Истанбулската конвенция влиза в сила в Европейския съюз на 1

...
Истанбулската конвенция влиза в сила в Европейския съюз на 1
Коментари Харесай

Истанбулската конвенция става задължителна за ЕС, вкл. у нас, в неделя

Истанбулската спогодба влиза в действие в Европейския съюз на 1 октомври, неделя и става наложителна за всички европейски институции и страните членки. Говорител на Европейската комисия съобщи през днешния ден, че, макар че не е утвърдена на национално равнище от няколко страни, измежду които България, Конвенцията е правно обвързваща за всички страни членки от общността. Той цитира Договора за действие на Европейски Съюз, съгласно който подписаните от Европейски Съюз съглашения с интернационалните организации, са обвързващи за страните членки и институциите на Съюза.

Истанбулската спогодба е цялостна правна рамка, ориентирана към отбрана на дамите против всички форми на принуждение. Тя има за цел да предотвратява, преследва и отстранява насилието против дами и домашното принуждение, както и да ползва всеобхватни и координирани политики.

В началото на юли Европейски Съюз одобри дефинитивно Конвенцията, с което задължи и държави-членки да ползват ограниченията по нея.

„ Насилието против дами е неприемливо в нашите демократични общества. Всяка трета жена е била жертва на физическо или полово принуждение. Твърде доста от тях не го рапортуват. Твърде доста извършители остават ненаказани. Трябва да действаме и Истанбулската спогодба е нашият юридически отговор за подсилване на правата на дамите. Ще продължим да насърчаваме държавите-членки да подхващат нужните ограничения за попречване на насилието против дами и да подсигуряват ефикасна отбрана и поддръжка за всички жертви “, съобщи вицепрезидентът по полезностите и прозрачността Вера Йоурова.

„ Влизането в действие на Истанбулската спогодба е значим крайъгълен камък за Европейски Съюз. Този златен стандарт признава, че насилието против дами съставлява нарушаване на техните човешки права. За да живеем всички в почтен и обективен Европейски съюз, дамите и девойките би трябвало да могат да живеят без ежедневна неустановеност, боязън и принуждение. Влизането в действие на Конвенцията е историческо събитие и добра стъпка в тази посока ”, съобщи Хелена Дали, комисар по въпросите на равенството.

21 страни от Европейски Съюз са утвърдили и на национално равнище Истанбулската спогодба. 6 страни не са го създали - България, Литва, Латвия, Словения, Чехия и Унгария. През 2021 година Съдът на Европейски Съюз постанови, че Европейският съюз като цяло може да ратифицира конвенцията с гласоподаване с квалифицирано болшинство, а не с единогласие поради отхвърли на някои страни да я одобряват.

През 2018 година Конституционният съд на България одобри решение, в което се показва, че Истанбулската спогодба застъпва правни концепции, свързани с понятието „ пол “ (gender), които са несъвместими с съществени правила на Конституцията на Република България.


Последвайте ни във и

Вече може да ни гледате и в
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР