Инцидентът стана на жп гара Стара Загора, след като младежите

...
Инцидентът стана на жп гара Стара Загора, след като младежите
Коментари Харесай

Две момчета са в критично състояние, след удар от волтова дъга

Инцидентът стана на жп гара Стара Загора, откакто младежите се качват върху товарен вагон и попадат в рисковата зона на контактната мрежа с високо напрежение
Двама 17-годишни младежи са в тежко положение, откакто са били изумени от електрическа дъга в региона на жп гарата в Стара Загора. Трети техен другар е подал сигнала за случилото се. Пострадалите са настанени в клиниката по изгаряния в Пловдив, като положението им остава сериозно.

По данни на железопътните управляващи тримата младежи са се качили върху спрян товарен вагон. Двамата потърпевши са нарушили минималното безвредно разстояние до контактната мрежа и са попаднали под въздействието на волтова дъга.
 
Ръководителят направление " Безопасност на транспортите " към НКЖИ инж. Емил Симеонов обясни, че заплахата е доста по-голяма, в сравнение с множеството хора допускат.

" На 19 юни към 21.00 часа двама младежи се качват на товарен вагон, предопределен за транспорт на зърно по софтуерна стълба и навлизат в рисковата зона на контактната мрежа, която е два метра. Не е належащо човек да допре проводника. Достатъчно е да наруши това изолационно разстояние, с цел да се образува волтова дъга и да попадне напрегнат. Възниква електрически ток с извънредно висока температура – до към 6000 градуса, а въздухът безусловно се трансформира в плазма ", сподели той пред .

Според инж. Симеонов контактната мрежа постоянно наподобява безобидна, тъй като няма забележими признаци за заплаха:  " На пръв взор няма светлина, няма звук, няма нищо, което да предизвестява хората. Но това са 25 000 волта. По тази мрежа се зареждат влакове с десетки вагони. Напрежението е толкоз високо, че рисковата зона е два метра. Дори човек да пълзи по покрива на вагона, отново нарушава това разстояние и рискът да бъде изумен е голям. "

По думите на специалиста върху вагоните са сложени ясни предизвестия за заплаха.  " На всеки вагон има предупредителни табели, които осведомят, че качването върху него е опасно за живота и здравето. На съответния вагон също има такива обозначения, в това число на самата стълба, по която са се качили младежите. Това са 17-годишни момчета, които би трябвало да осъзнават риска. "

Той посочи, че стълбите по вагоните са предопределени само за чиновници, които правят софтуерни действия.

От НКЖИ регистрират тревожна статистика за сходни случаи.

" През последните три години имаме девет сходни случая. Само през 2024 година са регистрирани четири случая, при които трима души са починали, а един е потърпевш тежко. През 2025 година има един смъртен случай. От началото на 2026 година това към този момент е четвъртият случай, при който има петима ранени. Почти всички сходни случаи приключват с тежки пострадвания или съдбовен излаз ", разяснява инж. Симеонов.

Той насочи апел към младежите и техните родители да бъдат изключително деликатни към железопътната инфраструктура:  " Контактната мрежа и железопътните уреди крият големи опасности. Не бива хора, които не са подготвени и не познават заплахите, да се качват върху вагони, локомотиви или да навлизат в железопътните зони. Призовавам родители, учители и цялото общество да приказват с децата за тези рискове. "

По случая е формирано следствие, което би трябвало да откри всички условия към случая. Разследващите ще ревизират дали са налице нарушавания и дали някой носи отговорност за случилото се.
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР