САЩ загубиха два самолета: Военната операция в Иран навлезе в нова фаза
Иран разгласи през вчерашния ден, че е свалил американски изтребител F-15E Strike Eagle, до момента в който различен американски аероплан - щурмов аероплан A-10 Thunderbolt II - се е разрушил в Персийския залив. Тези събития се трансфораха в една от най-сериозните ескалации за пет седмици война, написа.
Според Белия дом един от членовете на екипажа на F-15E е бил избавен, до момента в който издирването на втория продължава. Президентът Доналд Тръмп е бил осведомен за случая, само че е отказал да разяснява избавителната интервенция.
В същото време, съгласно The New York Times, водачът на A-10, който се разруши в Персийския залив, също е евакуиран.
Иранските медии, по-специално осведомителната организация Tasnim, оповестиха унищожаването на " модерния американски изтребител “ и разгласиха фотоси на останките. Ако това бъде доказано, това ще бъде първата известна бойна загуба на американски или израелски изтребител в спора.
Иран също по този начин ускори офанзивите против енергийната инфраструктура на района. В Обединените арабски емирства най-големият газопреработвателен цех, Хабшан, е спрян след пожар, породен от фрагменти от прихваната ракета. В Кувейт нефтопреработвателната рафинерия Мина Ал Ахмади се възпламени, а за вреди са докладвани електроцентрала и апаратура за обезсоляване. Саудитска Арабия заяви за прихващане на няколко дрона.
Ескалацията утежни и обстановката към Ормузкия пролив, през който минават към 20% от международните доставки на нефт и газ. Водният път остава дейно затворен, което към този момент е предизвикало внезапно повишаване на цените на силата.
Тръмп продължава да редува дипломатически сигнали със закани за нови офанзиви против иранската инфраструктура, настоявайки за нуждата от отваряне на пролива. В същото време иранският външен министър Абас Арагчи съобщи, че офанзивите против цивилни цели няма да принудят Техеран да направи отстъпки.
Според CNN, макар хилядите удари от Съединени американски щати и Израел, Иран е запазил до половината от своите ракетни установки и разполага с хиляди ударни дрона.
Международната реакция също се ускорява. Над 40 страни организираха съвещания по отношение на възможното обновяване на корабоплаването в Ормузкия пролив. Франция и Англия обявиха, че военно решение на казуса е малко евентуално и вместо това е належащо преустановяване на огъня.
Опитът за реализиране на резолюция в Съвета за сигурност на Организация на обединените нации за деблокиране на пролива може да срещне опозиция от Русия, която към този момент подлага на критика самодейността.
На фона на война, която към този момент е лишила над 5000 живота, нараства и вътрешният напън върху Белия дом. Американците са все по-загрижени за икономическите последствия от спора, по-специално за внезапното повишаване на цените на горивата.
Загуби на американската авиация
Вчера, за първи път от началото на войната в Иран, армията на аятолахския режим смъкна американски изтребител F-15E и щурмов аероплан A-10 Warthog. Последният падна покрай Ормузкия пролив.
Местните управляващи към този момент оповестиха премия за откриването на американския водач - както жив, по този начин и мъртъв.
Основният риск не е загубата на съоръжение, а възможното залавяне на американски военнослужещ. Ако водачът бъде хванат, Иран ще получи мощен инструмент за политически напън. Още по-лош сюжет може да бъде неуспехът на избавителната интервенция с спомагателни загуби измежду американските военни.
Според Белия дом един от членовете на екипажа на F-15E е бил избавен, до момента в който издирването на втория продължава. Президентът Доналд Тръмп е бил осведомен за случая, само че е отказал да разяснява избавителната интервенция.
В същото време, съгласно The New York Times, водачът на A-10, който се разруши в Персийския залив, също е евакуиран.
Иранските медии, по-специално осведомителната организация Tasnim, оповестиха унищожаването на " модерния американски изтребител “ и разгласиха фотоси на останките. Ако това бъде доказано, това ще бъде първата известна бойна загуба на американски или израелски изтребител в спора.
Иран също по този начин ускори офанзивите против енергийната инфраструктура на района. В Обединените арабски емирства най-големият газопреработвателен цех, Хабшан, е спрян след пожар, породен от фрагменти от прихваната ракета. В Кувейт нефтопреработвателната рафинерия Мина Ал Ахмади се възпламени, а за вреди са докладвани електроцентрала и апаратура за обезсоляване. Саудитска Арабия заяви за прихващане на няколко дрона.
Ескалацията утежни и обстановката към Ормузкия пролив, през който минават към 20% от международните доставки на нефт и газ. Водният път остава дейно затворен, което към този момент е предизвикало внезапно повишаване на цените на силата.
Тръмп продължава да редува дипломатически сигнали със закани за нови офанзиви против иранската инфраструктура, настоявайки за нуждата от отваряне на пролива. В същото време иранският външен министър Абас Арагчи съобщи, че офанзивите против цивилни цели няма да принудят Техеран да направи отстъпки.
Според CNN, макар хилядите удари от Съединени американски щати и Израел, Иран е запазил до половината от своите ракетни установки и разполага с хиляди ударни дрона.
Международната реакция също се ускорява. Над 40 страни организираха съвещания по отношение на възможното обновяване на корабоплаването в Ормузкия пролив. Франция и Англия обявиха, че военно решение на казуса е малко евентуално и вместо това е належащо преустановяване на огъня.
Опитът за реализиране на резолюция в Съвета за сигурност на Организация на обединените нации за деблокиране на пролива може да срещне опозиция от Русия, която към този момент подлага на критика самодейността.
На фона на война, която към този момент е лишила над 5000 живота, нараства и вътрешният напън върху Белия дом. Американците са все по-загрижени за икономическите последствия от спора, по-специално за внезапното повишаване на цените на горивата.
Загуби на американската авиация
Вчера, за първи път от началото на войната в Иран, армията на аятолахския режим смъкна американски изтребител F-15E и щурмов аероплан A-10 Warthog. Последният падна покрай Ормузкия пролив.
Местните управляващи към този момент оповестиха премия за откриването на американския водач - както жив, по този начин и мъртъв.
Основният риск не е загубата на съоръжение, а възможното залавяне на американски военнослужещ. Ако водачът бъде хванат, Иран ще получи мощен инструмент за политически напън. Още по-лош сюжет може да бъде неуспехът на избавителната интервенция с спомагателни загуби измежду американските военни.
Източник: focus-news.net
КОМЕНТАРИ




