Искането на бившето гръцко кралско семейство за гражданството на Гърция предизвика напрежение между власт и опозиция
Искането на членове на бившето гръцко кралско семейство за поданство на Гърция и по-специално фамилното име, което те избраха, провокира напрежение и замяна на реплики сред държавното управление на Кириакос Мицотакис Кириакос Мицотакис – гръцки икономист и политик. Мицотакис е роден в Атина на 4 март 1968 година и лявата опозиционна партия СИРИЗА, излъчила някогашния министър председател Алексис Ципрас Алексис Ципрас – гръцки политик и министър председател на страната от януари 2015 година Ципрас е роден на 28 юли, оповестиха локални медии, представени от Българска телеграфна агенция.
Десет членове на кралската фамилия, а точно петте деца на последния крал на южната ни съседка Константинос II, както и децата на сина му Павлос (на сминката) и щерка му Алексия, желаеха да възстановят гръцкото си поданство. Доколкото фамилията няма публично фамилно име, те са избрали за фамилия „ Де Грес “, т.е. „ От Гърция “.
В изказване на СИРИЗА се споделя, че „ изборът на фамилното име „ Де Грес “ е спорен. Гръцкият законов ред не признава „ аристократични трофеи “, нещо, което съответната фамилия се пробва да имплицира индиректно. Когато в наши дни хиляди хора, които живеят със фамилиите си и работят от десетилетия в Гърция, са изправени пред нелогични и несправедливи спънки да придобият поданство поради държавни закони, ръководещата партия Нова народна власт се е фокусирала в придобиването на поданство от бившето кралско семейство, като намигва на крайнодясната аудитория.
От своя страна представителят на държавното управление Павлос Мариканис съобщи, че не вижда никакъв подтекст в избора на фамилно име и че законът е прибавен тъкмо и без никакво особено отношение. Той акцентира, че членовете на бившето кралско семейство: Приемат държавното устройство на страната, едно устройство от 50 години, една република, която е най-здравата в историята на страната ни.
По отношение на опцията член на бившето кралско семейство да се кандидатира за публичен пост, Маринакис сподели, че това е „ нещо, за което даже не е отваряна полемика. Не съм чувал даже слух и приказваме за хора, които даже не са декларирали сходно желание. “
Бившето гръцко кралско семейство е от датската династия Глюксбург. Монархията в Гърция е анулирана след референдум през 1973 година по времето на военната тирания и още веднъж, отново с референдум, през 1974 година след възобновяване на демокрацията.
Гръцкото поданство бе отнето от някогашния крал Константинос през 1994 година със закон, признат от държавното управление на Андреас Папандреу. Той подаде тъжба в Европейския съд за правата на индивида, само че тя беше отхвърлена.
Като изискване за възобновяване на гръцкото поданство на членовете на кралското семейство законът изисква те да одобряват абсолютно републиканското държавно устройство на Гърция и да си изберат фамилно име – предпоставки, които съгласно представителя на гръцкото държавно управление те са изпълнили.
В закона някогашният крал е наименуван „ Константинос Глюксбург “, само че той и членовете на фамилията му отхвърлиха това име и се обърнаха към Европейския съд за правата на индивида с изказванието, че това е неоправдана интервенция в персоналния им живот.
Съдът обаче отхвърли жалбата им.
Константинос II се завърна в Гърция през 2013 година, където умря през 2023 година, само че по този начин и не възвърне поданството си.