Иран е изпратил голяма партида необработен уран жълт кейк за

...
Иран е изпратил голяма партида необработен уран жълт кейк за
Коментари Харесай

Иран доставя 30 тона уран за обогатяване в Исфахан

Иран е изпратил огромна партида занемарен уран " жълт кейк " за преправка преди доставка до главното си оборудване за обогатяване, последният знак в проектите за усилване на своите атомни действия, оповестява " Ройтерс ".

" Жълтият кейк " или урановата руда може да бъде в допълнение модифицирана в обогатен уран, с цел да се създава гориво за атомни електроцентрали, декларираната от Иран цел или да се обезпечи материал за атомни бомби, в случай че се пречисти още повече, за което Западът твърди, че може да бъде крайната цел на Ислямската република.

Напрежението сред Съединени американски щати и Иран се възобнови, откогато президентът Доналд Тръмп извади Вашингтон от нуклеарното съглашение от 2015 година По силата на съглашението Иран ограничи програмата си за обогатяване, а в подмяна завоюва освобождение от наказания.

30 тона " жълт кейк " от индустриален цех в град Ардакан в централен Иран са изпратени в оборудване за преправка на уран в Исфахан в сряда, оповестява ИРНА.

Това е вторият път, когато пратка от рудата е доставена в оборудването, което е отворено още веднъж през юни, откакто бе неактивно в продължение на девет години.

Дейността е позволена по силата на нуклеарната договорка, която разрешава на Иран да обогати урана до 3,67% (далеч под 90% за оръжия) и усилва своя ресурс от обогатен уран хексафлуорид до 300 кг.

" Жълтият кейк " се трансформира в газ, наименуван уран хексафлуорид (UF6) преди обогатяване. Впоследствие пратката ще бъде изпратена в нуклеарното оборудване в Натанз за обогатяване.

Иранската организация за атомна сила съобщи през юни, че инсталацията за произвеждане на UF6, суровината за машините които обогатяват уран, е още веднъж настояща и в оборудването за преправка на уран в Исфахан е доставен барел с " жълта кейк ". /news.bg
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР