Проучване на 700-годишен почерк разкри истинската самоличност на водещ византийски художник
Истинската идентичност на водещ византийски художник евентуално е разкрита посредством техники, употребявани за следствие на престъпни закононарушения, съобщи Асошиейтед прес.
Експерти допускат, че разбори на феодален илюстрован ръкопис са разрешили вековна мистерия - кой е художникът Мануил Панселинос.
Съвременник на Джото, считан за татко на западната живопис, създателят е имал огромно въздействие в напълно друга традиция, която значително е подценявана на Запад, предаде Българска телеграфна агенция.
За живота на Панселинос обаче не се знае нищо и в този момент учените са на мнение, че това е прякор, който в последна сметка измества същинското име на индивида, за който е фиктивен - евентуално Йоанис Астрапас от северния гръцки град Солун.
Изкуството на Византия, особено за църквите в Гърция, Сърбия и други православни страни, се отличава със строгия педантизъм на своите издължени светци, квазикубистични планини и мадони с очи на кошути, отбелязва Асошиейтед прес.
Приписваните на Панселинос произведения от края на XIII и началото на XIV в. се считат за най-хубавите, основани в империята, обхващала Европа и Азия и просъществувала от рухването на Рим до завладяването на имперската столица Константинопол от османските турци през 1453 година
Специалистите по история на изкуството от дълго време подозират, че името на художника - на гръцки " цялостна луна " - може да е произлязло като название на някой от членовете на така наречен Македонска живописна школа, основана в Солун, отбелязва Асошиейтед прес.
Наскоро направено проучване от гръцки духовник и езиковед свързва " Панселинос " с художника от македонската школа Астрапас.
Съдебният специалист по почерци Кристина Сотиракоглу е съпоставила буквите в ръкопис, условно приписван на Астрапас, със знаци в църковна творба в Северна Гърция, от дълго време считана за най-хубавото произведение на Панселинос.
Отец Козма Симонопетритис, някогашен старши админ на Атон, полуавтономната монашеска общественост, където се намира църквата " Протата ", споделя, че проучванията на Сотиракоглу и неговите лични проучвания " ясно потвърждават " същинската идентичност на Панселинос.
" Панселинос е същински човек, а името е просто прякор, с който Йоанис Астрапас става прочут ", споделя той пред Асошиейтед прес.
Константинос Вафиадис, професор по византийско изкуство в Атина, който не е взел участие в изследванията, намира за основателна теорията за прозвището и връзката с Астрапас, макар че се оказва, че повече от един художник е работил по плана " Протата ".
" Съгласен съм част от картините да бъдат приписани на Йоанис Астрапас ", споделя той. " Но остават доста учредения за бъдещи проучвания на тази персона, тъй като други монументи в Атон от същия интервал към момента не са задоволително оценени ".
Панселинос - модел за подражателство за генерации художници и неговите съвременници се свързват с тип подем в православното изкуство, който възражда форми и техники, наследени от древността. Израженията на лицата в творбите им получават по-дълбока човещина, а в композицията се обръща по-голямо внимание на пропорциите и дълбочината на полето, отбелязва Асошиейтед прес.
Отец Козма изясни, че Астрапас е " извънредно талантлив художник... с големи знания, който хармонично съчетава античния, типичен свят с православната византийска нематериалност ".
" И това... прави творчеството му неповторимо в международен мащаб “, добави той.
По това време подписите на художниците не са били постоянно срещани, макар че някои от тях са оживели от членове на семейство Астрапас. Няма такива от Панселинос, отбелязва Асошиейтед прес.
По-ранни проучвания, които свързват Астрапас с художника и академик, написал и илюстрирал гръцки ръкописен текст от началото на XIV в., разглеждащ тематики от астрономията до теорията на музиката. Сред нарисуваните илюстрации има и пълнолуние.
" За мен... това беше главното доказателство ", отбелязва отец Козма.
След като беше открито името на ръката, основала ръкописа, идната стъпка беше да се ревизира стилът по отношение на написаното върху творбата в храма " Протата ", обичайно свързвана с Панселинос.
" Г-жа Сотиракоглу, която е специалист по почерка, запълни това празно място ", сподели отец Козма.
Имаше един проблем: от повече от 1000 години на дамите е неразрешено да влизат в Атон. " Бях принудена да уча картините от " Протата " по фотоси ", споделя пред АП Сотиракоглу, която работи като правосъден съветник по идентифициране или определяне на достоверността на почерци по наказателни каузи.
" (Работата) беше доста сложна, тъй като надписите върху стенописите са с основни букви, а художниците са подчинили персоналния си почерк, с цел да се съобразят " с обичайния формат, по-скоро като опитите на анонимните създатели на писма да прикрият същинския си жанр, споделя тя.
Отец Козма споделя, че по време на административните си отговорности на Атон всекидневно е участвал на службите в църквата " Протата ".
" Там се зароди желанието ми... да проучвам мистерията към името и самоличността на Панселинос ", сподели той.