Интензивното земеделие и обезлесяването застрашават способността на планетата ни да

...
Интензивното земеделие и обезлесяването застрашават способността на планетата ни да
Коментари Харесай

ООН с предупреждение: Земеделието и изсичането на горите ще ни доведат до гибел

Интензивното земеделие и обезлесяването заплашват способността на планетата ни да посреща потребностите на човешките общества, предизвести Организация на обединените нации в навечерието на интернационалните договаряния за деградацията на почвата и обезлесяването на сесията на КОП16 в Рияд, Саудитска Арабия, съобщи Агенция Франс Прес.

Почти 200 страни се събират от понеделник в Саудитска Арабия, а съгласно оценките на Конвенцията на Организация на обединените нации за битка с опустиняването (UNCCD) до края на десетилетието ще би трябвало да бъдат възобновени 1,5 милиарда хектара деградирали земи.

" Ако не признаем значителната роля на почвата и не предприемем подобаващи дейности, последствията ще се разпространят " и " ще засилят компликациите за бъдещите генерации ", сподели Ибрахим Тиау, изпълнителен секретар на Конвенцията.

Този нов отчет, оповестен от учени и UNCCD, акцентира тежкото задължение, което земеделието постанова на планетата, и приканва за смяна на курса.

Селското стопанство е обвързвано с 23 % от излъчванията на парникови газове, 80 % от обезлесяването и 70 % от потреблението на прясна вода.

" Намираме се на ръба на бездна и би трябвало да решим дали да отстъпим обратно и да предприемем трансформиращи дейности, или да продължим по пътя на необратимите промени в околната среда ", акцентират Ибрахим Тиау и Йохан Рокстром, шеф на Института за проучване на климата в Потсдам, в предговора на отчета.

" Разширяването на обработваемата земя може да обезпечи издръжка на повече хора в кратковременен проект, само че може да форсира деградацията на почвата, загубата на биоразнообразие и надлежно на сигурността на храните в дълготраен проект ", прибавят те.

Освен че способства за намаляването на горите, индустриалното земеделие употребява химикали, торове и пестициди, които основават мъртви зони във водните течения, повреждат биоразнообразието и усилват парниковите газове.

Лошото ръководство на водите също води до нарушение на сладководните запаси.

Въз основа на 350 научноизследователски източника в отчета се употребява концепцията за планетарните граници, т.е. " безвредното работно пространство ", в което светът остава населен за множеството типове.

Шест от деветте планетарни граници - изменението на климата, обезлесяването, загубата на биоразнообразие, количеството на синтетичните химикали (включително пластмасите), изчерпването на сладководните запаси и салдото на азотния цикъл - към този момент са в алено.

Две от останалите три - подкисляването на океаните и замърсяването на атмосферата са на границата, като единствено озоновият пласт е под прага на паника.

Докладът предизвестява, че би трябвало да се внимава за каскадни резултати. Например обезлесяването води до въглеродни излъчвания, които ускоряват световното стопляне, а загубата на гори понижава и потенциала на екосистемите да рециклират водата и да се оправят със сушите.

Препоръчителните решения включват битка с корупцията, възстановяване на ръководството на водите и реформиране на селското стопанство. В отчета се предлага също по този начин селскостопанските дотации да бъдат насочвани към по-устойчиви аграрни практики.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР