Интернет умря, да живее интернет! Вече е официално - теорията

...
Интернет умря, да живее интернет! Вече е официално - теорията
Коментари Харесай

Изкуственият интелект завладя интернет - онлайн трафикът от хора е по-малко от този на AI

Интернет умря, да живее интернет! Вече е публично - теорията за мъртвия интернет не е просто мит, откакто за първи път онлайн трафикът от изкуствен интелект и ботове надвиши този, основан от същински хора. Това сочи последният отчет на американския техногигант Cloudflare.
Прочетете още
Според данните 57,4% от целия уебтрафик идва от ботове, изкуствен интелект и други, до момента в който хората генерират единствено 42,6%. “Е, това се случи по-бързо, в сравнение с чаках. Мислех, че ще стане в края на 2027 година, след това при започване на 2027 година, само че трафикът от ботове нараства толкоз бързо, че за първи път в историята на интернет те са надминали човешкия трафик в мрежата ”, разяснява съоснователят и основен изпълнителен шеф на Cloudflare Матю Принс.

Той съобщи във втори пост, че данните са “малко комплицирани ”, само че въпреки всичко демонстрират, че ботовете, задвижвани с изкуствен интелект, са несъмнено най-големите генератори на трафик в мрежата. Необходимо е обаче известно обяснение по отношение на това, какво в действителност има поради Принс, когато приказва за трафика от ИИ сътрудници.

Стандартните ботове, да вземем за пример търсачките и инструментите за премерване на продуктивността на уеб страниците, надминаха човешкия интернет трафик преди повече от десетилетие. Това, което Принс има поради под “агенти ”, са всъщност  комплицирани системи, които  търсят неща в интернет  от името на потребителите,  когато те задават въпроси на чатботове. Когато инструмент като ChatGPT или Gemini бъде запитан за нещо и би трябвало да откри отговор, той може да прерови стотици уеб сайтове за секунди в търсене на нужната информация.

За съпоставяне, в случай че човек търси да си купи нов чифт обувки онлайн, той евентуално би разгледал четири или пет уеб страницата, преди да вземе решение. В същото време изкуственият разсъдък може да се рови в до 5000 страници. Тези ИИ сътрудници не основават просто трафик в мрежата - те правят задълбочени търсения, ревизират цени на артикули, четат страници в “Уикипедия ” и съпоставят предложения.

Данните на Cloudflare отразяват световните модели на трафик, само че в тях се следят и съществени районни разлики. В Северна Америка уебпространството е мощно доминирано от ботове - те генерират 68,6% от целия трафик, до момента в който хората - едвам 31,4%. Обратната наклонност се следи в по-авторитарни страни като Куба и Лаос, където хората към момента са преобладаващите консуматори - надлежно 80,8 и 84,7%. Данните демонстрират и забавни аномалии - в дребната английска територия Гибралтар ботовете са виновни за цели 97% от трафика в пиковите часове. В Иран пък мрежата се състои от 75 до 80% ботове. Принс счита, че това се дължи главно на огромни хакерски интервенции: “Силно се подценяват мащабът и уменията на иранските хакерски офанзиви. Сходни са с тези на Северна Корея ”.

Докладът на Cloudflare в някакъв смисъл затвърждава така наречен Теория за мъртвия интернет. Тя се счита за интрига, а началото ѝ може да се наблюдава до онлайн конгреси като Reddit и 4chan. Теорията гласи, че онлайн пространствата постепенно се трансформират в място, доминирано най-вече от  ботове, които си  поддържат връзка един с различен.

В този предполагаем “мъртъв интернет ” хората и тяхното наличие нямат стойност. Други изследвания също сочат, че не сме надалеч от мъртвия интернет. Съвместно проучване на учени от Станфорд и Импириъл Колидж в Лондон разкрива, че към май 2025 година над една трета (35,3%) от всички нови уеб страници са генерирани напълно или отчасти благодарение на ИИ. “След десетилетия, в които хората оформяха мрежата, в този момент забележителна част от интернет беше трансформирана от ИИ единствено за 3 година ”, разяснява откривателят Йонаш Долежал. Статистиката става по-мрачна - към 40% от всички изявления във фейсбук в този момент се генерират от ботове, а данни на стрийминг платформата Deezer сочат, че 44% от новите песни са основани от ИИ.

След взрива си генеративният изкуствен интелект непрестанно наводнява мрежата със наличие. Екосистемите на обществените мрежи все по-често гъмжат от ботове, които поддържат връзка с други ботове, създавайки напълно изкуствени трендове и полемики, които хората пасивно употребяват. Наред с това фермите за наличие експлоатират ИИ сътрудниците, с цел да заливат платформите с генерирани текстове, чиято съществена цел е трупане на кликове. Това основава риск за “колапс на модела ” - когато ИИ стартират да се образоват с голямото количество наличие, генерирано от самите тях, интернет рискува да се трансформира в затворена система, изцяло лишена от човешка креативност. В същото време големият размер от халюцинации на изкуствения разсъдък прави разграничаването на обстоятелствата от фикцията все по-трудно.

Дори и без ИИ интернет действително от дълго време е почнал да трансформира човешката връзка. Професор Уил Стайлър от Калифорнийския университет отбелязва възхода на така наречен algospeak (език на алгоритъма). Това е наклонност, при която потребителите съзнателно трансформират езика си (например употребяват думата unalive вместо “самоубийство ”), с цел да избегнат цензурата на логаритмите. Този изменен речник обаче се придвижва бързо и в ежедневните диалози. Това е единствено една от доста сходни трендове.

В сферата на политиката обществените мрежи да вземем за пример изострят поляризацията, защото логаритмите целеустремено избутват напред прочувствено наличие, тъй като то задържа вниманието и кара потребителите да си взаимодействат с него. Поради това технокомпаниите се надпреварват  да разработят водни знаци,  с които да се разпознава човешкото наличие, а звездите подхващат крайни ограничения, с цел да запазят идентичността си.

Поп звездата Тейлър Суифт да вземем за пример неотдавна подаде поредност от поръчки за търговски марки, с цел да се защищити от фалшификати. Тя се пробва да отбрани тембъра и характера на самия си глас посредством “звукова марка ” - юридически метод, който очевидно е нужен в ерата на изкуствения разсъдък, защото актуалните технологии разрешават генерирането на наличие, което имитира гласа на актьори много реалистично, без да е необходим действителен запис.

Но даже ботовете да печелят войната за самия размер на трафика, интернет в своята същина към момента се крепи на хората. Дали идеалът за свободна обмяна на хрумвания сред хората ще оцелее под тежестта на изкуствения разсъдък, следва да разберем. Със сигурност обаче има лъч вяра - актуалният скок в търсенето на услуги без ИИ като търсачката DuckDuckGo демонстрира, че десетки хиляди консуматори интензивно търсят други възможности и желаят да употребяват достоверно човешко наличие.
Източник: trafficnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР