Иран: Русия предложи помощта си за решаване на ядрения спор със Запада
Иран съобщи, че не има вяра на Съединени американски щати и демонстрира интерес към договаряния с Вашингтон единствено в случай че те са съществени, съобщи Ройтерс, като се базира на изказване на иранския външен министър Абас Арагчи пред публицисти в Делхи по време на визитата му за присъединяване в годишната среща на външните министри на БРИКС в Индия. Това оповестява Българска телеграфна агенция.
Иран се пробва да съблюдава примирието, с цел да даде късмет на дипломацията, сподели още Арагчи.
Иранският външен министър съобщи, че актуалните договаряния са белязани от липса на доверие и че спорните послания са предиздвикали Техеран да се съмнява в същинските планове на американската страна. Той акцентира, че всички кораби могат да минават през Ормузкия пролив, като се изключи тези на страни, които са във война с Иран. Определи обстановката към протока като доста комплицирана и добави, че страната се пробва да помогне за преодоляването ѝ.
По думите му Иран има интерес да продължи енергийното съдействие с Индия и е наясно с последствията от глобите, наложени от Съединени американски щати. Той също по този начин съобщи, че посредническите старания на Пакистан не са се провалили, само че срещат съществени компликации.
Арагчи добави, че Иран е подготвен както да се върне към бойни дейности, по този начин и да търси дипломатическо решение.
Иранският външен министър сподели също по този начин, че е отворен за подпомагане от страна на Китай при разрешаването на спора в Близкия изток, заяви Франс прес.
Арагчи удостовери, че Русия е предложила помощта си за решение на нуклеарния спор със Запада, заяви ДПА.
„ Срещнах се с президента (Владимир) Путин в Русия и обсъдихме и въпроса за урана “, сподели Арагчи на конференция на външните министри от БРИКС в Делхи. Иранският посланик добави, че е благодарил на съветския водач за предлагането.
По време на честванията на Деня на успеха в Москва Путин съобщи, че Русия има подготвеност да вземе на предпазване високообогатения ирански уран.
Иранската нуклеарна стратегия провокира несъгласия измежду интернационалната общественост. Съединени американски щати, Израел и други западни страни упрекват управлението на Ислямската република, че се пробва да създаде нуклеарни оръжия. Техеран отхвърля тези обвинявания.
Западът е изключително смутен от обстоятелството, че Иран разполага със ресурси от към 440 кг уран с непорочност до 60%. Ако чистотата му доближи 90%, Ислямската република ще може да създаде няколко атомно бомби.
Американският президент Доналд Тръмп упорства обогатеният уран да бъде изнесен от Иран. Смята се, че сега Иран съхранява запасите си от уран в подземни обекти, които Съединени американски щати бомбардираха предходната година.
Изявленията на Арагчи през днешния ден бяха направени часове откакто президентът Тръмп съобщи, че търпението му към Иран се изчерпва и се съгласи по време на диалози с китайския президент Си Цзинпин, че Техеран би трябвало да отвори още веднъж протока, отбелязва Ройтерс.
Иран се пробва да съблюдава примирието, с цел да даде късмет на дипломацията, сподели още Арагчи.
Иранският външен министър съобщи, че актуалните договаряния са белязани от липса на доверие и че спорните послания са предиздвикали Техеран да се съмнява в същинските планове на американската страна. Той акцентира, че всички кораби могат да минават през Ормузкия пролив, като се изключи тези на страни, които са във война с Иран. Определи обстановката към протока като доста комплицирана и добави, че страната се пробва да помогне за преодоляването ѝ.
По думите му Иран има интерес да продължи енергийното съдействие с Индия и е наясно с последствията от глобите, наложени от Съединени американски щати. Той също по този начин съобщи, че посредническите старания на Пакистан не са се провалили, само че срещат съществени компликации.
Арагчи добави, че Иран е подготвен както да се върне към бойни дейности, по този начин и да търси дипломатическо решение.
Иранският външен министър сподели също по този начин, че е отворен за подпомагане от страна на Китай при разрешаването на спора в Близкия изток, заяви Франс прес.
Арагчи удостовери, че Русия е предложила помощта си за решение на нуклеарния спор със Запада, заяви ДПА.
„ Срещнах се с президента (Владимир) Путин в Русия и обсъдихме и въпроса за урана “, сподели Арагчи на конференция на външните министри от БРИКС в Делхи. Иранският посланик добави, че е благодарил на съветския водач за предлагането.
По време на честванията на Деня на успеха в Москва Путин съобщи, че Русия има подготвеност да вземе на предпазване високообогатения ирански уран.
Иранската нуклеарна стратегия провокира несъгласия измежду интернационалната общественост. Съединени американски щати, Израел и други западни страни упрекват управлението на Ислямската република, че се пробва да създаде нуклеарни оръжия. Техеран отхвърля тези обвинявания.
Западът е изключително смутен от обстоятелството, че Иран разполага със ресурси от към 440 кг уран с непорочност до 60%. Ако чистотата му доближи 90%, Ислямската република ще може да създаде няколко атомно бомби.
Американският президент Доналд Тръмп упорства обогатеният уран да бъде изнесен от Иран. Смята се, че сега Иран съхранява запасите си от уран в подземни обекти, които Съединени американски щати бомбардираха предходната година.
Изявленията на Арагчи през днешния ден бяха направени часове откакто президентът Тръмп съобщи, че търпението му към Иран се изчерпва и се съгласи по време на диалози с китайския президент Си Цзинпин, че Техеран би трябвало да отвори още веднъж протока, отбелязва Ройтерс.
Източник: dnesplus.bg
КОМЕНТАРИ




