Интерконекторът Гърция-България е възможно да не заработи през октомври. Това

...
Интерконекторът Гърция-България е възможно да не заработи през октомври. Това
Коментари Харесай

Йоцов: Интерконекторът Гърция-България е възможно да не заработи през октомври

Интерконекторът Гърция-България е допустимо да не проработи през октомври. Това сподели изпълнителният шеф на "Булгаргаз " Людмил Йоцов по време на откритото съвещание на Комисията за енергийно и водно контролиране (КЕВР), на което се разисква отчет по отношение на заявление от публичния снабдител за одобряване на цена за август, по която да продава природен газ на крайните доставчици и на лица, на които е издадена лицензия за произвеждане и транспорт на топлинна сила, съобщи Българска телеграфна агенция.

По думите на Йоцов даже и газовата връзка да е подготвена на 1 октомври ,

от азерската компания са споделили, че би трябвало да правят "съпоставки и инспекции ", т.е. от "СОКАР " могат да решат да доставят азерски газ през интерконектора от 1 ноември.

"Не е ясно дали през месец октомври ще проработи газовата връзка с Гърция .

Няма кой да го подсигурява ", посочи Йоцов. Той се надява от 1 октомври интерконекторът да стартира работа.

"Булгаргаз " предложи дефинитивно цената на природния газ за този месец да стане 297,89 лв. за мегаватчас или с 60,01

% по-висока от настоящата за юли (186,17 лв. за мегаватчас). Преди това публичният снабдител подаде заявление до КЕВР, в което се оферираше синьото гориво да се продава за 286,84 лв. за мегаватчас или повишаване от малко над 54 %. От компанията обаче актуализираха заявката си малко по-късно, базирайки се на покачването на цените на европейските газови пазари за доставки през август.

КЕВР ще се произнесе дефинитивно каква ще бъде цената на природния газ за този месец на 12 август, разгласи ръководителят на регулатора Иван Иванов.

По време на откритото съвещание ръководителят на КЕВР насочи много въпроси към изпълнителния шеф на "Булгаргаз ". Един от тях беше за какво от компанията не са внесли заявката си за цената на природния газ за август в точния момент. Иванов посочи, че съгласно нормативната уредба условието е заявката да се внесе в КЕВР 20 дни преди приемане на решението.

Това значи, че всеки месец на 10-то или 11-то число публичният снабдител би трябвало да внесе заявката

си за цените за идващия месец. След това "Булгаргаз " има право да внесе поправено заявление, което може да се показа до 1-во число на месеца, за което се приема решението. Целта е КЕВР да се произнесе в точния момент за цената на природния газ за съответния месец.

Иванов добави, че условието за подаване на заявката 20 дни преди датата на приемане на решението не е фиктивен акт ,

тъй като бизнесът и метан станциите се оплакват, че нямат изясненост по отношение на цените, по които да реализират покупко-продажби. От друга страна Законът за енергетиката планува КЕВР да наложи глоба на "Булгаргаз ", в случай че не подадат в точния момент заявките си. Затова ръководителят на регулатора предизвести, че в случай че до 11 август от "Булгаргаз " не внесат първото си заявление за цените на природния газ за септември, КЕВР може да наложи административни наказания на публичния снабдител.

Изпълнителният шеф на "Булгаргаз " Людмил Йоцов отговори, че публичният снабдител ще внесе заявление за цени до 11 август ,

само че в него ще попадат единствено количествата по контракта за доставка на азерски газ, тъй като единствено те са контрактувани. Иванов от своя страна попита дали това значи, че цялото останало количество, което е отвън дълготрайния контракт с Азербайджан, се договоря в последните 20 дни на месеца. "Точно това значи ", отговори Йоцов. Той посочи, че досега е контрактувано единствено част от нужното количество газ за септември. Йоцов добави, че е мъчно да се договорят равномерни доставки на газ, като главният проблем е в неналичието на свободни слотове.

Председателят на КЕВР смята, че от "Булгаргаз " е трябвало да бъдат подготвени за прекъсване на доставките на съветски газ .

Според него доставчикът е трябвало да закупи
слотове в точния момент. Освен това Иван Иванов смята, че незабавно след прекъсването на доставките от "Газпром-експорт " не е осъществен обществен търг за април и май.

Изпълнителният шеф на "Булгаргаз " уточни, че от сдружението са направили заплащане до "Газпром-експорт "

по изискванията на настоящия сега контракт и не са очаквали съветската компания да спре доставката на газ за България. По мотив търга, за април и май той е разгласен на гръцки хъб, тъй като алтернативата за доставки на газ тогава са били единствено Гърция или Румъния.

За септември има контрактувани количества полутечен природен газ, осведоми Йоцов .

Той е оптимист, че за месеците октомври, ноември и декември също ще се обезпечат нужните количества газ.

Въпреки че в този момент цената на азерския газ е по-висока, тя отново е по-ниска от пазарната, осведоми Йоцов .

Ако обаче се желаят спомагателни количества, отвън контрактуваните 1 милиарда куб. метра годишно, цената няма да е тази, която е сега, сподели още той. По принцип има диалози за увеличение на количествата азерски газ, доставяни на България. Проблемът е, че сега всички страни договарят с Азербайджан. Оттам са показали, че "който даде по-висока цена, той ще получи газ ". Затова не може да се разчита на спомагателни количества на по-добри цени.

За сигурност на доставките в района значимата страна е Турция , тъй като има нужната инфраструктура. Гърция сега няма тази инфраструктура, посочи изпълнителният шеф на "Булгаргаз ".

Общественият снабдител има диалози за дълготрайни доставки на полутечен газ с американска компания, която е производител, само че те сега нямат задоволителен потенциал. Едва след 2027 година могат да обезпечат дълготраен контракт за доставки през идващите 15-20 години, разгласи още Людмил Йоцов.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР