справедливост, права и културно съдействие на Балканите " приканват всички демократи да се включат в протестното безмълвно бдение, с цел да защитим демокрацията.
Съюза на репресираните от комунизма „ Памет “, Асоциация „ Памет за на следващия ден “ и гражданската организация на някогашните концлагеристи от " Белене " и техните фамилии " Справедливост, права и културно съдействие на Балканите " провеждат на 29 юни от 20,30 часа протестно бдение със свещи пред мемориала на жертвите на комунизма в градината на НДК в София. Поводът за гражданския митинг е решението на държавното управление без публично допитване да закрие Комисията по досиетата.
„ Подобно решение надвишава рамките на административна или бюджетна промяна. То визира паметта на обществото, доверието в институциите и способността на страната да пази историческата истина от политическа обстановка и проведена дезинформация.
Комисията по досиетата е институция, основана със закон, която близа 20 години обезпечава обществен достъп до архивни документи на тоталитарните служби, открива принадлежност към репресивния уред на комунистическия режим и спомага опция за научно проучване на този интервал от българската история. Нейната активност съставлява гаранция за бистрота, публичен надзор и осведомен либерален избор. Историческата памет не е въпрос само на предишното. Тя е фактор за националната сигурност “, акцентират трите организации.
Те показват и изрично противоречие с обществените изказвания на финансовия министър Гълъб Донев, че броят на сътрудниците за откриване е доста дребен, а щатът на Комисията е раздут. Това е проява на жестоко непознаване на спецификата на работата на този орган, а думите на вицепремиера - са манипулативни и погрешни, акцентират трите организации, посветили активността си на паметта и историческата истина.
Съюзът на репресираните от комунизма „ Памет “, Асоциация „ Памет за на следващия ден “ и гражданската организация на някогашните концлагеристи от " Белене " и техните фамилии " Справедливост, права и културно съдействие на Балканите " приканват всички демократи да се включат в протестното безмълвно бдение, с цел да защитим демокрацията.
Източник: faktor.bg
КОМЕНТАРИ




