Иран не може да отвори Ормузкия проток поради хаотичното поставяне на мини
Иран не е в положение да отвори изцяло Ормузкия пролив заради компликации при откриването и обезвреждането на мини, сложени във водите му, заяви The New York Times, базирайки се на американски чиновници.
Според вестника, Корпусът на гвардейците на ислямската гражданска война (IRGC) е минирал пролива през март, употребявайки дребни кораби, малко след началото на военните дейности на Съединени американски щати и Израел в Иран. Това докара до прекъсване на корабоплаването в района и внезапно повишаване на международните цени на силата. Проходът беше отворен единствено за кораби от другарски страни, в това число Русия и Китай, и за тези, които се съгласиха да платят такса.
Според The New York Times,
Корпусът на гвардейците на ислямската гражданска война популяризира карта на „ безвредни коридори “ през Ормузкия пролив.
Точността на тези карти обаче е съмнителна. Много мини са били сложени безредно и без закрепени координати, а някои взривни устройства са били съзнателно оставени да се носят по течението. Това основава съществени проблеми за откриването и обезвреждането на мините, изяснява вестникът.
Както означиха американски чиновници в изявление за The New York Times,
процесът на обезвреждане на военноморски мини е доста по-сложен от самото им слагане.
Нито Съединени американски щати, нито Иран имат мощно съоръжение за бързо разминиране. Американските военни разполагат единствено с крайбрежни кораби с миночистачи, до момента в който иранските сили нямат потенциал за бързо обезвреждане даже на личните си муниции.
Ормузкият пролив е стратегически значим маршрут,
през който минават почти 15% от международния нефт и 20% от втечнения природен газ.
По време на договарянията Съединени американски щати упорстват Иран да отвори изцяло морския път, в противоположен случай военните дейности ще се възобновят. В момента сред двете страни е в действие двуседмично преустановяване на огъня.




