Иракският парламент прие три закона, които предизвикват разногласия, включително изменения

...
Иракският парламент прие три закона, които предизвикват разногласия, включително изменения
Коментари Харесай

Ирак: 9-годишни момичета вече могат да бъдат омъжвани

Иракският парламент одобри три закона, които провокират различия, в това число промени на закона за персоналния статут, които съгласно съперниците на процедура ще узаконят детските бракове.

Измененията дават на ислямските съдилища по-големи пълномощия по фамилните въпроси, в това число брака, развода и наследството. Активисти настояват, че това подкопава иракския Закон за персоналния статус от 1959 година, който унифицира фамилното право и открива гаранции за дамите.

Поддръжниците на измененията, за които се застъпват най-вече консервативни шиитски законодатели, ги пазят като средство за привеждане на закона в сходство с ислямските правила и за понижаване на западното въздействие върху иракската просвета.

Понастоящем иракското законодателство дефинира 18 години като минимална възраст за подписване на брак в множеството случаи. Промените в закона ще разрешат на духовниците да се произнасят в сходство с тяхното пояснение на ислямското право, което някои поясняват като разрешаващо брака на девойки в ранна тийнейджърска възраст - или още на 9 години съгласно школата на Джаафари в ислямското право, следвана от доста шиитски религиозни управляващи в Ирак.

Парламентът одобри и общ закон за прошка, който се преглежда като облагодетелстващ сунитските пандизчии и който също по този начин се преглежда като даващ пропуск на хора, забъркани в корупция и заграбване на средства. Камарата одобри и закон за реставрация на земята, ориентиран към решение на кюрдските териториални искания.

Интисар ал-Маяли, активистка за правата на индивида и член на Иракската женска лига, съобщи, че приемането на промените в закона за гражданското положение „ ще остави пагубни последствия за правата на дамите и девойките посредством браковете на девойките в ранна възраст, което нарушава правото им на живот като деца, и ще наруши механизмите за отбрана на дамите при бракоразвод, настойничество и заместничество “.

Заседанието на Народното събрание завърши в безпорядък и обвинявания в процедурни нарушавания. „ Половината от присъстващите на съвещанието депутати не гласоподаваха, което наруши законовия кворум “, съобщи парламентарен чиновник, който изиска името му да не се оповестява, тъй като не е акредитиран да разяснява обществено. Той сподели, че някои депутати са протестирали шумно, а други са се качили на парламентарната естрада.

След съвещанието редица законодатели се оплакаха от процеса на гласоподаване, при който и трите противоречиви закона - всеки от които беше подсилен от разнообразни блокове - бяха гласувани дружно.

„ Що се отнася до закона за гражданското положение, ние твърдо го поддържаме и нямаше никакви проблеми с него “, съобщи Раид ал Малики, самостоятелен народен представител. „ Но той беше смесен с други закони, с цел да бъде гласуван дружно... и това може да докара до обжалване пред Федералния съд “, сподели още той.

Председателят на Народното събрание Махмуд ал-Машадани похвали приемането на законите като „ значима стъпка в процеса на подсилване на правораздаването и образуване на всекидневието на жителите “.


 

FaceBookTwitterPinterest
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР